Kimse Duymasın

SON DAKİKA

ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN ANILDI

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İzmirdeki anıtı başında anıldı..

ŞEHİT GAZETECİ HASAN TAHSİN ANILDI

94 yıl önce dÜşmana attığı ilk kurşunla Milli MÜcadelenin ölÜmsÜz kahramanlarından biri haline gelen Şehit Gazeteci Hasan Tahsin İzmirdeki anıtı başında anıldı.

İzmirin işgali sırasında istilacı gÜçlere karşı 15 Mayıs 1919 gÜnÜ “İlk Kurşun”u atarak Milli MÜcadeleyi başlatan, İzmir ve TÜrk basınının sembol ismi “Şehit Gazeteci Hasan Tahsin” şehit edilişinin 94ncÜ yılında İzmir Konak Meydanı'ndaki anıtı başında anıldı.

Saygı duruşu, istiklal marşı ve çelenk sunumunun ardından gÜnÜn anlam ve önemine ilişkin İzmir Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan Yardımcısı Misket Dikmen konuşma yaptı. Hasan Tahsinin sadece gazetecilerin değil İzmirin ve İzmirlilerin de onuru olduğunu söyleyen Dikmen, “Hasan Tahsin özgÜr bir Ülke için, özgÜr bir millet için canını feda etmiştir. Aynı inanca sahip birçok gazetecimiz ise basın özgÜrlÜğÜne sıkılan kurşunların hedefi olmuştur. Basın, dÜşÜnce ve anlatım özgÜrlÜğÜne, toplumun bilgi edinme, haber alma hakkına inancın bedelini nice yÜrekli gazeteci yaşamlarıyla ödemiştir” dedi.

TÜrkiyede ve DÜnyada basın, dÜşÜnce ve ifade özgÜrlÜğÜnÜ, halkın haber alma hakkını savunan gazetecilerin, çeşitli saldırılara maruz kalmaya devam ettiğini vurgulayan İGC Başkan Yardımcısı Misket Dikmen, konuşmasında özetle şunları dile getirdi:

 “GÜnÜmÜzde gazeteciler, aydınlar cezaevine atılarak susturulmaya, sindirilmeye ve ağır ağır öldÜrÜlmeye çalışılıyor. Ne hazindir ki TÜrkiye, tutuklu ve hÜkÜmlÜ gazeteci sayısı bakımından dÜnya birinciliğini sÜrdÜrÜyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde de bu konuda hakkında en çok dosya bulunan ikinci Ülkeyiz. Uluslararası bağımsız, tarafsız kuruluşların da yayınladıkları tespitler ne yazık ki sorunların çözÜmÜne katkı sağlayamıyor. Gazetecilik giderek daha çok cesaret gerektiriyor. Kalemini satmayan, yÜrekli gazeteciler Ülkemizde ya öldÜrÜlÜyor ya cezaevlerinde tutuluyor ya işten çıkarılıyor ya da susturulmaya çalışılıyor. Halkın bilgi edinme hakkına yasaklar konuyor.

Bu ağır, zorlu mesleki koşullar içinde umutlarımızı yitirmeden, mesleğimizin olmazsa olmazlarından ödÜn vermeden, ulusça birlik ve beraberlik inancıyla; tam bağımsız demokratik TÜrkiye için mÜcadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.”

 İGC Başkan Yardımcısı Misket Dikmen'in konuşmasının ardından İlkkurşun Anıtı'na karanfil bırakılmasıyla tören sona erdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından gerçekleştirilen Anma Töreni'ne, İzmir Vali Yardımcısı İbrahim Ballı, İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi Başkan Vekili Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı, CHP İzmir Milletvekili Alaattin YÜksel, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Basın Yayın Enformasyon İzmir İl MÜdÜrÜ Deniz Dev, RTÜK İzmir Temsilcisi Ömer Ayan, TÜrkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil HÜner, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazete ve televizyonların temsilcileri, gazeteci - yazarlar, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencileri ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve Üyeleri katıldı.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top