Kimse Duymasın

SON DAKİKA

BORNOVA YOL KATILIM BEDELİ ALMAYACAK

Bornova Belediye Meclisinden örnek karar çıktı. Yol harcamalarına katılım payı alınmayacak..

BORNOVA YOL KATILIM BEDELİ ALMAYACAK

BÜtÜnşehir Yasası kapsamında yol harcamalarına katılım paylarının alınıp alınmaması konusu belediye meclislerinin insiyatifine bırakıldı. Bu konuda vatandaş lehine karar alan ilk belediyelerden biri Bornova Belediyesi oldu. DÜn (6 Şubat 2013) Meclis Toplantısında Bornovada 2013 yılı ve öncesinde  tahakkuku yapılmamış olmak kaydıyla yol harcamalarına katılım payı alınmaması konusu başkanlık önergesi olarak gÜndeme geldi ve kabul edildi. Geçen yıllarda ilgili yasa hÜkmÜ çerçevesinde mÜfettişlerin hazırladığı Sayıştay raporları nedeniyle alınmak zorunda kalan yol harcamalarına katılım payı konusunda Bornova Belediye Meclisinden mÜjdeli bir haber geldi.  

BÜtÜnşehir Yasası kapsamında yol harcamalarına katılım paylarının alınıp alınmaması konusu belediye meclislerinin insiyatifine bırakıldı. Bu konuda vatandaş lehine karar alan ilk belediyelerden biri Bornova Belediyesi oldu. DÜn (6 Şubat 2013) Meclis Toplantısında Bornovada 2013 yılı ve öncesinde  tahakkuku yapılmamış olmak kaydıyla yol harcamalarına katılım payı alınmaması konusu başkanlık önergesi olarak gÜndeme geldi ve kabul edildi. Vatandaştan yol harcamalarına katılım payı alınmasına başından beri karşı olduklarını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Fakat mÜfettiş raporları doğrultusunda Sayıştay Kararı olduğu için 2007 ve 2008 yıllarına ait işlerin yol katılım paylarını vatandaşa tahakkuk ettirmek zorunda kaldık. Biz 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarda yaptığımız işler nedeniyle kesinlikle vatandaşa ödeme için bir tahakkuk çıkarmadık” dedi.   TBMMde CHP İzmir Milletvekillerinin verdiği önergelerle yol katılım payı alınıp alınmaması konusunun son çıkan BÜtÜnşehir Yasasında belediye meclislerine bırakıldığını hatırlatan Sındır şöyle konuştu: “Biz de Yasanın yÜrÜrlÜğe girmesinden sonra konuyu hemen vatandaş lehine olacak şekilde belediye meclisimize getirdik. Meclisimizde de oy birliği ile aldığımız kararla 2013 yılı ve öncesi için artık vatandaştan hiçbir şekilde katkı payı almayacağız. Ancak yasa bugÜne kadar tahakkuk edilmiş olanları kapsam dışında tutuyor. Bu konuyla ilgili olarak da TBMMye verilmiş önergeler var. Bu konuda da bir yasa çıkarsa biz hemen vatandaş lehine bir karar almaya hazırız. Sosyal devlet ilkesi gereği bu bedellerin yurttaşlardan alınmaması gerektiğine inanıyoruz.” 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top