Kimse Duymasın

SON DAKİKA

VOLKAN SEVECAN İZMİR ÜNİVERSİTESİ KADROSUNDA...

Severcan: œİzmiri öne çıkartacak projeler gerçekleştireceğiz.

VOLKAN SEVECAN İZMİR ÜNİVERSİTESİ KADROSUNDA...

Akademik yıl açılışı öncesi basın mensuplarını ağırlayan İzmir Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, bundan sonra yeni lisans bölÜmleri açmaktan çok Arge ve İzmiri öne çıkaracak projelere yoğunluk vereceklerini söyledi. İzmir Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, MÜtevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ve GÜzel Sanatlar FakÜltesinde oyunculuk eğitimi vermeye bu yıl başlayan Oyuncu Volkan Severcan, dÜzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Tuncay Ege ve Prof. Dr. Aydın ÖztÜrkÜn de katıldığı toplantıda, İzmir Üniversitesinin 6ncı eğitim yılı için planları ve gelecek hedefleri aktarıldı. Oyuncu Volkan Severcan, derslerindeki ilk konuklarının Tamer Karadağlı, Zeki Alasya ve Rutkay Aziz olacağı bilgisini verdi.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, artan öğrenci sayısı ile birlikte İzmir Üniversitesinin burslu eğitim verme oranının da yÜkseldiğini söyledi. 4 bin 200den fazla öğrencinin bu yıl İzmir Üniversitesinde eğitim alacağı bilgisini veren Erciyeş, şöyle konuştu:
“Yıllar içinde artan öğrenci sayımızın yaklaşık Üçte birine yani yÜzde 30una burslu eğitim verme olanağına sahiptik. Bu yıl bu oran yÜzde 40a yÜkselmiş durumda. Bununla birlikte dÜnya ortalamasının 25 öğrenciye bir öğretim Üyesi olduğunu göz önÜnde bulundurduğumuzda, yaklaşık 15 öğrenciye bir öğretim Üyesi ortalamamız ile eğitim kalitemizi de oldukça yÜksek tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

İzmir Üniversitesinin bugÜne kadar hep iş dÜnyasının ihtiyaçları ve genel eğilimlere yönelik olarak talep gören lisans programlarını hayata geçirdiğine dikkat çeken Rektör Erciyeş, “Bundan sonra hedefimiz, lisans programları açmaktan çok Argeye yönelik projeler geliştirmek olacak. Hayata geçirmeyi planladığımız İzmir Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Merkezi ile yapacağımız bu çalışmaların, iyi bir Üniversite olmanın ön şartı olduğunu dÜşÜnÜyoruz” dedi.

Rektör Erciyeşin ardından söz alan MÜtevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata, bu yıl eğitim vermeye başlayan GÜzel Sanatlar FakÜltesi ile İzmir için sanat adına önemli projelerin temelini oluşturacaklarını söyledi. İzmir Üniversitesi Kurucusu rahmetli Necdet Doğanatanın her zaman tarihi ve kÜltÜrÜ ile zenginlikler Ülkesi olan TÜrkiyenin sinema sektörÜnde bu kadar zayıf kalmasını sorguladığını ve TÜrkiyenin bu potansiyelini ayağa kaldırmak için projeler geliştirilmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Selim Doğanata, “GÜzel Sanatlar FakÜltesi ile aslında rahmetli babamın bir hayalini yerine getiriyoruz. GÜzel Sanatlar FakÜltemizde verilen eğitim ile hem İzmirin sanat potansiyelini harekete geçirecek ekiplerin oluşmasına zemin hazırlayacağız hem de Üniversitemizin diğer fakÜltelerinde eğitim alan öğrencilerimize farklı bir renk sunacağız” diye konuştu.

DÜnya fuarlarını ziyaretlerinden TÜrkiyenin dizileri ile önemli bir çekim merkezi haline geldiğini gördÜğÜnÜ belirten Doğanata, Ülkenin bu potansiyelini, İzmiri yÜksek eğitim için bir marka yaparak desteklemeyi hedeflediklerini vurguladı. Selim Doğanata, İzmirde gerçekleştirilecek film festivallerinden yerli yapımlara kadar pek çok projeye İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesi olarak destek vereceklerini söyledi.

İzmirin sinema dÜnyasında görÜntÜ yönetmeninden oyuncuya pek çok alanda yetenekli isimlerle var olduğuna dikkat çeken Oyuncu Volkan Severcan sözlerine, “TÜrkiyenin en iyi oyuncuları İzmirlilerdir” diyerek başladı. İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesi olarak İstanbul sanat dÜnyasını İzmire getirecekleri bilgisini veren Severcan, Tamer Karadağlı, oyuncu ve yönetmen kimliği ile Zeki Alasya ve Rutkay Aziz, görÜntÜ yönetmeni Gökhan Tiryaki gibi değerli isimlerin ayda bir derslerine konuk olacağını söyledi. Öğrencilerinin ilk saha deneyimlerini Çocuklar Duymasın dizisi setinde yaşayacaklarını söyleyen Severcan, “Sinema Televizyon bölÜmÜ öğrencilerini sömestre tatilinde benim de oyuncusu olduğum Çocuklar Duymasın setine götÜreceğiz ve ara staj yaptıracağız. İstanbulda bile bunu yapabilen Üniversite öğrencisi çok az. Diplomalarının yanı sıra onları özgÜvenli ve donanımlı hale getirmek için çaba sarf edeceğiz” dedi. Severcan, gelecek yıllarda Oyunculuk bölÜmÜ açılmasını arzu ettiğini söyledi. İzmirin turistik yerleri, tarihi ve kÜltÜrel dokusu ile başlı başına bir açıkhava film platosu olduğuna değinen Volkan Severcan, film çekimleri için kentin tercih edilmemesi noktasında teknolojik altyapı eksikliklerinin etkili olduğunu söyledi.


 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top