Kimse Duymasın

SON DAKİKA

SOCAR'I TÜRKİYENİN EN BÜYÜK GRUBU OLARAK GÖRMEK İSTİYORUM.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Aliağa'daki Petkim ile ilgili düşünceleri....

SOCAR'I TÜRKİYENİN EN BÜYÜK GRUBU OLARAK GÖRMEK İSTİYORUM.

DÜnyanın en önemli petrol ve doğalgaz fuarları arasında yer alan, BakÜ Expo Centerda 4-7 Haziran tarihleri arasında 20. kez dÜzenlenen Caspian Oil & Gas Fuarının açılışını Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı.  Fuar kapsamında SOCAR TÜrkiyenin standını da ziyaret eden Cumhurbaşkanı Aliyeve, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ve SOCAR TÜrkiye Başkanı Kenan Yavuz tarafından, şirketin TÜrkiyedeki faaliyetleri ve yatırım projeleri ile ilgili kapsamlı brifing verildi.   Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev SOCAR'ın 2018 yılında TÜrkiyenin Üç bÜyÜk grubundan biri olma hedefinden bÜyÜk memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 2023 yılı için bu hedefi revize ederek SOCAR'ı TÜrkiyenin en bÜyÜk sanayi şirketi olarak görmek istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanına kapsamlı bilgi veren Kenan Yavuz ise, tÜm projelerinde en bÜyÜk desteği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğandan gördÜklerinin altını çizdi. Petkim özelleştirmesinin Üzerinden 5 yıl geçtiğini anımsatan Yavuz, “Bu sÜre içinde Petkime 327 Milyon Dolar yatırım yaptık. Devam eden yatırımlarımızın tutarı ise 114 Milyon Dolar. STAR Rafinerisi, Petkim Konteyner Limanı ve STEP Enerji Santrali ile birlikte 2018 yılına kadar sadece Petkim Yarımadasına 9 Milyar Dolar yatırım yapmış olacağız. Hedefimiz 2018 yılında 15 ilâ 20 Milyar Dolar cirosuyla TÜrkiyenin en bÜyÜk Üç grubundan biri olmak. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 yılında bu hedefi birincilik olarak revize etmemizi istedi. Daha çok çalışarak bu hedefe ulaşacağımıza yÜrekten inanıyoruz. BugÜne kadar Petkim, STAR Rafinerisi, Petkim Konteyner Limanı, STEP Enerji Santrali ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projelerini başlatan SOCAR, 2008-2018 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde TÜrkiyeye toplam 17 Milyar Dolar yatırım yapacak. Bu yatırım miktarı, TÜrkiyeye 1923-2003 yılları arasında gelen doğrudan yabancı sermayeden 3 Milyar Dolar daha fazla. Petkim Yarımadası ise,  SOCARın ‘Value-Site hedefi ile TÜrkiyenin en bÜyÜk yatırım ve yerlileştirme projelerine ev sahipliği yapıyor.” dedi. 

Petkim Yarımadasında hafriyat çalışmaları sÜren STAR Rafinerisinde saha dÜzenleme çalışmalarının yÜzde 70inin tamamlandığını vurgulayan Kenan Yavuz, rafinerinin mÜhendislik, tedarik ve inşaat (EPC) sÜreçlerini içeren anlaşmaları İspanyol Tecnicas Reunidas liderliğinde dÜnyada konularında lider dört firma ile imzaladıklarını ve bugÜne kadar tamamı özkaynaklardan yaklaşık 200 Milyon Dolar harcama yaptıklarını söyledi.  

STAR Rafinerisi'nin 51 ay sonra devreye alınacağı bilgisini veren Yavuz, Petkim Yarımadası'nda, aynı zamanda liman, enerji, lojistik ve TÜrkiye'de dağıtım entegrasyonunu da sağlayacaklarını, böylelikle TÜrkiye'nin rekabet gÜcÜnÜ artıracaklarını dile getirdi.  Yavuz, rafineriden önce devreye alınması planlanan 612 MW gÜcÜndeki STEP enerji santrali ve kojenerasyon tesisi tamamlandığında ise Petkim Yarımadasındaki tÜm yatırımların gÜvenli, ucuz ve kesintisiz elektrik ve buhar kaynağına kavuşacağını sözlerine ekledi. 

 İlk etabı 2015 yılında tamamlanacak Petkim Konteyner Limanında ise test kazıklarının çakılmaya başlandığını kaydeden SOCAR TÜrkiye Başkanı Kenan Yavuz,  liman ve lojistik yatırımları ile TÜrkiyenin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağayı TÜrkiyenin en bÜyÜk entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedeflediklerini belirtti.  Bu çerçevede Moller-Maersk Grubu şirketlerinden APM Terminals ile uzun sÜreli işletme antlaşması imzaladıklarını ve bunu 20 Martta Kopenhagda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidtin katılımlarıyla gerçekleştirilen resmi imza seremonisi ile taçlandırdıklarının altını çizen Yavuz, limanda test kazığı ve deniz tarama işlemlerinin başladığını, 24 ay sonra liman inşaatının birinci fazının tamamlanacağını hatırlattı. 

Yavuz, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Azerbaycanın kurucusu Heydar Aliyevin adını yaşatacak projelere ise 50 Milyon Dolar harcadıklarını kaydetti.   Kenan Yavuz daha sonra Azerbaycan ulusal basın için Petkim standında dÜzenlenen basın toplantısına, medya mensuplarına yatırım projeleri ile ilgili bilgi verdi. 
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top