Kimse Duymasın

SON DAKİKA

TARİHİ KEMERALTI DERNEĞİ'NDE ÜYE SAYISI BİR HAFTADA BİN KİŞİ ARTTI

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği bir hafta içinde üye sayısını 376'dan bin 350'ye çıkardı..

TARİHİ KEMERALTI DERNEĞİ'NDE ÜYE SAYISI BİR HAFTADA BİN KİŞİ ARTTI

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen İlyas Gönen, çarşının problemlerini çözmek için kolları sıvadı. Gönen, önce yanan dernek binasını modern bir yere taşıdı, ardından bir hafta içinde Üye sayısını 376'dan bin 350'ye çıkardı.

Üç nesildir İzmir Kemeraltı Çarşısı'nda esnaflık yapan İlyas Gönen, arkadaşlarının önerisiyle dernek başkanlığına aday olduğunu ve kazandığını söyledi. Çarşının genel meselelerini yakından bildiğini aktaran Gönen, "5 Aralık 1956'da, Basmane Altınpark'ta doğdum. Aslen Konya Beyşehir'in Gönen köyÜnden gelmişiz. Kuru kahvecilik mesleğini, yıllardan beri Kemeraltı Çarşısı'nda önce dedem, ardından babam ve ben, şimdi de oğluma devretmek suretiyle nesilden nesile icra eden esnaflardanız. Altınordu Spor KulubÜ, çeşitli vakıf ve derneklerde yıllarca vazife yaptım. Son olarak bizi, dÜnyanın en bÜyÜk Avm'si olan Kemeraltı gibi çok önemli bir yerin derneğinin başına geçirdiler. Bu hiç aklımdan geçmeyen bir dÜşÜnceydi. Arkadaşlarımın isteğiyle Allah nasip etti." dedi.

88 DÖNÜM ÜZERİNDE 9 BİN 500 ESNAF VAR

Kemeraltı Çarşısı'nın 88 dönÜmlÜk bir alan Üzerine kurulduğunu kaydeden dernek başkanı Gönen, "20 gÜn içinde derneğin binasını taşıdık. 9 bin 500 esnafın olduğu bir yerde Üye sayısı 376 iken bizimle birlikte bir haftada bin 350'lere çıktı. Bu ivmedir, önÜmÜzdeki gÜnlerde bÜyÜyerek devam edecek. Yıllık aidatı 30 lira, aylık 2,5 liraya tekabÜl ediyor. Zam yapmayarak Üye sayısını artırma yoluna gittik. Buradaki ilk önceliğimiz gÜç toplamaktı." şeklinde konuştu.

'ÇARŞI İÇİN HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR'

Vali, BÜyÜkşehir ve Konak belediye başkanları başta olmak Üzere çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu liderinin tebrik için ziyaret ettiğini aktaran İlyas Gönen, kendilerinden çarşının eski gÜnlerine dönebilmesi için yardım istediklerini söyledi. Bu konuda herkesin Üzerine dÜşen görevi yapması gerektiğini belirten Gönen, "Çarşının bir an önce çığırtkanlardan ve işportadan kurtulması için gerekli mercilerle evvelden olduğu gibi görÜşmeler yapıyoruz. Yetkililer, Kemeraltı'nın yeniden layık olduğu yerlere gelmesi için mÜcadele edeceklerini söyledi." şeklinde aktardı.

'ALLAH BEREKET VERSİN DEMELERİNİ BEKLİYORUZ'

Esnaflar arasındaki dostlukları gÜçlendireceklerini ve kÜslÜkleri ortadan kaldıracaklarını ifade eden dernek başkanı Gönen, sözlerine şöyle devam etti: "Her esnaf arkadaşın, ahilikten gelen ilk önce birbiriyle selamlaşmasını ve kÜs olmamasını, birbirine karşı samimi olmasını ve mÜşteriye karşı, 'Allah bereket versin.' demesini bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca İzmir'de yetişmiş ve tozunu toprağını yutmuş ÜnlÜleri, tanıtım amaçlı Kemeraltı festivali gibi çeşitli etkinliklere davet edeceğiz. Bu sayede çarşının tanıtımına yeni bir ivme katılmasını bekliyoruz."

'ESNAFLAR ARASINDAKİ KÜSLÜKLERİ GİDERECEĞİZ'

Bu dönemi birlik, beraberlik, donanım ve ileriye dönÜk yatırım yılları olarak gördÜklerini aktaran Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Gönen, uzun sÜre başkanlık yapmayı dÜşÜnmediğini kaydetti. Esnafın bilinçlenmesi için sÜrekli seminerler dÜzenleyeceklerini anlatan Gönen, önÜmÜzdeki aylarda iş yerlerini tanıtıcı tabelaların mÜmkÜn olduğu kadar TÜrkçe olmasını isteyeceklerini, turistlere yönelik personelin yabancı dil eğitimi almasını sağlayacaklarını söyledi.

Esnafların yanında çalışan insanların huzurlu bir şekilde işlerini yapması için iş yeri sahipleriyle görÜşeceklerini belirten İlyas Gönen, "İş yeri sahiplerine gidip, 'Yanınızda çalışan insanlara haksız ve adaletsiz davranmayın.' diyeceğiz. Haftalıklarını aldıklarında, 'Allah bereket versin' sözÜnÜ duyun. LÜtfen kÜs komşu kalmasın. Birbirimize Allah'ın selamını vererek sıkıntıları çözeceğiz, benim burada bulunmam tek sebebi budur." sözlerini kaydetti.

'İŞPORTACI SORUNU, ÜST MAKAMLARIN İŞİ'

Kemeraltı Çarşısı'nın en bÜyÜk sıkıntılarından birisinin işportacılar olduğunu, ancak kendisinin, devlet yetkililerinin görevini yapma mecburiyeti bulunmadığını aktaran Gönen, "Ben zabıta mÜdÜrÜ değilim. İşporta sorununu, işportacıyla çözemem. Bunu bekleyenlerin de oyununa gelemem. Bunu bekleyen çok insan var, böyle bir oyuna ne ben ne de yönetimim asla gelmeyeceğiz, çÜnkÜ ilgili merciler bunu biliyor. İşportacı arkadaşlar da bunu biliyor. Biz Kemeraltı Çarşısı'nı kalkındırmakla mÜkellefiz. Üst makamlardan ricam, halkın isteklerini gözardı etmemeleridir." diye konuştu.

'Avm'LER YASASI BİZLERE SORULSUN'

Avm'ler konusuna da değinen Gönen, haksız rekabet yaptıklarını, bir kilo olan malı 995 gram Üzerinden sattıklarını savundu. Şubeleşme yoluna da giderek toptan mal alımıyla kÜçÜk esnafın yok edildiğini vurgulayan Gönen, bu konuda maliye, belediye ve şehir halkına önemli görevler dÜştÜğÜnÜ söyledi. Avm'lerin şehir kÜltÜrÜnÜn gelişmesi için şehir dışlarında olması gerektiğini belirten İlyas Gönen, Hipermarketler Kanunu'nun çıkarılmasında çarşı esnafının mutlaka görÜşlerinin alınması gerektiğini kaydetti.

Kemeraltı Çarşısı'nın saat 19.00'da kapanan bir mekan olmaması için çalışma başlatacaklarını ve 24 saat açık kalmasını sağlayacaklarını söyleyen Gönen, çeşitli faaliyetlerle coşturulmasını sağlayacaklarını, pazar gÜnleri de açılması için esnafı ikna edeceklerini sözlerine ekledi.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top