Kimse Duymasın

SON DAKİKA

82. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI SONA ERDİ

İzmirde fuarlı günler sona erdi..

82. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI SONA ERDİ

66 Ülkeden ve 34 ilden 839u yerli, 286sı yabancı olmak Üzere toplam 1.125 firmanın katıldığı İzmir Enternasyonal Fuarı kapılarını kapadı. Partner Ülkenin Sri Lanka, onur konuğu ilin Sinop, temasının Sağlık olduğu İzmir Enternasyonal Fuarı, 29 Ağustos – 8 EylÜl 2013 tarihleri arasında 82nci kez organize edildi. Fuarın kapanışı nedeniyle bir açıklama yapan İZFAŞ Genel MÜdÜrÜ Mehmet Şakir Örs, fuar katılımcılarına ve ziyaretçilerine teşekkÜr etti. 82nci Fuar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Örs, daha iyi ve daha gÜzel fuarlara ulaşabilmek adına arayışları sÜrdÜreceklerini söyledi.
İZFAŞ olarak 83ÜncÜ Fuarın hazırlıklarına hemen başlayacaklarını ifade eden Örs, fuar konusunda her tÜrlÜ yapıcı eleştiri, görÜş, öneri ve projeye açık olduklarının bir kez daha altını çizdi. İzmirlilerin ve Egelilerin fuarı sahiplenmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Örs, gelecek fuarların ortak akılla ve konuyla ilgili her çevrenin sÜrece aktif katılımıyla hep birlikte ortaklaşa hazırlanmasının daha yararlı ve anlamlı olacağını ifade etti. 82 yıllık geleneksel fuarın İzmirin ortak geçmişi ve değeri olduğunu vurgulayan Örs, başta İzmirliler ve Egeliler olmak Üzere fuara sahip çıkan herkese teşekkÜr etti. Örs, “Haydi 83ÜncÜ Fuara” diyerek, gelecek yılki fuar için şimdiden çağrıda bulundu. 
Önceki yıllardan farklı olarak, sadece uluslararası katılım holÜ yurt dışı katılımcı  firmalardan gelen talep doğrultusunda 29 Ağustos – 2 EylÜl 2013 tarihlerinde beş gÜn açık kaldı. Yabancı katılımcılar ile yapılan görÜşmelerde, katılımcıların fuardan memnun olduğu bilgisi alındı. Katılımcılar özellikle uluslararası bölÜmÜn sÜresinin, 5 gÜne inmesi nedeniyle gÜzel bağlantılar yaptıklarını belirttiler. Ayrıca önÜmÜzdeki sene için partner olmak isteyen Ülkeler oldu.
İzmir Enternasyonal Fuarı sÜresince 34 Ülkenin ticari delegasyonu İzmire geldi ve fuarı ziyaret ettiler. Delegasyon hem fuarda hem de Swissotelde ikili görÜşmeler gerçekleştirdi. Delegasyon programı kapsamında İzmir AtatÜrk Organize Sanayi Bolgesi ve Efes Meryem Anaya gezi organize edildi. Bu sene 1 Başbakan Yardımcısı, 9 Bakan, 3 Bakan Yardımcısı ve 25 Üst dÜzey yönetici olmak Üzere yaklaşık 120 Ülke temsilcisi fuarın açılışına katıldı.
Ayrıca  EXPO tarafından davet edilen ve fuara gelen (Çek Cumhuriyeti, Komorlar, Senegal, Sirbistan ve Gine Bissau) BIE heyetleri de fuarı ziyaret ederek görÜşmeler gerçekleştirdi.
İzmir  Enternasyonal  Fuarı, 82nci yılında, Ülkeler arası ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmayı sÜrdÜrdÜ. Fuar nedeniyle kente gelen ticari heyetler, iş dÜnyası örgÜtleri ve çeşitli firmalar ile görÜşme ve anlaşmalar yaptı; fuar sÜresince Polonya ve Ukrayna Ülke iş gÜnÜ etkinlikleri gerçekleştirildi.
Fuarda 66 Ülke ve 34 il yer aldı
Fuarda 66 Ülkenin değişik alanlarda katılımı oldu. Bu Ülkeler şunlardı:
ABD, Afganistan, Almanya, Altay, Angola, Arjantin, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Başkurdistan, Bulgaristan, Burnika Faso, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Filipinler, Filistin, Fransa, Gabon, Gagavuz Yeri (Moldova), Gambiya, Gana, Gine Bissau, Guatemala, GÜney Afrika, GÜrcistan, Etiyopya, Hakas, Irak, İran, Japonya, KKTC, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kuveyt, Kuzey Ege Adaları, Komorlar, Kongo, KÜba, Lesotho, Libya, LÜbnan, LÜksemburg, Macaristan, Mauritus, Meksika, Moritanya, Moldova, Nijer, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Saha Yakut, Senegal, Sırbistan, Sri Lanka, Tataristan, Tiva, TÜrkmenistan, Uganda, Ukrayna, Umman, Vietnam, Yeli Zelanda.
Fuarda yer alan 34 il de şöyle sıralandı: Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Erzurum, GÜmÜşhane, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde,  Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Trabzon, Uşak, Van.
11 gÜn sÜreyle dÜzenlenen etkinliklerle 82nci İzmir Enternasyonal Fuarı kÜltÜr, sanat, ticaret ve eğlencenin buluşma noktası oldu. Etkinlikler 29 farklı başlık altında gerçekleştirildi.
İzmir Enternasyonal Fuarı 82nci yaşında birbirinden farklı etkinlikleriyle göz doldurdu. 82nci İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında; başta açılış töreni olmak Üzere 81 dans gösterimi (flashmob), 36 söyleşi, 25 film gösterimi, 22 konser, 12 yöresel mutfak etkinliği, 10 sağlıklı aktivite, 9 mÜzik dinletisi, 7 tiyatro gösterimi, 7 sergi, 6 yöresel halk oyunu performansı, 3 açılış kokteyli, 2 Ülke sunumu ve yarışmalar, eğitimler, sosyal projeler, geleceğe yatırım projeleri, atölye çalışmaları, binicilik ve imza gÜnÜ gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapıldı.

Ayrıca şarkıcı, yazar, gazeteci, oyuncu, yönetmen, doktor, mÜzik grubu, tiyatrocu, TV yapımcısı gibi konusunda uzman 78 konuk bu etkinlikler kapsamında İzmir Fuarında ağırlandı. 82nci İzmir Enternasyonal Fuarında çocuklar unutulmadı. Çocuklara özel Fuar Göl yanı çim alana kurulan “Fuar Çocuk KöyÜ” etkinliği İZFAŞ tarafından İZELMAN  Anaokulu işbirliğinde organize edildi.

209 çocuk etkinliğinin gerçekleştirildiği Fuar Çocuk KöyÜnde çocuklar için 2 farklı alan oluşturuldu. Kayıp Çocuk Merkezinin yanı sıra, Fuarda ilk kez çocuğunu bırak, fuarı gez projesi kapsamında 3 bin 500 çocuk emanet alındı.

İZFAŞın dÜzenlediği “Benim Fuarım Masal ve ÖykÜ Yarışması”nın birincileri İsmail Bayraktar ve Melisa AkgÜl, KÜltÜrpark Fuar Çocuk KöyÜ alanında dÜzenlenen imza gÜnÜnde kitaplarını imzaladılar.

Fuarda bu yıl ilk kez Karadeniz Sokağı oluşturuldu. Karadeniz Federasyonları Konfederasyonu (KADEKON) işbirliğinde oluşturulan sokak 5 bin m2 alan Üzerine kuruldu. "Daha iyi bir dÜnya için yeni yollar / Herkes için sağlık" temasıyla yola çıkan EXPO 2020 İzmir hedefi ile bÜtÜnleşecek şekilde hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarında “Sağlık” teması seçildi. Fuarda “Sağlık” teması her yönÜyle ele alındı. Tema kapsamında sağlık aktiviteleri, uzman doktorların konuk olduğu sohbetler, sergiler, söyleşi, film ve belgesel gösterimi gibi etkinlikler dÜzenlendi. Ayrıca İzmir Enternasyonal Fuarında, sağlık sektörÜne özel bir alan oluşturuldu. İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 nolu holde ayrılan bu özel alanda, devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık kurumları, sağlık merkezleri, sağlık ekipmanları firmaları, sağlık dernekleri gibi kurum ve kuruluşlar yer aldı.

Bu yıl ikinci kez fuar sÜresince tÜm ziyaretçilerin gezebileceği motosiklet, bisiklet ve aksesuarlarının sergilendiği özel bir hol oluşturuldu. Özel bölÜm, motosiklet-bisiklet meraklılarını İzmir Fuarında buluşturdu. 50den fazla firmanın katıldığı özel bölÜmde, motosiklet, elektrikli bisiklet, bisiklet, atv modellerinin en yeni modelleri sergilendi.

“Bilişim ve İletişim” özel bölÜmÜ ise bu yıl 4ncÜ kez gerçekleştirildi. 40ı aşkın firmanın katıldığı özel bölÜmde bilgisayar, web sitesi, donanım ve yazılım, telekomÜnikasyon hizmetleri, mobil iletişim araçları ve hizmetleri, elektronik promosyon ÜrÜnleri ve hizmetleri fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu.

Ayrıca geçtiğimiz yıl ilk kez tırla katılım yapan firmalara ilişkin ayrılan Road Show Area özel alanı, katılımcı firmalar tarafından gelen talep doğrultusunda bu yıl da KÜltÜrpark Uzun Havuz çevresinde oluşturuldu.

Fuarda yaklaşık 20 farklı ÜrÜn grubu sergilendi. Fuarda yer alan ÜrÜn grubları şöyle; Gıda ÜrÜnleri - Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi, Binek Otomobil, Oto Yan Sanayi Ticari Araç, Bisiklet – Motosiklet, Yapı Malzemeleri ve İnşaat, İş Makinaları – Tarım Makinaları, İklimlendirme ve Yan Sanayi, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, IT TelekomÜnikasyon ve Enformasyon, Makina-Enerji, Finans SektörÜ, Termal Turizm Sağlık, Hizmet SektörÜ, Hediyelik Eşya, Tekstil, Ticaret Odaları, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları.

Bir genel ticaret fuarı niteliği taşıyan İzmir Enternasyonal Fuarı, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde dÜzenleniyor.


 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top