Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİRLİ İPEK DUBAİ'DE YÜKSELİŞE GEÇTİ...

İzmir Üniversitesinin Dubaideki gururu oldu.

İZMİRLİ İPEK DUBAİ'DE YÜKSELİŞE GEÇTİ...

İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölÜmÜnÜ derece ile bitiren İpek Dem, Rixos The Palm Dubai Hotelde kariyer basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölÜmÜnde yÜzde 100 burslu olarak eğitim alan ve 2010 yılında derece ile mezun olan İpek Dem, kariyerini Rixos The Palm Dubai Hotelde sÜrdÜrÜyor. Turizm sektörÜndeki başarısının en önemli mimarı olarak İzmir Üniversitesinde aldığı eğitimi gösteren Dem, bir gÜn deneyimlerini öğrencilerine aktaran akademisyenler arasına girebilmenin hayalini kuruyor.

Nevvar Salih İşgören Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesini başarı ile bitirdikten sonra eğitimine yÜzde 100 burslu olarak İzmir Üniversitesinde sÜrdÜren İpek Dem, kariyer basamaklarında başarıları ile yÜkselmenin mutluluğunu yaşıyor. Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve Turizm ve Otelcilik BölÜmÜ Program Başkanı Dr. Koray Akman ile bir araya gelen Dem, “Başarılı kariyerimin mimarı İzmir Üniversitesi ve bana mesleğimi öğreten hocalarımdır” dedi. Sektör deneyiminin ardından İzmir Üniversitesinde akademisyen olarak görev yapan her bir hocasından çok şey öğrendiğini ifade eden Dem, Üniversite eğitiminin ilk yılından itibaren yaptığı stajların kendisine bÜyÜk faydası olduğunu söyledi. 4 yıldan bu yana Rixos Otellerinde görev aldığını ve daha uzun yıllar da görev almak istediğini belirten Dem, başarılı meslek yaşamı hakkında şunları söyledi:

“Üniversite eğitimimin ilk yılından itibaren Çeşme Radisson Blu Otelde staj yaptım. İlk yılın ardından gelişen karşılıklı memnuniyet, ikinci yıl da stajımı aynı yerde yapmama vesile oldu. Mezuniyetim öncesi bir catering firmasında çalışmak Üzere Libyaya gitmem hayatımı değiştirdi. Oradaki performansımı beğenen Rixos Otellerinden teklif aldım ve mezun olur olmaz Rixos bÜnyesinde çalışmaya başladım, yaklaşık 4 senedir de devam ediyorum. Bodrum Rixosta işe başladım, oradan terfi ile önce Antalyaya, oradan da Rixos The Palm Dubai Hotele geçtim Restaurant Manager olarak. Şu an Üç farklı operasyonun yöneticiliğini yapıyorum.”

İzmir Üniversitesinde aldığı eğitimin bire bir sektöre yönelik olmasının bÜyÜk faydasını gördÜğÜnÜ vurgulayan Dem, “Üniversite eğitimimim bana çok bÜyÜk artısı oldu. Her bir akademisyenin sektör deneyimi olması eğitimimize farklı bir özellik kattı. Onlar bize kitaptan okuyup ezberletmek yerine ekmeklerini nasıl kazandıklarını öğrettiler. Şu an menÜ bÜtçelendirmesi yaparken hala derste öğrendiklerimi uyguluyorum” dedi.

Finansman bölÜmÜ hariç otellerin her bölÜmÜnde çalıştığını ve şu an bu yaşı için hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Dem, “Ben de bir gÜn beni bugÜne getiren hocalarım gibi deneyimlerimi öğrencilerime aktarmak istiyorum. O nedenle akademik kariyer yapmak istiyorum. YÜksek lisansıma bir yandan çalışırken Dubaide devam etmeyi planlıyorum” dedi.

Turizm sektörÜnÜn kişinin sÜrekli gelişimini sağlayan, ancak çok meşakkatli bir tempoya sahip olduğunu hatırlatan Dem, Üniversite eğitimini turizm Üzerine yapmak isteyenlere şunları önerdi:

“Turizm, hizmet sektörÜnÜn son noktası. Adrenalin yÜklÜ bir meslek. Arkadaş canlısı, uyumlu, pozitif, gÜler yÜzlÜ, ani kararlar almayan bir kişi ancak bu mesleği tercih etmeli. Kendine yatırım yapan, kendini geliştiren ve bunu bir hayat felsefesi haline getirenler bu meslekte başarılı olabilir. Turizmi seçenler önce kendilerini iyi tanımalı, sonra ne seçtiklerini bilerek bu tercihi yapmalı.”

Turizmin istihdamı ve sirkÜlasyonu çok yÜksek bir sektör olduğuna dikkat çeken Dem, iş bulmak için ilk şartın yabancı dil olduğunu hatırlattı. Sadece İngilizce bilmenin bir turizm sektörÜ çalışanı için asla yeterli olmayacağının altını çizen İpek Dem, “Dubaide çalışıyor olmam nedeni ile Arapça öğrenmeye başladım. Turizm söz konusu olunca mutlaka öğrenilmesi gereken dillerden bir diğeri de Rusça” dedi.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top