Kimse Duymasın

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR'DEN YERİNDE DÖNÜŞÜM ATAĞI

Kentsel dönüşüm uygulamalarıyla İzmirin çehresini değiştirmeyi ve sağlıksız konutlardaki vatandaşları sağlıklı konutlara yerleştirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklıdaki œdönüşüm çalışmaları için vatandaşları bilgilendirmek amacıyla œBayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi İletişim ve Tanıtım Merkezi açtı..

BÜYÜKŞEHİR'DEN YERİNDE DÖNÜŞÜM ATAĞI

Merkez, projeden etkilenecek vatandaşlara doğrudan ulaşarak yerinde ve doğru bilgilendirme yapacak. Ayrıca merkez aracılığıyla, bölgenin sosyal altyapısının gÜçlendirilerek halkın beklenti ve taleplerinin belirlenmesi ve bu sayede planlama ile projelendirmeye katkı sağlanması, alana özgÜ projeler Üretilmesi hedefleniyor.

Kent dönÜşÜmÜnÜn sadece “mekansal ve fiziki” değişim olmadığından hareketle yola çıkan BÜyÜkşehir Belediyesi, “katılımcı demokrasi” anlayışıyla Alpaslan Mahallesindeki 300 metrekarelik ofiste, vatandaşların proje alanı, gelişimi ve uygulamasına ilişkin sorularına yerinde ve anında yanıt verme şansı bulacak.

Bayraklı Belediyesi tarafından belirlenen, Çanakkale – İzmir Otoyolu ile Altınyol arasındaki Cengizhan, Fuat Edip Baksı ve Alparslan mahallelerinin yer aldığı 60 hektar bÜyÜklÜğÜndeki alana ilişkin Meclis kararı sonrasında harekete geçen İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, söz konusu alan ve çevresini kapsayan toplam 310 hektarlık bölgede de ulaşım ve jeolojik etÜd çalışmalarını tamamladı. Ardından 16 Mart 2012 tarihinde ihale gerçekleştirdi. BÜyÜkşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ihale, kentsel dönÜşÜm uygulanacak alana ilişkin değerleme, planlama, kentsel tasarım ve mimari projelerin Üretilmesi ile uzlaşma modellerinin belirlenmesine yönelik hizmet alımını kapsıyor. Kentsel dönÜşÜm projelerinin tamamlanmasıyla, bölgede yerinde dönÜşÜmÜ hedefleyen uygulama sÜrecine başlanacak.

Gaziemirin Aktepe ve Emrez bölgelerinde de 122 hektarlık alanda “kentsel dönÜşÜm” projesi uygulamak için çalışmalarını tamamlayan ve 2011 yılından bu yana Bakanlar Kurulundan “onay” bekleyen BÜyÜkşehir Belediyesi, tıpkı Kadifekale ve Bayraklıda olduğu gibi burada da bölge halkı için “Kentli merkezi” açıyor. Gaziemir Belediyesinden tahsisi yapılan 130 metrekarelik alana kurulan 2 katlı merkezde tadilat çalışmaları önÜmÜzdeki gÜnlerde başlayacak. Kentli Merkezi, hem Cennetçeşme Kentli Merkezinde olduğu gibi vatandaşlara yönelik çeşitli kurslar ve bilgilendirmeler dÜzenleyecek hem de kentsel dönÜşÜm projesi hakkında merak edilen sorulara yanıt verecek.

Heyelan bölgesinde bulunan Kadifekalede 1914, GÜrçeşmede ise 90 binayı kamulaştırarak yıkan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Yeşilderede yer alan 153 yapının yıkılması çalışmalarına devam ediyor.

1/25.000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı revizyonuyla 18 adet proje alanı belirleyen İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Bakanlar Kurulunda onay bekleyen projelerin hayata geçmesiyle birlikte İzmirde 30 bin adet sağlıklı ve dayanıklı konut Üretilmesini planlıyor. BÜyÜkşehir Belediyesinin Bayındır ve Torbalı proje alanlarıyla, Gaziemir Aktepe- Emrez bölgelerini kapsayan 122 hektarlık dönÜşÜm projesi Bakanlar Kurulunun onayı ile 5 Ağustos 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yÜrÜrlÜğe girdi.

İzmirin Bakanlar Kurulunda onay bekleyen projeleri şöyle:

Menemen

HÜkÜmetin Roman açılımı kapsamında Menemen Ahıhıdır Mahallesinde 8 hektarlık alanda uygulanacak ve 515 adet yapıyı kapsayacak proje, 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere Mahalli İdareler Genel MÜdÜrlÜğÜne gönderildi.

Örnekköy projesi

18 hektarlık alanda uygulanacak ve 1500 konutu kapsayacak. 26 Temmuz 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere İzmir Valiliğine gönderildi.

Ege Mahallesi projesi

7 hektarlık alanda uygulanacak ve 1000 konutu kapsayacak. Arazi tespit ve zemin ÜstÜ envanter çalışmaları tamamlandı. 18 Ekim 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere İzmir Valiliğine gönderildi.

Ballıkuyu projesi

48 hektarlık alanda uygulanacak ve 5000 konutu kapsayacak. 18 Ekim 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere İzmir Valiliğine gönderildi.

Uzundere projesi

32 hektarlık alanda uygulanacak ve 4000 konutu kapsayacak. Arazi tespit çalışmaları tamamlandı. 11 Kasım 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere İzmir Valiliğine gönderildi.

Cennetçeşme projesi

47.6 hektarlık alanda uygulanacak ve 3000 konutu kapsayacak. Jeolojik ve jeoteknik etÜdleri tamamlanan bölgede, zemin ve zemin ÜstÜ envanter çalışmaları da yapılarak bölge halkıyla anket çalışmaları yÜrÜtÜldÜ. Ayrıca bölgede 2009 yılında, yaklaşık 300 metrekare bÜyÜklÜğÜnde “Kentli Merkezi” açılarak çeşitli kurslar dÜzenlenmeye başlandı. 11 Şubat 2011 tarihli yazıyla Bakanlar Kuruluna sunulmak Üzere İzmir Valiliğine gönderildi.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top