Kimse Duymasın

SON DAKİKA

B.MENDERES'E TUNA NEHRİ ÖRNEĞİ...

Ege Bölgesi'nin bir çılgın projesi daha oldu..

B.MENDERES'E TUNA NEHRİ ÖRNEĞİ...

Denizli'ye denizi getirecek projeye göre BÜyÜk Menderes Nehri, Avrupa'daki Tuna Nehri gibi lojistik taşımacılığa açılıyor. Ege Bölgesi'nin daha önce hÜkÜmetin ortaya koyduğu Karaburun yarımadasında açılacak kanalla İzmir-Çeşme arasındaki deniz ulaşımının 3 saat kısaltılması ile Üçkuyular-Bostanlı'nın denizden birleştirilmesini hedefleyen projelerinin ardından bir çılgın projesi daha oldu. Denizli'ye denizi de getirecek projeye göre Batı Anadolu'nun en bÜyÜk nehri olan ve Ege'nin verimli topraklarını sulayan BÜyÜk Menderes Nehri, Avrupa'daki Tuna Nehri gibi lojistik taşımacılığa açılıyor. Ege Bölgesi'ndeki illerin tarım ve sanayi ÜrÜnlerinin İzmir Limanı'na Menderes Nehri'nden taşınmasını öngören proje, geçtiğimiz gÜnlerdeki 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nda belirlenen stratejik hedefler arasına girdi. BÜyÜk Menderes'in taşımacılıkta kullanılması projesi, ilk olarak 1884 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde gÜndeme gelmiş ancak hayata geçirilememişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 130 yıl sonra yeniden ele aldığı proje, İç Ege illerinin denizle bağlantısını sağlayacak. 2035 yılında tamamlanması hedeflenen proje, bugÜnden yarına hemen hayata geçirilmese de Ege Bölgesi'nin en önemli projelerinden biri olarak gÜndemdeki yerini alacak.

BÜyÜk Menderes Nehri, Avrupa'da çok yaygın olarak kullanılan nehir taşımacılığı için TÜrkiye'deki en uygun su yollarından biri olarak gösteriliyor. 548 kilometre uzunluğundaki nehrin eski çağlarda taşımacılık amaçlı kullanıldığı biliniyor. Menderes'in lojistik taşımacılıkta kullanılması projesi 2011 yılında Denizli Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından dÜzenlenen çalıştayda da tartışılmıştı. 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nda alınan kararla "Menderes'i kullanarak Denizli'yi Ege Denizi'ne bağlama" projesi için ilk adım atılmış oldu. Proje hayata geçtiğinde Menderes Üzerinde özel gemilerle lojistik taşımacılık yapılacak. Araç kapasiteleri suyun derinliğine göre değişecek. TÜrkiye genelinde Menderes dışında Sakarya, Kızılırmak, Yeşilırmak nehirleri de lojistik taşımacılığa açılacak.

Nehir taşımacılığı dÜşÜk maliyeti ve çevreye zarar vermemesi nedeniyle tÜm dÜnyada en çok tercih edilen taşımacılık yöntemlerinden biri. Avrupa şartlarında 100 tonluk bir yÜkÜn 1 km. taşınma bedeli karayolunda 2.81, demiryolunda ise 0.65 dolar olarak hesaplanıyor. Oysa iç su yolu kullanılarak yapılan taşımada bu bedel 0.20 dolara dÜşÜyor. Karayolundan nehir yoluna aktarılan taşımacılıkla ciddi bir enerji tasarrufu da sağlanıyor. TÜrkiye'de yurtiçi yÜklerin 84.5'i karayolu, yÜzde 6.8'i demiryolu, yÜzde 6.5'i denizyolu, yÜzde 2.2'si boru hattıyla taşınıyor. Avrupa genelinde ise yÜklerin yÜzde 24'Ü nehirler, yÜzde 32'si denizyolu, yÜzde 35'i karayolu, yÜzde 9'u demiryolu ile taşınıyor.
Batı Anadolu'nun en bÜyÜk nehri olan BÜyÜk Menderes Nehri, Menderes Havzası'nın ana sulama kaynağı işlevini görÜyor. Afyonkarahisar ili Dinar ilçesi yakınlarında Suçıkan mevkiinde doğan BÜyÜk Menderes Nehri, Işıklı ve KÜf'i çaylarını biriktiren Işıklı Barajı'ndan çıkıp Denizli Çivril, Çal ve Baklan ovalarını geçiyor ve Çal'ın doğusundan kuzeye dönerek, Bekilli ve GÜney ilçesine doğru derin bir yatakta akıyor. Uşak'tan gelen ve Menderes'in en bÜyÜk kollarından olan Banaz Çayı'nı da alarak, Sarayköy Ovası'na inen nehir, Denizli hudutları içindeki ÇÜrÜksu ve Gökpınar Çayları ile beslenerek batı yönÜnde ilerliyor. Nazilli, Aydın ve Söke ovalarını besleyip 548 kilometrde uzunluğundaki yolculuğunu Söke ilçesi Dipburun mevkiinde Ege Denizi'ne dökÜlerek tamamlanıyor.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top