Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR'İN 5. TIP FAKÜLTESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ'NDE AÇILDI

İzmirin 5. Tıp Fakültesi, İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı..

İZMİR'İN 5. TIP FAKÜLTESİ İZMİR ÜNİVERSİTESİ'NDE AÇILDI

İzmir Üniversitesinde Tıp FakÜltesi ile yeni dönem başladı. İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesi, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde dÜzenlenen törenle açıldı. FakÜltenin ilk öğrencileri beyaz önlÜklerini giyerek kutsal mesleklerine adım attı.

İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesi, TMOBB Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleşen törenle açıldı. 2012-2013 akademik yılında ilk öğrencilerine eğitim vermeye başlayan İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesi Açılış Törenine, İzmir Üniversitesi MÜtevelli Heyeti Başkanı Necdet Doğanata, İzmir Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başhekimi Op. Dr. Zafer Beken,  Medical Park İzmir Hastanesi Genel MÜdÜrÜ Veysi Kubba, Kâtip Çelebi Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Galip Akhan, BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, Tıp FakÜltesi Dekanı Prof. Dr. EyÜp Hazan, MÜtevelli Heyet Üyeleri, dekanlar, öğretim Üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tıp FakÜltesi Dekanı Prof. Dr. EyÜp Hazan, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, MÜtevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata, İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlunun konuşmaları ile başlayan tören mÜzikal konferans, Tıp FakÜltesi ilk dersi ve Beyaz ÖnlÜk Giydirme Töreni ile devam etti. Öğrencilerin hekimlik mesleğine ilk adımlarını attıkları tören, duygu dolu anlara sahne oldu.

Konuşmasında TÜrkiyede 78 Tıp FakÜltesi olduğunu ve bunların 16sının vakıf Üniversiteleri tarafından kurulduğunun altını çizen MÜtevelli Heyet Başkanı Necdet Doğanata, İzmir Üniversitesinin Tıp FakÜltesi kurmak amacı ile TÜrkiyede ilk vakıf Üniversitesi-özel hastane işbirliğini gerçekleştirdiğini hatırlattı ve “İzmir Üniversitesi ile Medical Park İzmir Hastanesi arasında yapılan bu işbirliği tÜm TÜrkiyeye örnek olmalıdır. Ülkeye hizmet edecek girişimlerin önÜ kesilmemeli, daha fazla hizmet yapılabilmesine izin verilmelidir” dedi.

İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesi öğrencilerinin TÜrkiyenin en iyi hekimlerinden en gelişmiş olanaklar ile eğitim alacaklarını vurgulayan Doğanata, “Hedefimiz, sadece İzmir ve Ege bölgesi değil, tÜm TÜrkiye, Ortadoğu ve dÜnya için bir sağlık merkezi olmaktır” diye konuştu.

İzmirde pek çok ilki hayata geçirmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, 5inci akademik yılında İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesini eğitim vermeye başlaması ile yeni bir döneme başladıklarını söyledi. Medical Park İzmir Hastanesi ve İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesinde görev alan öğretim Üyelerinin her birinin seçkin isimler olduğunu belirten Rektör Erciyeş, İzmir Üniversitesinde öğrenci başına 1den fazla öğretim Üyesi dÜştÜğÜnÜ vurguladı ve verilecek eğitim ile öğrencilerin mesleklerini en gÜzel şekilde özÜmseyeceklerini dile getirdi.

DÜnyanın yaşadığı gelişen teknoloji ve bilişim çağında sağlık konusunda yapılan araştırmaların her geçen gÜn daha fazla önem kazandığına değinen Rektör Erciyeş, “Akademisyenlerimizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinde şimdiye kadar göstermiş olduğu ÜstÜn çabaların bundan sonra da devam edeceğine tÜm kalbimle inanıyorum. Ancak akademisyenlerimizin çalışmalarına ek olarak öğrencilerimizin de araştırmacı bilim adamı ruhu ile yetişen hekimler olmalarını diliyorum” dedi.

İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesinin 80 öğretim Üyesi ve 250 yataklı hastanesi ile gerek tıp eğitimi, gerekse sağlık hizmetinde en iyi olma hedefi ile açıldığını belirterek konuşmasına başlayan Dekan Prof. Dr. EyÜp Hazan, “Ülkemizde 62si kamu, 16sı vakıf olmak Üzere toplam 78 Tıp FakÜltesi vardır. Bu sene ilk öğrencilerini alan fakÜltemiz, TÜrkiye genelinde vakıf Üniversiteleri arasında tercih sıralamasında 4ÜncÜdÜr” dedi. Dekan Hazan, gelecek yıllarda yeni bir fakÜlte kampusu ve ikinci bir hastane ile bölgeye en Üst dÜzeyde sağlık hizmeti vermeyi ve iyi hekimler yetiştiren bir Tıp FakÜltesi olmayı planladıklarını aktardı.

İzmirin EXPO 2020ye sağlık teması ile aday olduğunu hatırlatan Dekan Prof. Dr. EyÜp Hazan, “Dileğimiz, İzmirin EXPO 2020yi alması ve o zamana dek 3ÜncÜ mezunlarımızı vererek mezunlarımız ile organizasyonda yer almaktır” dedi. TÜrkiyede hekim sayısının azlığına ek olarak hastane ve yatak sayısı azlığının da önemli bir sorun oluşturduğunu ifade eden Hazan, Medical Park Hastaneleri ve İzmir Üniversitesi arasında yapılan afiliasyon anlaşması sonucu hayata geçen İzmir Üniversitesi Tıp FakÜltesinin bir örnek olması gerektiğini söyledi.

Törende konuşan BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmirin Üniversiteleri sayesinde ile yaşam kalitesini yÜkselttiğini söyledi. EXPO 2020ye sağlık teması ile adaylık sÜrecinde İzmirde 5inci Tıp FakÜltesinin eğitim vermeye başlamasının bÜyÜk önem taşıdığını söyleyen Başkan Kocaoğlu,  “İzmiri, hiçbir gÜç geri çekemeyecektir. İzmir, insan birikimiyle, zenginliğiyle, ileriye doğru, gelişmeye doğru, refaha ve kalkınmaya doğru koşacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Sait Eğrilmezin “TÜrkÜlerde Hekimlik” başlıklı mÜzikal konferansı ile devam eden törende ilk dersi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk Recai Ünal “Tarihteki İlginç Hasta ve Hastalıklar” başlığı altında verdi. Beyaz ÖnlÜk Giydirme Töreni ile devam eden açılışta fakÜlteye en yÜksek puanlarla giren öğrenciler Oğuz Hakan TopgÜl, Özgecan EngÜr ve Mustafa Çağatay Aydına beyaz önlÜklerini, İzmir Üniversitesi MÜtevelli Heyeti Başkanı Necdet Doğanata, Medical Park İzmir Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başhekimi Op. Dr. Zafer Beken,  Medical Park İzmir Hastanesi Genel MÜdÜrÜ Veysi Kubba giydirdi.

 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top