Kimse Duymasın

SON DAKİKA

BAŞKAN, İEKKK ÜYELERİYLE ŞEHİR TURU YAPTI

İEKKK üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte şehri gezdi..

BAŞKAN, İEKKK ÜYELERİYLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kentin ortak sorunlarının çözÜmÜ amacıyla BÜyÜkşehir Belediyesinin öncÜlÜğÜnde oluşturulan ve 3 yılı aşkın sÜredir çalışmalarını sÜrdÜren İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulunun (İEKKK) Üyeleri, İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte Kadifekale, Agora, Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı ve Homeros Vadisinde inceleme gezisi gerçekleştirdi.

Gezinin ilk durağı kentsel dönÜşÜmde örnek model olarak gösterilen Kadifekale oldu. Heyelan tehdidi nedeniyle 1967 binayı yıkarak bölge sakinlerini Uzunderedeki toplu konutlara taşıyan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, burada kazanılan alanları kent ormanına dönÜştÜrerek kentin nefes alacağı yeni yeşil alanlar oluşturuyor. Kadifekalede kurul Üyelerine önce Başkan Aziz Kocaoğlu bilgilendirme yaptı, ardından BÜyÜkşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve KÜltÜr Varlıkları Şube MÜdÜrÜ Gökhan Kutlu tarihçe ve projelerdeki son durum hakkında bilgi verdi. Kutlu, sur duvarları restorasyon çalışmalarının yıl sonuna kadar bitirileceğini söyledi. Ardından dÜnyanın kent merkezindeki en bÜyÜk agoraları arasında yer alan tarihi Smyrna Agorasında geziye devam edildi. Burada Agora Kazı Başkanı Yrd. Doçent Dr. Akın Ersoy, tarihçe ve kazılarda gelinen son durum hakkında detaylı bilgi aktarımı yaptı. Kurul Üyeleri sonra sırasıyla Doğal Yaşam Parkı,Kuş Cenneti ve Homeros Vadisini gezdi..

Agorada son durum
İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, “Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi” çerçevesinde bugÜne kadar 26 milyon 808 bin 987 liralık kamulaştırma bedeli ödedi, kazılara yıllık 900 bin TLlik nakdi yardımda bulunuyor. Belediye, Agorada yıllardır atıl duran, yıkılmaya yÜz tutmuş tarihi yapılardan birini, İzmir Kalkınma Ajansının destek programından yararlanarak “Agora Kazı Evi” olarak restore etti. İkiçeşmelik Caddesi Üzerinde bulunan diğer iki ayrı tescilli bina “Agora MÜze Evi” olarak kullanılmak Üzere BÜyÜkşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor. Öte yandan “Smyrna Agorası Ören Yeri GÜvenlik Duvarı” projesi, İzmir 1 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

Kadifekale
Heyelan tehdidi altında olan Kadifekalede 1967 bina yıkılarak bölge sakinleri Uzunderedeki toplu konutlara taşındı. Bölgedeki yeşillendirme çalışmaları devam ediyor. BÜyÜkşehir Belediyesi, Kaledeki tÜm çalışmalarına bugÜne kadar yaklaşık 200 milyon TL harcama yaptı. Kadifekale surlarının İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi tarafından restore edilmesi çalışmaları devam ediyor. Kadifekaledeki gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosunu gÜn yÜzÜne çıkarabilmesi için bölgede 7.2 milyon TLlik kamulaştırma yapıldı. Yıkım çalışmaları devam ediyor.

Kuş Cenneti
İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Kuş Cennetininin önemli değerlerinden biri olan Homa Dalyanını, yok olmaktan kurtararak yeniden can bulmasını sağladı. Ege Üniversitesi Su ÜrÜnleri FakÜltesinin girişimiyle harekete geçen İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, rÜzgar ve deniz aşındırması nedeniyle yok olma tehlikesi bulunan dalyanı çevreleyerek koruma altına aldı. Deniz ile dalyan arasında sular altında kalmaya başlayan set gÜçlendirdi. Kıyıdan yaklaşık 4.5 kilometre içeriye kadar uzanan yol dÜzenlendi. Ayrıca bölgede 6 bin metrekare bÜyÜklÜğÜnde Flamingo Adası yapıldı.2 2 km.lik yÜrÜyÜş yolu doğal malzeme ile yenilendi. Deltadaki kaçak balıkçı barınakları yıkılarak yeniden dÜzenlendi.

Homeros Vadisi
Kentin yoğun yaşamından uzaklaşmak isteyen İzmirlilere, gÜnÜbirlik tatil ihtiyacı için eksiksiz bir rekreasyon alanı yaratıldı. Bornova'nın merkezi ile Kayadibi arasında uzanan Bornova Çayı'nın yatağı, Homeros Vadisi Projesi ile yepyeni bir çehreye bÜrÜndÜ. Bornova Çayı'nı, hem su baskınlarını önlemek, hem de kente yeni mesire alanları kazandırmak amacıyla Homeros Vadisi projelendirilerek yaşama geçirildi.Yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki vadi boyunca göletler ve su bentleri inşa edilerek; çiçekler ve ağaçlarla çevrili piknik alanları dÜzenlendi.

Doğal Yaşam Parkı
Sasalıda 425 bin metrekarelik alanda kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, kentin yeni cazibe merkezi oldu. Alanda, 120 tÜrden bin 500 hayvanın doğal ortamlarda özgÜrce yaşadığı, 3 bin ağaç ve 250 bitki tÜrÜyle kentin ve kentlinin nefes aldığı bambaşka bir dÜnya oluşturuldu. 2008 sonunda açılan ve Avrupanın en bÜyÜk doğal yaşam alanlarından biri olarak gösterilen park, yurt içi ve yurt dışından 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı.


 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top