Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KATİP ÇELEBİ'DEN HAZAR'A BİLİM KÖPRÜSÜ...

İKÇÜde uluslararasılaşma hedefine emin adım ilerliyor..

KATİP ÇELEBİ'DEN HAZAR'A BİLİM KÖPRÜSÜ...

Uluslararasılaşma hedefinde emin adımlarla ilerleyen İzmirin yeni devlet Üniversitesi İzmir Kâtip Çelebi yeni bir Mevlana Değişim Programını daha hayata geçirdi. Azerbaycanın başarılı Üniversitelerinin başında yer alan Hazar Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında 2018 yılına kadar birçok alanda öğrenci ve öğretim Üyesi değişim programlarıyla iki Ülke arasında bilim köprÜsÜ kurulacak. ProtokolÜ imzalamak Üzere İKÇÜyÜ ziyaret eden Hazar Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Hamlet İsahanlı ve Genel Sekreter-Basın Halkla İlişkiler KoordinatörÜ Alovsat Amirbeyliyi; Rektör Prof.Dr. Galip Akhan ev sahipliğinde, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Tancan Uysal,Prof.Dr.İbrahim Kocabaş, Prof.Dr.İbrahim Attila Acar, MÜhendislik ve Mimarlık FakÜltesi Dekanı Prof.Dr.Salih Okurdan oluşan heyet ağırladı.

Ziyaretin başında İKÇÜ hakkında bilgilendirmelerde bulunan Rektör Prof.Dr.Galip Akhan öğrenci sayılarının 2500e, öğretim Üyesi sayılarının 400lere ulaştığını yeni açılan bölÜmlerle ve bölgede ilk kez İKÇÜde açılan bölÜmler ve fakÜltelerle bÜyÜmeye devam ettiklerini söyledi. Uluslararasılaşmaya verdikleri öneme vurgu yapan Rektör Prof.Dr.Akhan, bilimsel gelişmeleri takip etmek adına İngilizce dilinin mutlaka öğrenilmesi gerektiğini söyledi. Prof.Dr.Akhan, “Dost ve kardeş Azerbaycanın saygıdeğer eğitim kurumu Hazar Üniversitesi ile kurduğumuz bu bağı oldukça önemsiyoruz. Herşey önce biraraya gelinerek diyalog kurulması ile başlar. Bizler bundan sonraki sÜreçte kurulan bu iletişimi arttırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

Hazar Üniversitesini tanıtarak İKÇÜ ile yapılabilecek işbirliği çalışmalarının kendilerini çok mutlu edeceğini belirten Hazar Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Hamlet İsahanlı ise iki Üniversite arasında kurulacak bilimsel iş birliği köprÜsÜnÜn bilim dÜnyasına yapacağı katkıdan emin olduğunu söyledi. Konuk Rektör Prof. Dr. Hamlet İsahanlı sözlerine şöyle devam etti: “Üniversitelerimiz arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı kararlaştırmış bulunmaktayız. Dinamik bir Üniversitede, sevgi dolu bilim adamlarını gördÜm ve inandım ki önce İzmirde sonra bölgede TÜrkiyede ve dÜnyada sayılan bir Üniversite olacaksınız” dedi. Prof. Dr. Hamlet İsahanlı daha sonra İKÇÜ anı defterini imzaladı. Karşılıklı iyi dileklerin ardından imzalanan protokol kapsamında, taraflar karşılıklı olarak öğrenci değişiminin yanı sıra öğretim Üyesi değişimini içeren ortak araştırmalar yapacak.

Hazar Üniversitesi Hakkında:
Azerbaycanın ilk özel Üniversitesi olmanın yanı sıra, aynı zamanda Azerbaycan'da İngilizce eğitim yapan ilk Üniversitedir. Azerbaycanın Bologna sistemine katılmasına ve Bologna prensiplerinin Azerbaycan Üniversiteleri'nde anlaşılarak uygulanmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca, Amerika ve Asyanın gibi birçok Ülkelerin önde gelen Üniversiteleriyle öğrenci transfer sistemini uygulamaktadır.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top