Kimse Duymasın

SON DAKİKA

SOCAR TÜRKİYE'DEKİ 5. YILINI KUTLUYOR

SOCAR, œTürkiyenin Enerjideki En Büyük Çözüm Ortağı Olmayı Hedefliyor.

SOCAR TÜRKİYE'DEKİ 5. YILINI KUTLUYOR

Bu yıl TÜrkiyedeki beşinci yılını kutlayan SOCAR TÜrkiye, Petkim Yarımadasında petrokimyadan rafineriye, enerjiden lojistik ve dağıtıma kadar TANAP Projesi dahil toplam 17 milyar dolarlık yatırımlarıyla 2023 yılında TÜrkiyenin enerjide en bÜyÜk çözÜm ortağı olmayı ve yarımadayı Ülkenin en önemli Üretim ÜssÜ haline getirmeyi hedefliyor.
Cumhuriyetin 100'ÜncÜ yılında TÜrkiyenin enerji sektörÜndeki lider gÜcÜ olmayı hedefleyen SOCAR TÜrkiyenin 2008 yılından bu yana geçen sÜreci ve 2023 vizyonu doğrultusundaki hedefleri, SOCAR TÜrkiye Başkanı Kenan Yavuzun katılımıyla 1 Kasım 2013 tarihinde Petkim Genel MÜdÜrlÜğÜnde dÜzenlenen basın toplantısı ile paylaşıldı.
TÜrkiye tarihinin en bÜyÜk doğrudan yatırımcısı…
2008 yılında TÜrkiye sanayisinin devi Petkimi satın alarak TÜrkiyedeki yolculuklarına başladıklarını dile getiren SOCAR TÜrkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Tek Millet, İki Devlet” ÜlkÜsÜ doğrultusunda TÜrkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik ortaklığın SOCAR TÜrkiyeyi TÜrkiye tarihinin en bÜyÜk doğrudan yatırımcısı haline getireceğini belirterek şunları dile getirdi: “Petkimi satın alırken ödediğimiz bedel ve sonrasındaki ek yatırım tutarı 3 milyar dolar, STAR Rafinerisi için 5,5 milyar dolar, STEP Enerji Santrali için 1 milyar dolar ve Petkim Konteyner Terminali için 300 milyon doların yanı sıra TANAPa yapılacak yatırımla birlikte 2018 yılına kadar toplam 17 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğiz. Böylelikle Petkim Yarımadasında katma değer yaratarak yarımadayı petrokimya, rafineri, enerji, lojistik ve dağıtım entegrasyonuna dayalı TÜrkiye'nin en önemli Üretim ÜssÜ haline getirebileceğiz.”
15 milyar dolar ciro, 2 bin kişilik yeni istihdam ve 5 milyar dolar ihracat
SOCAR TÜrkiyenin sÜregelen yatırımlarında birinci fazın 2018 yılında tamamlanacağını, böylelikle 2018 yılında Petkim Yarımadasında 15 milyar dolar ciroya sahip dev bir sanayi şirketi olacaklarına dikkat çeken Kenan Yavuz; “SÜreç doğrultusunda yatırımların ikinci fazını da tamamladıktan sonra TÜrkiyenin bir numarası olacağız. Cironun yanı sıra yatırımların bir diğer katkısı ise sağlayacağımız 2 bin kişilik yeni istihdam ve hedeflediğimiz 5 milyar dolarlık ihracat oranı olacak. TÜm bunlara ek olarak STAR Rafinerisinin tamamlanmasıyla TÜrkiye ekonomisinin cari açığı yıllık 2,5 milyar dolar dܺܺ yaşayacak” dedi.

STAR Rafinerisi için gerekli başvuruyu 2008 yılında yaptıklarını, 2011 yılında rafinerinin temelini attıklarını ve bugÜn rafinerinin sahip olduğu Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi doğrultusunda 10 yılda 1,5 milyar dolar teşvik alacağını belirten Yavuz; “Rafinerinin toplam maliyeti kapsamında 1,9 milyar doları özkaynaklardan oluşuyor. 950 milyon dolarlık kısmı harcandıktan sonra finansman sÜreci bankalarla devam edecek” şeklinde konuştu.
Hammadde Üretim ve ihracatının yanı sıra rÜzgâr ve doğal gazdan enerji Üretecekleri santral yatırımlarına da imza atacaklarını dile getiren SOCAR TÜrkiye Başkanı Kenan Yavuz; “220 megavatlık doğal gaz santralimize ek olarak başlangıçta 600 megavatlık olmak Üzere 1 milyar dolar tutarında yeni bir yatırım daha gerçekleştireceğiz. Ardından bu santralin kapasitesini artıracağız. Bunun yanı sıra 2014 yılı Ocak ayında rÜzgâr enerjisinden elektrik Üretmek Üzere 35 milyon Euro yatırımla 27 megavatlık bir santralin kurulumuna başlayacağız ve bu santralin kapasitesini ikinci aşamada 50 megavata yÜkselteceğiz” dedi.

Petkim Yarımadasında lojistik hizmetleri kapsamında ÜçÜncÜ kuşak gemilerin yanaşabileceği 700 metre uzunluğundaki rıhtıma ve 17 metre derinliğe sahip olacak olan Petkim Limanının tamamlanmasıyla 2015 yılı sonrasında 3 milyon TEUluk ihtiyacı karşılayabileceğini belirte Kenan Yavuz, 300 milyon dolarlık bir yatırımla Egenin en bÜyÜk entegre limanını faaliyete alacaklarını belirtti. 

SOCAR TÜrkiyenin bugÜne kadar Petkim Yarımadasında hayat geçirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarına da değinen Yavuz, inşa ettikleri meslek liselerinden TÜrkiye Basketbol Liginde mÜcadele eden Aliağa Petkimin ana sponsoru olmalarına, Ankaradaki Lösev Binasından İzmir, Kars, İzmit, Ankara ve Adanada inşa edilen okullara ve hatta ormanlardan zeytinliklere kadar toplam 50 milyon dolar harcadıklarını söyledi.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top