Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZÜ İLE İZMİR ADLİYESİ'NİN İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR

Türkiyede ilk kez uygulanan œGölge Hakim/Savcı projesi ile öğrencilerine eğitimlerinin ilk yılında Adliyede mesleki deneyim kazandıran İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İzmir Adliyesi ile işbirliğine 2012-2013 akademik yılında da devam edecek..

İZÜ İLE İZMİR ADLİYESİ'NİN İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR

Hukuk FakÜltesi öğrencileri İzmir Üniversitesinde aldıkları teorik eğitimlerini İzmir Adliyesindeki pratik eğitim ile pekiştiriyor. İzmir Adliyesi ve İzmir Üniversitesi işbirliğinde 2011-2012 akademik yılında sÜrdÜrÜlen ve TÜrkiyede ilk kez hayata geçirilen “Gölge Hakim/Savcı” projesi çerçevesinde her öğrenci, İzmir Adliyesinde bir gÜn geçirdi, hakim ve savcılarla bir araya geldi, nezarethane, otopsi, duruşma çalışmalarına eşlik etti ve dava izledi. TÜrkiyede sadece İzmir Üniversitesi Hukuk FakÜltesi öğrencilerine sunulan bu şansın öğrencilerin hukuk eğitimine olan ilgilireni olumlu etkilemesi nedeni ile işbirliğinin 2012-2013 akademik yılında da sÜrdÜrÜlmesi kararı alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavakı ziyaret eden İzmir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk FakÜltesi Dekanı Prof. Dr. Merdan Hekimoğlu ile Proje KoordinatörÜ Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖztÜrk, öğrenciler Üzerinde pek çok yönden olumlu etki yapan çalışmanın devam etmesi talebini iletti. Projenin geri dönÜşlerini görmekten mutlu olduklarını ifade eden Başsavcı Kavak ise çalışmanın gelecek yıl devamı konusunda olumlu görÜş bildirdi.

TÜrkiyede Adliye görmeden mezun olan hukukçular var

Hukuk FakÜltesi öğrencilerinin eğitim bilincinin proje ile yÜkseldiğini ifade eden Dekan Prof. Dr. Hekimoğlu, “TÜrkiyede Adliye görmeden mezun olan hukukçular var. Birinci sınıftan mesleğinin ortamını teneffÜs eden öğrenciler, sorumluluklarının ruhunu kazanmak konusunda daha yÜksek bir bilinç ile yola çıkma şansı buluyorlar” diye konuştu.

Ders saatleri renklendi

Adliye ziyaretlerinin öğrencilerin ders saatlerine de olumlu yansıdığını belirten projenin İzmir Üniversitesi  KoordinatörÜ Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖztÜrk, “Adliye içindeki hiyerarşik yapılanmanın keskinliği, ilgi çekici adli vakalar ile öğrencilerimizin yaşadıkları deneyimi sınıfta paylaşmaları teorik eğitim sÜrecine de renk kattı. Hukuk FakÜltesini maddi beklentilerle, (ilerde daha kolay iş buluruz, kariyerli bir meslek sahibi oluruz) dÜşÜncesiyle tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Çoğu öğrenci Hukuk FakÜltesine geldikleri ilk gÜnden itibaren, sÜrekli hakimlerin ve savcıların aylık gelirlerini, sahip oldukları yetkileri öğrenmek istiyor. Ama uygulama içinde mesleği tanıdıkça bu mesleğin salt parasal beklentilerle yapılamayacağını öğreniyor. Adliye içinde hakim ve savcıların yaşadığı stresi, iş yoğunluğunu görmek mesleğin gerçekleriyle erken karşılaşılmasını sağlıyor. Aldıkları eğitimin uygulama aşamasını da sorgulayan öğrencilerimiz mesleklerine bilinçli birer hukukçu olarak başlayacak” dedi.

Sanal mahkemeler kurulacak

Avrupada ortaokul öğrencileriyle yapılan bu projenin aslında lise dÜzeyinde yapılmasının Hukuk FakÜltesini tercih edecek öğrenciler için çok daha anlamlı olacağını belirten Yrd. Doç. Dr. ÖztÜrk, kurulacak sanal mahkemeler hakkında da bilgi verdi. ÖztÜrk, İzmir Adliyesinin tahsis edeceği duruşma salonunda İzmir Üniversitesi Hukuk FakÜltesi öğrencilerinin kurgusal davalar Üzerinden duruşmalar yapacaklarını ve gerçek hakimlerin de bu davaları karara bağlayacaklarını söyledi.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top