Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İNCİRALTI İMAR PLANI YİNE MAHKEMELİK...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı İzmir-İnciraltı Turizm Merkezi (İnciraltı kesimi) imar planları yine mahkemelik oldu..

İNCİRALTI İMAR PLANI YİNE MAHKEMELİK...

 Arazisinin Hafif Raylı Toplu Taşım İstasyonu, Meydan, Kentsel Yeşil Alan, İbadet Yeri (Cami), Sosyo KÜltÜrel Tesis Alanı, Otopark Alanı belirlenmesine tepki gösteren bir şirket, planın iptali için dava açtı. İnciraltı'nın 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planları revizyon Üzerine revizyona uğradı. Ancak, itirazlar ve açılan davalar nedeniyle işlerlik kazanamadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın EXPO alanı, imara açılan bölgeler, ticaret için ayrılan alanlanlar nedeniyle tartışılan, son revizyonda ise Körfez Geçişi projesiyle dikkat çeken planların iptali için bu kez dava dilekçesini İnciraltı'nda bir arazi sahibi verdi.

Davacı D.İ.A. Bilgi Teknolojileri A.Ş.'nin avukatı Enis Dinçeroğlu, talep ettikleri plan iptali için bir değil pek çok gerekçe olduğunu söyledi. Öncelikle, sosyal donatı alanları yönÜyle planların Üst ölçekli plan kararlarıyla çeliştiğini öne sÜrdÜ. Bu planların EXPO Alanı Hakkındaki Kanun ile de çeliştiğini belirten Dinçeroğlu, "6324 sayılı İzmir EXPO Alanı Hakkında Kanunu'nun 3. maddesinin 1. fıkrasında 'EXPO alanı dışında kalan kısımları sağlık, turizm ve nitelikli konut amaçlı planlanır' denildiğinden, planda Ticaret Alanları, KÜr Merkezi, Kentsel ve Bölgesel Sosyal Donatı Alanları ile İbadet Yeri ve Özel Proje Alanları'nın belirlenmesi EXPO özel yasasına aykırıdır" dedi.

MÜvekkili olan şirkete ait parsellerin planlama esas ve ilkelerine aykırı 'Kamu Kullanımı İçin Ayrılmış Alan' olarak belirlendiğini savunan Dinçeroğlu şöyle konuştu: "Bu parseller Hafif Raylı Toplu Taşım İstasyonu, Meydan, Kentsel Yeşil Alan, 44 Bin Kişilik İbadet Yeri (Cami), Sosyo KÜltÜrel Tesis Alanı, Otopark Alanı olarak planlanmıştır. GörÜlmektedir ki, dava konusu parseller hiçbir özel şahıs veya kurumların yatırım yapabileceği kullanımlarda kalmamakta, sadece kamu kullanımı için ayrılmış alanlarda kalmaktadır. Bu karar kasıtlı şekilde cezalandırma niteliği göstermektedir."
Avukat Dinçeroğlu, bu el atma eylemi nedeniyle tazminat konusunun da gÜndeme geleceğini söyledi.
 

Etiketler : haberlercom
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top