Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AZİZ KOCAOĞLU: RANDA KARŞI DEĞİLİM...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ranta karşı değilim" dedi..

AZİZ KOCAOĞLU: RANDA KARŞI DEĞİLİM...

İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ranta karşı değilim. Bir şehir varsa, bÜyÜyorsa burada rant da olacaktır ama bu rantın farklı paylaşımı ve vahşice paylaşımına karşı olduğumuzu, belediye anlayışımızın böyle olduğunu söyledim. İzmir'in kamu alanlarının ve devlet kurumu alanlarının heba olmaması için elimizden gelen hukuki mÜcadeleyi bugÜne kadar verdik, bundan sonra da vereceğiz." dedi. Kocaoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla ilgili basın toplantısından sonra gazetecilerin gÜndeme ilişkin sorularını cevapladı.

TÜrkiye'de planlama diye bir şey söz konusu olmadığını iddia eden Başkan Kocaoğlu, İzmir'in bu anlayışla bir ranta kurban edilmemesi için mÜcadele ettiklerini belirterek, "BugÜn TÜrkiye'de planlama diye bir şey söz konusu değildir. Birçok kurum plan yapmaktadır, kendi uğraş konusunda. Olmayacak yerler, olmayacak şeyler için planlanmaktadır. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen yetkiyle her yer planlanabilir, her yere istenen inşaat yapılabilir noktasına gelinmiştir. Bu dÜzenlemenin, planlama ilkelerine uymayacağına inanıyorum. İzmir bugÜne kadar korundu, ranta teslim edilmedi." şeklinde konuştu.

Kocaoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın, İl Özel İdaresi'ne ait SÜmerbank arazisinin belediyeye devrini reddetmesine de değindi: "İl Genel Meclisi, arazinin BÜyÜkşehir Belediyesi'ne verilmesi noktasında karar aldı. Valiliğin reddettiği odur. Valilikte bir komisyon kurulduğu ve bir çalışma yaptığından bahsediliyor ama bu komisyona BÜyÜkşehir Belediyesi'nden, diğer ilçe belediyelerinden bir çağrı olmadı. Özel İdare'nin mallarının tamamının BÜyÜkşehir Belediyesi'ne devredilmesi gerektiğine inanıyoruz. Hukuki mÜcadelemizi de vereceğiz."

Çöp bertaraf tesisi konusunda da açıklamalar yapan Başkan Kocaoğlu, "Uzunca bir sÜredir teknik dÜzeyde, yol ve yöntem konusunda evsel atıkların bertarafı, enerjiye dönÜştÜrÜlÜp geri kazanılması konusunda bir çalışma yapıyoruz. Kuracağımız teknolojide ne koku ne atık hiçbir şey bulunmayacak. Tamamen kapalı sistemde yapılacak." dedi. Çöp tesisi için buldukları yerleri ilgili kurumların yetkilileriyle incelediklerini ve genel eğilimleri aldıklarını belirterek, "O sÜreçteyken, 'orada olmasın, burada olmasın' gibi yerel yönetimlerin mÜracaatı oluyor. Onları da normal karşılıyorum. 15 gÜn önce tÜm meslek odalarıyla birlikte, konunun uzmanlarıyla birlikte sahaya gittik. Alanın son derece uygun olduğunu herkes kabul etti. Çeşitli etÜtlerden sonra bu kesinleşecek." diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu, Laka köyÜndeki mera arazisine şantiye yapmak istedikleri için karşılaştıkları sıkıntılar hakkında da değerlendirme yaptı. Alanın kendilerine ait tapulu arazi olmasına rağmen Hazine'ye devredildiğini, ardından şantiye yapılması için Karayolları Bölge MÜdÜrlÜğÜ'ne verildiğini aktararak, bu konuda da hukuk mÜcadelesi vereceklerini söyledi. Kocaoğlu, "O zaman biz evimizin tapusuna da mı gÜvenemeyeceğiz? Tarlamızın, arsamızın, binamızın tapusuna da mı gÜvenemeyeceğiz? Orada da hukuk mÜcadelesi vereceğiz" dedi.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top