Kimse Duymasın

SON DAKİKA

Aranan Kelime: dsi
Suyla elektrik üretecekler…Suyla elektrik üretecekler…

Seferihisar Belediyesi, Pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle, Belediye hizmet binasının elektriğini güneş enerjisinden elde etmiş ve yılda 125 Bin TL kara geçmişti. Yenilenebilir enerjinin uygulanmasının dünyada örneklerinin arttığı bu günlerde, Seferihisar Belediyesi özel birprojeye imza atacak. Ülkemizde henüz kullanılmayan “yüzen güneş santrali” ile ilgili çalışmaları tamamlayan Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Barajı’na kuracağı dubaların üzerindeki panellerle elektrik elde edecek. Normal güneş santrallerine göre suyun yansımasından meydana gelen güneş ışığını kullanarak, yüzde 22’ye varan enerji verim artışı sağlanacak, suyun soğutma özelliği sayesinde panellerdeki verim artacak. Yenilenebilir enerjinin ülkemiz için tek çıkar yol olduğunun altını çizen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Yılın 300 günü güneş alan bir iklime sahibiz. Ama bizim çok çok altımızda güneş alabilen Almanya’nın yüzde 10’u kadar güneş enerjisinden üretim yapmaktayız. Japonya’da 13,4 MW, Amerika Birleşik Devletleri’nde 12,5 MW’lik güçte santraller kurulmuş. Birçok ülke güneş enerji santraline yönelmiştir. Yüzen güneş santrali henüz ülkemizde uygulanmıyor. Dünya artan nüfusla birlikte enerji talebinin farkında ve çeşitli çözümler arıyor. Aynı şekilde ülkemizde de enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemiz maalesef ki sahip olduğu olağanüstü zengin doğal enerji kaynaklarını kullanmamakta ve çok yüksek bedellerle dışarıdan elektrik satın almaktadır” dedi. Yüzen güneş enerji santralinin avantajlarından da bahseden Başkan Soyer, “Durgun su, engebesiz olması nedeniyle güneş soğrulması açısından çok verimli. Su sayesinde panel yüzeylerini serin tutmak verimliliği artırıyor. Üzerine yapışan algler sayesinde suyun biyolojik olarak temizlik süreci hızlanıyor. Buharlaşma oranı azaldığından barajlardaki su kaybı azalıyor. Sudaki yansıma nedeniyle yüzde 22 oranında enerji üretiminde artış sağlanıyor” dedi. Projenin uluslararası boyutta dikkat çektiğini söyleyen Başkan Soyer; “Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi’nde 2015 yılı ekim ayı sonunda gerçekleşecek “Global CleanTech” isimli uluslararası yarışmada değerlendirilecek. Ayrıca Paris’te yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda belediyemizin sunacağı projelerden biri olacak” dedi. Seferihisar Barajı’nda 1 MW gücünde santrali kurmak için projelerinin hazır olduğunu belirten Başkan Soyer; “Şu an tek eksiğimiz DSİ’den beklediğimiz onay. Onayın çıkması durumunda İzmir DSİ Bölge Müdürü Sayın Hayati Çelenk’e minnettar kalacak, Türkiye’ye örnek olacak ve birçok yerde uygulanabilecek bu projeyi İzmir’de hayata geçirmiş olacağız” dedi.

31. Milli Fuar Açıldı31. Milli Fuar Açıldı

Ödemiş’in kurtuluş etkinlikleri kapsamında her yıl organize edilen ve bu yıl 31.’si düzenlenen Milli Fuar açıldı. Ödemiş Belediyesi tarafından organize edilen fuar açılışına ilçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu, İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Albay, Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muharrem Aydın, Emniyet Müdür Vekili Mehmet Çalışkan, Belediye Meclis Üyeleri, daire müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış öncesi Ödemiş Belediye Bandosu’nun dinletisi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün Mehteran Takımı ve zeybek ekibinin gösterileri yapıldı. Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem yaptığı konuşmada; “Fuarımız 31 yıl önce kuruldu. Bu yıl hazırlanan tüm stantlarımız doldu. Geçmiş yıllara göre kıyasladığımızda en fazla satışın yapıldığı yıllar arasında yer almaktadır. Emeği geçen çalışanlarımıza ve katılımcı firmalarımıza çok teşekkür ederim” dedi. Başkan Badem konuşmasında kentinin ekonomik kurtuluşunu, canlandırarak devam ettireceğini vurguladı. Badem; “Ekonomik kalkınma nasıl olacak. Dünyanın en verimli topraklarında yaşıyoruz. Bölgemizde yetiştirilen ürünlerimizle 31 yılda ciddi bir yol aldık. Sanayileşme konusunda da 21 yıl önce çalışmalar başladı. Fakat geçen süreçte Organize Sanayi Bölgesi’nde sadece hayvanlar otlatılıyordu. Bugün ise alt yapı çalışmaları başladı. 2016 yılı sonunda alt yapısı tamamlanmış olacak. Yeni parseller tahsis edilerek satışlar devam etmektedir. Gelen talepler seçilerek değerlendirilmeye başlandı. Ürettiği ürünler ve süs bitkileri sektöründe olduğu gibi hızla Organize Sanayi Bölgesine kavuşan bir kent olacağız. Ulaşım konusunda da bölünmüş yol çalışmalarımız hızla devam ediyor. 2017 yılına kadar Kiraz’a kadar olan kısım tamamlanacak. 2023 vizyonuna bakıldığında kapısının önünden bölünmüş yol geçen, demiryolu tamamlanmış bir Organize Sanayi Bölgesi Kiraz’a, Beydağ’a, Ödemiş’e hayat veriyor olacak. Kentimiz için gerekli olan doğalgazı da 2017 yılına kadar getirmiş olacağız. Turizmi geliştirmek amacıyla Gölcük Gölünün temizlenmesiyle ilgili DSİ ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerekli talimatlar verildi. İlgili kurumlardan izin alınmasıyla çalışmalar hemen başlayacak. Çevre düzenlemesi konunda da ihaleye çıkıyoruz. Gençlerimize iş imkanı sağlamak için Çağrı Merkezi tamamlandı, kısa sürede açılacak. Kapatılan Sağlık Yüksek Okulu’nun yerine yeni bir dört yıllık bölüm açılmasını sağladık. 93 yıl önce canlarını seve seve feda ederek bu kentin, bu bölgenin ve ülkemizin kurtuluşuna emek verenlerin torunlar olarak siyasi kurtuluşumuzla birlikte ekonomik kurtuluşumu canlandırarak arttırarak devam edeceğiz” dedi.

Efes'e kanalın tam zamanı...Efes'e kanalın tam zamanı...

Milattan önce 6 bin yıldan evvel… Cilalı taş devrinden bu yana… Roma ve antik Yunan’ın ön önemli kentiydi. Hak ettiğini bugün buldu. UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne girdi. Mevcut değeri katlandı. Turist bereketi de yakında görülür. *** Efes’i 7 kıtada tavan yaptıracak proje; Antik kanal ve iç liman. Şimdi denilecek ki… Eski Bakan Binali Yıldırım’ın 35 projesinden biri. Doğrudur. Ama esas gerçek, bu projenin yıllar önce tasarlandığı, planlarının çizildiğidir. *** Yıl 1994. Efes’in Dünya Mirasları listesine alınması için başvuru yapılırken… Dönemin İzmir Valisi Kutlu Aktaş, “ Antik Dünyanın Başkenti Efes” adıyla çalışma başlattı. Doğu ile Batı (Asya-Avrupa) arasındaki kapı olacak, tarihi boyunca uygarlık, bilim,sanat merkezi olarak bilinen Efes’in denizle bütünleşmesi planlanır. Yaşanan büyük depremler… Bizans döneminde Küçük Menderes’in getirdiği alüvyonlarla dolan limanın açılması ve denizle buluşturulması kararı verildi. O dönem baş gösteren sıtma nedeniyle terk edilen şehrin tam anlamıyla ortaya çıkarılması hayali büyüktü. Arkeolog Prof. Dr Ümit Serdaroğlu, titiz çalışmayla projesini çizdi. Bölge ilk haline döndürülecekti. Bunun için… Önce kanal ağzı temizlenecek, teknelerin girmesi sağlanacak… Sonra ilerleyen denizle birlikte 12 kilometrelik su yolundan iç limana ulaşılacaktır. Rahmetli Serdaroğlu ,o günlerde “ Burası kazılınca, iki Efes antik kenti daha ortaya çıkacak. Suların altında iki büyük yerleşim var” diyordu. *** Heyecan verici proje için o dönem devlet desteği, özel şirketlerin sponsorluğu gerekliydi. İzmirli Gazeteci Ertuğrul Kale, halkla ilişkiler şirketi aracılığıyla kaynak aradı. Ve buldu. Ancak o dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarını ikna edemedi. “Önce Pamukkale’nin kapıları” denildi. Proje, askıya alındı. *** Taa… 2011 genel seçimlerine kadar. Hükümetin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, planı çıkardı 35 proje arasına aldı ama… Hız kazandıramadı. Bugün… DSİ Genel müdürlüğü, bölgede inceleme yapıyor, çalışma başlatacak. Parası, pulu, zamanı, onayı denk getirilirse… Antik kenht limanına başlanacak. *** Tam zamanıdır. Proje, duraklayan turizm için ara gazıdır. Tamamlanırsa da… Ülkenin altın yumurtlayan tavuğudur!

Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top