Kimse Duymasın

SON DAKİKA

TARİHİ VALİ KAZIM PAŞA İLK MEKTEBİ RESTORE EDİLECEK

Aliağa kent merkezinde bulunan Merkez Camii aslına uygun olarak restore ederek önemli bir kültürel mirasa sahip çıkan Aliağa Belediyesi bir başka tarihi değeri daha ayağa kaldıracak. Cumhuriyetin kurulmasından sonra ülkenin aydınlanması için Atatürkün talimatıyla Anadoluda kurulan ilkokullardan biri olan Samurlu Köyü Vali Kazım Paşa İlk Mektebi Aliağa Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilecek..

TARİHİ VALİ KAZIM PAŞA İLK MEKTEBİ RESTORE EDİLECEK

Yeni kurulan Cumhuriyetin inkilaplarının anlatılması ve yerleşmesi için eğitimin en önemli araç olduğu gerçeğinden yola çıkılarak yapılan Samurlu KöyÜ Vali Kazım Paşa İlk Mektebi 1933 yılında öğrencilere kapılarını açtı. Cumhuriyetin ilanından 10, harf devriminden 5 yıl sonra eğitim öğretime başlayan ve 37 yıl kesintisiz hizmet veren okul, fiziki yetersizliğinin sonrası 1970 yılında hemen yanına yapılan yeni okul binasının yapılmasıyla atıl kaldı. Uzun yıllardır da atıl olarak kalan bina için Aliağa Belediyesi 23 Temmuz tarihinde Rölöve, RestitÜsyon ve Restorasyon Projesi hazırlaması ihalesi gerçekleştirecek ve tarihi binanın ayağa kalkması için çalışmalara başlayacak.

Yıkılmaya yÜz tutan tarihi okulun aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz; “Cumhuriyetin ilk yıllarına şahitlik etmiş ve uzun yıllar öğrenci yetiştirmiş tarihi okulu ayağa kaldırarak, önemli bir değeri daha yurttaşlarımızın hizmetine sunacağız. Tarihi ve kÜltÜrel değerlerimize sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmalıyız. Tarihini, geçmişi bilmeyen nesil geleceğini şekillendiremez. Aliağanın sayılı tarihi binalarından biri olan okul aslına uygun restorasyonunun ardından sosyal ve kÜltÜrel etkinlikler için kullanılacak.” dedi.     

1933 yılında Menemen kazası sınırları içinde açılan okullardan biri olan Samurlu KöyÜ Vali Kazım Paşa İlk Mektebi geçtiğimiz yıllarda yapılan başvuru sonrası 2. derece tarihi eser olduğu belirlenerek İzmir Anıtlar YÜksek Kurulu tarafından tescillendi. 1933 yılı başında Menemen kazasında inşa halinde olan ve tamamlanan okullarla ilgili olarak hazırlanan raporda okula ilişkin olarak  “Samurlu halkı bir katlı okul inşasına başlamıştır. Duvar inşası devam etmektedir. Çoğu devecilik yapan halk uzak yerlerden develeri ile kum, kireç, taş gibi inşaat malzemesi taşımaktadır.” görÜşleri yer alıyor.  Aynı yıl içinde eğitime başlayan okul ismini Kurtuluş Savaşının önemli isimlerinden olan ve Cumhuriyetin kurulmasıyla askeriliği bırakarak, köy kalkınması ve eğitim konularında yaptığı çalışmalarla tanınan dönemin İzmir Valisi Mehmet Kazım Dirikten almıştır.    

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top