Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR YAŞLI KENT DOSTU...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, œengelli dostu ve œkadın dostu kent unvanlarından sonra İzmire şimdi de œyaşlı dostu kent unvanını kazandırdı..

İZMİR YAŞLI KENT DOSTU...

Uluslararası Yaşlılık Federasyonu (IFA) ve TÜrkiye Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) tarafından verilen ödÜlÜn jÜrisinde, uluslararası alanda tanınmış önemli isimler yer aldı. İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarında Volgograd ve Dijon belediyeleri ile ortaklaşa yÜrÜttÜğÜ “Divanet” isimli proje ile “Yaşlı Dostu Kent” ödÜlÜne layık görÜldÜ. Uluslararası Yaşlılık Federasyonu (IFA) ve TÜrkiye Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) tarafından WOW Uluslararası Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ödÜl töreninde SÜmerolog Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığa da, “Örnek Kıdemli Vatandaş” ödÜlÜ sunuldu.

DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Yaşlanma ve Yaşam Planlaması EnstitÜsÜ Başkanı Dr. John Beard, Kanada Kentsel Eğitim ve Araştırma EnstitÜsÜ Başkan Yardımcısı Glenn Miller, Boyut Mimarlık Kurucusu – Mimar Bozkurt GÜrsoytrak, Kanada Toronto Tasarım Okulu Yöneticisi Luigi Ferrara, Kanada Manitoba Üniversitesi Yaşlanma Merkezi Yöneticisi Jim Hamilton, İngiltere merkezli Aktif Yaşlanma ve İş Laboratuarı CEOsu Gregor Rae, Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucusu – Mimar Murat Tabanlıoğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesinden Profesör Dr. Alpay Erin oluşturduğu uluslararası jÜri, İzmiri “Yaşlı dostu kent” seçti.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin ödÜlÜnÜ, Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ aldı. İzmir, Volgograd ve Dijonun ortak projesi olan Divanetin, Üç kent arasında fikir ve deneyim alışverişi sağlayarak iletişim ağını gÜçlendirmeyi kapsadığını hatırlatan Tunçağ, “Avrupadaki Üç kentin yaşlılık konusundaki işbirliği çok anlamlı.  İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi olarak yaşlılarımız ve engellilerimizle ilgili çok önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Son olarak 65 bin metre karelik bir alanda, bu dezavantajlı kesimlere her tÜrlÜ olanağın sağlanacağı Sosyal Kampus projesinin temelini attık. Hala hazırda da yaşlılarla ilgili pek çok projelerimiz var” dedi.

Dijon Belediye Başkan Yardımcısı Elizabeth Biot ise çok önemli bir ödÜle layık görÜldÜkleri için mutlu olduklarını ifade etti. Biot, “Üç kentin işbirliği çok önemli bir olay. Biz bu kentlerin içerisinde de en kÜçÜğÜyÜz ancak diğer bÜyÜk belediyeler gibi yaşlılar Üzerine önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesine verilen ödÜlde, dayanışmayı ön plana çıkaran “Gençler Yaşlılar El Ele” projesi, GÜrçeşme ZÜbeyde Hanım Huzurevinde sunulan hizmetler, Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, Alzheimer ve Demans Hastaları Buluşturma Merkezi, Eşrefpaşa Hastanesinin sosyal uygulamaları, Buca Sosyal Yaşam KampusÜ ve MÜyesser Turfan GÜçsÜzler Evi gibi çalışmaların önemli bir etken olduğu öğrenildi.

YÜksek standarta sahip daha yaşanabilir bir kent hedefine ulaşmak için çalışan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, engellilerin eğitimi ve rehabilitasyon için gerçekleştirdiği çalışmalar ve engellilere verdiği destekten ötÜrÜ, 2005 yılında Başbakanlık ÖzÜrlÜler İdaresi tarafından “Engelli Dostu Belediye” seçilmişti. Ayrıca kadınlara ve kız çocuklarına yönelik örnek çabalarla TÜrkiyeye önder olan İzmir, 2006 - 2009 yılları arasında sÜren “Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı” çerçevesinde “Kadın Dostu Kent” unvanını almıştı.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top