Kimse Duymasın

SON DAKİKA

RUSLARA YENİ MENÜ: BALIK, ROKA, VOTKA...

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), World Food Moscow Gıda Fuarına Türk deniz ürünlerinin Rusyada tanıtımını yaptı..

RUSLARA YENİ MENÜ: BALIK, ROKA, VOTKA...

TÜrkiyenin su ÜrÜnleri ihracatında hedef pazarları arasında yer alan Rusyaya su ÜrÜnleri ihracatımızı arttırmak isteyen Su ÜrÜnleri Tanıtım Grubu (STG), 16-19 EylÜl 2013 tarihlerinde bu yıl 22nci defa dÜzenlenen World Food Moscow Gıda Fuarına katılım sağlayarak TÜrk deniz ÜrÜnlerinin Rusyada tanıtımını yaptı. Aynı zamanda fuar sÜresince 200 kg fileto halinde levrek ve çipura pişirilerek yaklaşık 4.000 kişiye tadım yaptırıldı.

TÜrkiye 2012 yılında Rusyaya 20 milyon dolarlık su ÜrÜnleri ihraç etmişken, 2013 yılının ilk sekiz aylık döneminde bu rakamı yakaladı. TÜrkiye, STGnin yaptığı tanıtım çalışmalarıyla Rusyaya 2013 yılında 30 milyon dolarlık su ÜrÜnleri ihraç etmeyi hedefliyor.

Fuar ile ilgili açıklamalarda bulunan Su ÜrÜnleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, fuarın oldukça faydalı geçtiğini, Rusyada levrek, çipura ve alabalığın bilinen ve çok sevilen balıklar olduğunu, bu Ülkeye olan ihracatımızın artarak devam etmesini umduğunu belirtti.

Fuar sÜresince TÜrkiyeden getirdikleri Aşçı Özkan Koçun sunumlarıyla 4.000 kişiye balık ikram ettiklerini anlatan İşliel, “Rusya Federasyonu, coğrafi konumu bakımından TÜrk ihracatçılarının oldukça ilgi gösterdiği bir Ülke durumunda. Su ÜrÜnleri sektörÜ bakımından da ihracatta son yıllarda önemli bir artış olduğunu görÜyoruz. 2008 yılında 1 milyon doların altında olan ihracatımız 2013 yılının ilk sekiz ayında 20 milyon dolara ulaştı. Su ÜrÜnleri ihracatı yaptığımız Ülkeler arasında Rusya Federasyonu 6ncı sırada yer alıyor.  Fuar sÜresince ziyaretçiler tarafından TÜrk balıklarının çok sevildiğini gördÜk. Bu şekilde TÜrk mutfağının da tanıtımını yaptığımızı dÜşÜnÜyorum. Rus mutfağında da artık bizim balıklarımızın girdiğini görmek bizi mutlu etti. Zaten Rusyanın önde gelen bÜtÜn sÜpermarket zincirlerinde TÜrk balıklarını görmek mÜmkÜn.” dedi.

TÜrkiye Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu ve Ege Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, “Rusya pazarında var olan prestijlerini korumak, TÜrk su ÜrÜnlerini henÜz bilmeyenlere sektörÜ ve ÜrÜnlerimizi tanıtmak, pazar paylarını genişletmek adına Moskova Gıda ÜrÜnleri Fuarına katıldıklarını söyledi. Kızıltan, “Rusya Federasyonuna olan su ÜrÜnleri ihracatımız artarak devem ediyor. 2012 yılının ilk sekiz ayında miktarda 2 bin 800 ton olan ihracatımızın yÜzde 50 oranında artış ile 2013 yılının ilk ayında 4 bin 200 tona ulaştığını görÜyoruz. Değer olarak da geçen yılın ilk sekiz ayı ile bu yılı karşılaştırınca ihracatımızın yine yÜzde 50 oranında artışla 13 milyon dolar seviyesinden 19,5 milyon dolara ulaştığını görÜyoruz. Bu Ülkeye geçen yıl sonunda gerçekleşen 20 milyon dolar olan ihracat rakamını, bu yıl 8inci ay sonunda yakaladık. Yıl sonuna kadar 30 milyon dolara ulaşabileceğimizi dÜşÜnÜyorum. 2023 ihracat hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla yÜrÜyoruz. Başka bir TÜrk su ÜrÜnleri firmasının katılımcı olarak yer almadığı böyle bir fuarda Ülkemizin tanıtımını yapmak önemliydi SektörÜmÜzÜn 2023 hedefleri içerisinde Rusyanın payı bÜyÜk olacak” dedi.

Fuıarda; STG heyetini STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Ege Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, İstanbul Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl MÜdÜrÜ Ahmet GÜldal, Ege İhracatçı Birlikleri Şube MÜdÜrÜ Tahir Kanlıkuyu, Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Gökay Çelikli, Aksa Otelleri Baş Aşçısı Özkan Koçdan oluşan heyet temsil etti.

 
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top