Kimse Duymasın

SON DAKİKA

GÜVERCİNLER GAZETECİLER İÇİN UÇTU

Karşıyaka Belediyesi'nin İzmir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle başlattığı "Basın Özgürlüğü Ödülü " 24 Temmuz Sansürün Kaldırılışı ve Basım Bayramı gününde düzenlenen törenler verildi..

GÜVERCİNLER GAZETECİLER İÇİN UÇTU

"Tutuklu Gazeteciler" e verilen ilk ödÜlÜ gazeteci Nedim Şener meslektaşları adına aldı. Ağzında kalem taşıyan özgÜr gÜvercin heykeli olan ödÜl, basın mÜzesinde sergilenecek. "Ülkemizde demokrasinin gelişmesi adına farkındalık yaratmaktan da sorumluyuz " diyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak " Belediye Meclisimiz ile birlikte basınımızın kuşatılmışlığının demokratik haklarımız Üzerinde yarattığı tehlikeye dikkat çekmek amacıyla bu ödÜlÜ verme kararı aldık." Dedi. Yazdıkları nedeniyle bir sÜre cezaevinde yatan ve halen yargılaması sÜren Gazeteci Nedim Şener de konuşmasında " Yazdıkları nedeniyle tutuklu gazeteci kalmayana kadar nerede bir görev verilirse orada olacağım, bu mÜcadeleyi sÜrdÜreceğim." Dedi.

Karşıyaka Belediyesi Nikah Sarayı'nda gerçekleştirilen törene Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP Milletvekili Mustafa Moroğlu, TÜrkiye Gazeteciler Federasyonu ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay, çok sayıda gazeteci, meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Salonda tutuklu gazetecileri temsil etmesi için sahnenin arkasına parmaklıklar konulurken, Soğuk Heykel Atölyesi sanatçıları da tutuklu gazetecileri temsil eden heykel görÜnÜmlere bÜrÜndÜ.
Karşıyaka Belediyesi'nden gelen teklif ile ödÜl verdiklerini belirten Atilla Sertel " Basın özgÜrlÜğÜ konusunda TÜrkiye 148. sırada. Ülkemize yakışmayan bu tablonun değişmesi için topyekÜn mÜcadele etmeliyiz. Bu özgÜrlÜk halk içindir. Ülkemizde halen 97 gazeteci cezaevinde yatmakta, 70 gazetecinin tutuksuz yargılaması sÜrmektedir. Yaklaşık 200 gazeteci için de tutuklama talebiyle açılmış davalar bulunmaktadır. Son Üç yılda 600 gazeteci hakkında yaklaşık 10 bin dava açıldı.

Bizler hangi fikirden olursa olsun yazdıkları nedeniyle hiç kimsenin ceza almamasını istiyoruz. Karşıyaka Belediyesi'nin bu ödÜlÜ onun için çok önemlidir. Bizden sonraki nesiller bu yaşananları daha iyi anlayacaktır. Belediye Başkanı Cevat Durak ve meclis Üyelerine teşekkÜr ediyorum." Dedi.

Milletvekili Mustafa Moroğlu'da konuşmasında asıl yapılmak istenenin dÜşÜnen, sorgulayan toplum istenmemesi olduğunu söyledi. İfade ve basın özgÜrlÜğÜ için verdikleri mÜcadelede yolu cezaevinden geçen tutuklu gazetecilere ödÜl verdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak " Bu denli sindirme hareketi cumhuriyet döneminden bu yana hiç yaşanmadı. Yapılanlar siyasi bir hareketin sonucudur. Halkın özgÜrlÜğÜne kilit vurulmuştur. Benim haber alma özgÜrlÜğÜm tutukludur. Bedenen gazeteciler cezaevindedir ancak halkın haber alma özgÜrlÜğÜ tutukludur. " dedi.

Toplumsal duyarlılığa katkı koymak için Basın ÖzgÜrlÜğÜ ödÜlÜnÜn gelneksel hale geleceğini belirten Durak "Tutuklu gazetecilerin dört duvar arasındaki esaretlerinin son bulmasını diliyorum." Dedi.
Gazeteci Nedim Şener de konuşmasında gÜnÜmÜzde gazeteciliğin hapis ve sansÜr ile anılır olduğunu belirterek " Basın özgÜrlÜğÜ kontrol altına alınmak isteniyor. TÜm dÜnya TÜrkiye'de neler olduğunu yazıyor. Karşıyaka Belediyesi ve Meclis Üyelerini bu ödÜl nedeniyle kutluyorum." Dedi.
Konuşma ve ödÜlden sonra özgÜrlÜk gÜvercinleri uçuruldu.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top