Kimse Duymasın

SON DAKİKA

Aranan Kelime: brezilya
Dünya Şampiyonu Omuzlarda KarşılandıDünya Şampiyonu Omuzlarda Karşılandı

Brezilya Salvador Da Bahia şehrinde Dünya Güreş Birliği (UWW) tarafından organize edilen şampiyonada 84 kiloda mindere çıkarak Dünya Şampiyonu olan Akhisar Belediyesporlu milli güreşçi Ali Cengiz omuzlarda karşılandı. Akhisar Belediyespor taraftarı Dünya Şampiyonu Güreşçi Ali Cengiz’i dün gece saat 03.00 sıralarında İzmir Adnan Menderes Havalimanında davul ve zurna eşliğine omuzlarına alarak karşıladı. Karşılama törenine katılan Cengiz ailesi de çocukları ile gurur duyduklarını ifade etti. Şampiyon Güreşçi Ali Cengiz’in çalıştırıcı İsmail Göze çok mutlu bir şekilde ülkeye döndüklerini ifade ederek bu başarıda imzası olan herkese teşekkür etti. Şampiyon Güreşçi; ilk tur maçında Macar rakibi Bertlan Papp’ı 9-4’lük skorla mağlup ederek çeyrek finalde güreşmeye hak kazandı. Mısırlı rakibi Mouhamed Mostafa Metwaly’i 9-6 ile yenerek yarı finale yükselen ve Kırgız güreşçi Asykeev Kazidin’i 4-0 ile geçerek finale adını yazdıran Ali Cengiz, Azerbaycanlı sporcu İslam Abbasov’u 10-6’lık skorla yenerek altın madalya kazandı ve dünya şampiyonu oldu. Türkiye’ye dönüşünde düşüncelerini aktaran Milli Güreşçi Dünya Şampiyonu Ali Cengiz; “başarım 6 seneye önce dayanıyor, Akhisar sağ olsunlar Akhisar Belediyespor Başkanımız Hüseyin Eryüksel ve Asbaşkanımız Latif Çakmak bizleri alt yapıya alıp yetiştirdiler. Bugün de burada sürpriz yapan bana destek eren herkese teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Hedeflerimin arasında bu da vardı, şimdi ki hedefim ise olimpiyatlarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmektir” dedi. (AHA)

Futbolda sistemFutbolda sistem

Sporda başarılı sonuçların alınmasını beklemek ciddi bir hazırlık periyodu gerektirir. Bunun teorik temelini yıllar once editörlüğünü yaptığı kitapta yazmıştı Dietrich Harre. O zamanlarda Kurt Wilke, Matweyev, Saciorsky, Werkoşanski gibi antrenman bilimciler benzer konularda araştırma ve deneyimlerini spor insanları ile paylaşmıştı. Eski doğu bloğu ülkeleri sporda benzersiz rekorlara imza attıkça, batı bu konuyu açıklamakta güçlük çekiyordu. Atletizm, futbol, yüzme, cimnastik, hentbol ve daha birçok branşta ulaşılan rekor ve dereceler akıl almaz boyutlarda idi. Bunun nedenlerini araştırmak yerine “bunu nasıl yaparlar?” sorusunu ortaya atıp boşuna zaman kaybettiler. Sonrasını herkes daha iyi hatırlayacaktır. Doğu ve Batı Almanya birleşince, doğudan gelen bazı sporcular “Bize zorla doping verdiler” diyerek konuyu bükmeye çalıştılar. Hekimleri suçladılar, başarılı olmalarını doping bağladılar. Tarafsız gözlemciler, doğu- batının birleşimi sonrasında yeni Almanya’nın daha başarılı sportif sonuçların geleceğini umuyorlardı. Ama beklenen olmadı. Asla o dönemin ışıltılı rekorları ortaya çıkmadı. Hatta aynı Almanya, var ettiği derecelere ulaşmakta zorluklar yaşadı. Biz bunları tartışırken başka bir konuda inanılmaz bir sonuç Dünyayı şok etti. 2014 Futbol Dünya Kupasını Almanya kazandı. Hem de Brezilya’yı çok farklı bir gol farkı ile yenerek… Nedenfutbol? Bunun birinci sebebi Dünyanın en popular sporu ve her açıdan yüksek maddi gelir yaratıcısı olmasıdır. Yıllarca konuşulacak bir efsane yarattılar. Bu sonuç tesadüf olmayıp, kökleri duvarın yıkılmasına kadar uzanır. “Tempo Spiel” şeklinde kodladıkları antrenman metodiğini geliştirdiler. Bunu bir system olarak görebilirsiniz. 12 yıllık bir çalışma sonrası bunun faydalı sonuçlarını bir Dünya şampiyonu olarak tescillediler. Brezilya’nın popular futboloyunu anlayışı, İngiliz futbolunun sert ve mücadeleci şekli dışında Almanların bu “tempo oyunu” diyebileceğimiz sistemle Dünya şampiyonu olmaları araştırılmalıdır. Bunun incelemesini Üniversitelerin Antrenör Eğitimi Bölümleri ya da bu Alana kendilerini adamış bilim insanları yapmalıdırlar. Dikkatle bakıldığında artıkspor ve özellikle futbol bir system oyunudur. Temel teknik ve kondisyonel özelliklerin tamamlanması sonrasında bu oyun bir sisteme dayandırılmazsa başarı gelmez. Kodları tarafımızda saklanmış bu sistemi yaratmak çok zor değildir. Antrenörler ve futbol eğiticileri tarafından öğrenilecek bu metod futbolun gelişimi için önemlidir. Alt yapı, yaş altı gruplar, kulüp yapılanmaları, mali konular kadar antrenörlerin bir system hedefli yetiştirilmeleri önemlidir. Gereksiz tartışmaları bir tarafa bırakıp, bu konuya ağırlık verme zamanı gelmiştir. Futbol Federasyonuna duyurulur!..

Mennan Usta...Mennan Usta...

Gaziantep’e bir Fransız gelir. Tekstilcilere akıl verir: “ Makineleriniz yetersiz… Yenileyin, dünya pazarı sizin olsun” En iyi makinelerin Fransa’da olduğunu söyler… Kendi mallarını pazarlar. *** Dinleyenler arasında bir usta vardır. Kendine özgü lehçesiyle… “ Bu adam ne diy?” der. Kafaya takar, makinenin resmine bakar. Demiri eritir, çeliği büker, vidasını, motorunu koyar. Fransızların 3 milyon Euro’ya satacağı makineyi… 50 bin liraya üretir. *** Yerli piyasaya sunduğu yetmez. Brezilya’ya kadar çeşitli ülkelere yaptığı makineleri gönderir. Bu usta, Mennan Aksoy’dur. Diplomasız dahi! *** Yoksulluktan okuyamamıştır. İlkokulu 9 yılda bitirmiş, bir daha eğitim görmemiştir. Allah vergisi öyle bir akıl ve beceriye sahiptir ki… Makineyi bir görsün, ertesi gün atölyesinde yapımı başlanmıştır. *** Bu nedenle… Uluslararası makine, teçhizat fuarlarına girişi yasaklanmıştır. Mühendislerin, aylarca çalışarak tasarladığı makineleri, tek başına yapmaktadır. El emeği ve tümü yerli malzemeyle. İster ki… Yerli sermaye gelişsin. Boşa döviz ödeyerek, kazıklanmayalım. *** Mennan Usta, “ Çeliğe hükmetmeyen, hiçbir şeye sahip çıkamaz” derdi. Öyle bir teknoloji üretti ki… Yoğunluğu düşük triko yarattı. Yazın serin, kışın sıcak tutan bir ürün. Dünya peşinde koştu. Kapıştı. *** TÜBİTAK ödüller verdi. ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde hocalığı düşünüldü. Diploması yoktu! Tasarımını cebinde taşıdığı tebeşirle, yere çizerek anlatırdı. Aklına yetişmek mümkün değildi. *** Gaziantep’te kanalizasyon atıkları büyük dertti. Çamuru, kokusu şehri bezdirmişti. Belediye yönetimi, dünyayı dolaşır, çareler arar. Mennan Usta, “ Memleketteki ustalar öldü mü?” diye çıkışır. Okumuş gençleri de alır, yanına… “ Şöyle yapın, bu parçayı, şuraya takın” talimatıyla, kafasına göre sistemi kurar. Kanalizasyon çamuru alınır… Kurutulurken, enerji üretilir. Çıkan küller de asfalta, çimentoya katkı maddesi konulur. Bugün… Antep’te her gün çıkan 160 ton çamurun bertaraf edilmesi Mennan Usta’nın eseridir. *** Mennan Usta, geçen hafta toprağa verildi. Vasiyeti; Gençler bilim ışığında yetiştirilsin. İmkânlar verilsin, önleri kesilmesin. TÜSİAD, onu şu sözleriyle tanıttı: “ Devlet at önüne et… İt önüne ot atiy… Burunsuza hızma… Kulaksıza küpe veriy” Yani devlette karmaşa bitsin, ne yapıldığı bilinsin. *** Rahmetli Usta her şeyi çözerdi de… Devletin işleyişine aklı ermeden gitti!

2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Elemeleri Ankara’da düzenlenecek2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Elemeleri Ankara’da düzenlenecek

5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya’nın Rio kentinin ev sahipliği yapacağı 2016 Rio Olimpiyatları’nın Avrupa Elemeleri Ankara’da organize edilecek. CEV (Avrupa Voleybol Konfederasyonu) tarafından yapılan açıklamaya göre, bayanlarda 2016 Rio Olimpiyatları’na Avrupa kıtasından katılacak takımın belirleneceği eleme maçları 4-9 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda oynanacak. 2015 CEV Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nın ardından açıklanacak Avrupa sıralamasına göre, Türkiye ile birlikte Avrupa’nın en iyi yedi takımının mücadele edeceği elemeleri şampiyon olarak tamamlayan ülke, doğrudan 2016 Rio Olimpiyatları’na katılma hakkı elde edecek. Organizasyonda ikinci ve üçüncü sırayı alan takımlar ise Mayıs 2016’da Dünya Elemeleri’ne katılacak. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: Türk sporu için önemli adımlardan biri Olimpiyat elemelerine ev sahipliği yapmanın Türkiye’nin olimpiyat düzenleme hedefi için önemliadımlardan biri olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Türkiye önemli organizasyonları her zaman başarı ile düzenleyen bir ülke olarak Avrupa’da ve dünyada öne çıkıyor. Bu elemelerin Türkiye’ye verilmiş olması da bunun bir göstergesi. Bu organizasyonu da en iyi şekilde gerçekleştireceğiz. Filenin Sultanları’nın 2012 Londra Olimpiyatları’nın ardından 2016 Rio Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil edeceğine inanıyorum. Başta sporcular olmak üzere olimpiyat yolunda mücadele edecek tüm paydaşlara başarılar diliyorum.” yorumunu yaptı. TVF Başkanı Özkan Mutlugil: Takımımıza ve seyircimize güveniyoruz 2016 Rio Olimpiyatları’na katılma yolunda elemelere ev sahipliği yapmanın önemini vurgulayan Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Özkan Mutlugil ise “Öncelikle ev sahipliğimiz konusunda desteklerinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç’a TVF adına teşekkür ediyorum. 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde de elemeleri Ankara’da oynamış ve seyircimizin büyük desteği ile tarihte ilk kez olimpiyatlara katılma hakkı elde etmiştik. Ankara seyircisinin bize yine büyük bir destek vereceğine ve tekrar olimpiyatlarda mücadele etme hakkı elde edeceğimize inanıyorum. Rio’da yer alıp tüm Türkiye’yi gururlandıracak bir derece elde etmeyi hedefliyoruz. Bu uzun ve zorlu süreçte teknik ekibimize, sporcularımıza ve tüm voleybol ailemize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top