Kimse Duymasın

SON DAKİKA

82. İZMİR ENTERNASYONEL FUARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

82. İzmir Enternasyonal Fuarı, kapılarını 29 Ağustos Cuma günü açıyor..

82. İZMİR ENTERNASYONEL FUARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

 “GÜcÜ Geçmişinde, Heyecanı Geleceğinde” sloganıyla öne çıkan Fuar, 8 EylÜl tarihine kadar sÜrecek. Yeni Fuar Merkezi için kendilerine iletilen ‘Burada peyzaj dÜzenlemesi var, ÇED gerekiyor taleplerini “soğuk bir espri” olarak nitelendiren Başkan Kocaoğlu, “Kentin, Belediyenin kaderinde hep bu var. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ama gÜlÜp geçerek yolumuza devam etmekten başka çaremiz yok” diye konuştu.

TÜrkiyenin ilk fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yılki organizasyon ile 82. kez dÜnyaya kapılarını açıyor. İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Swissotel BÜyÜk Efes İzmirde dÜzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz yıl 1090 olan katılımcı firma sayısının bu yıl 286sı yabancı olmak Üzere 1125e çıktığını söyledi. Kocaoğlu, geçen yıl 73.5 bin metrekare Üzerinde kurulan fuarın bu yıl 85 bin metrekarelik alanda gerçekleşeceğini vurguladı. Başkan Kocaoğlu, 29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında açık kalacak 82. İzmir Enternasyonal Fuarının sloganının “GÜcÜ Geçmişinde, Heyecanı Geleceğinde” olarak belirlendiğini, partner Ülkenin Sri Lanka, onur konuğu ilin Sinop, ana temasının ise ‘Sağlık olduğunu söyledi. Uluslararası fuarın katılım sÜresinin bu yıl ilk kez 5 gÜne ineceğine dikkat çeken İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı, “Fuarımızın ana temasını sağlık olarak seçmemizin nedeni, yine sağlık temasıyla EXPO 2020ye aday olmamız. Fuar sÜresince sağlık konusunda seminerler, paneller dÜzenleyerek EXPOnun tanıtımına katkı sağlayacağız. Fuar sÜresince 1030 personelimiz görev yapacak. Çocuğu olan ailelerin çocuklarını rahatça bırakıp gezebilecekleri ‘Çocuk KöyÜnÜ bu yıl ilk kez hayata geçiriyoruz. Konserler, kÜltÜr sanat etkinlikleri, sergiler ile dopdolu bir fuar olacak” diye konuştu.

İzmir Fuar Alanındaki çalışmaların hızla sÜrdÜğÜnÜ ve temel betonu atıldığını da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal AtatÜrkÜn “fuarlar, sergiler açın” direktifi ile çalıştıklarını belirterek konuşmasını şöyle sÜrdÜrdÜ: “İzmir Fuar alanı, dÜnyada Adan Zye belediye kaynaklarıyla bÜyÜk bir alanın kamulaştırılıp yine belediyenin gÜcÜyle yapılan tek fuar olacak. DÜnyanın bir çok Ülkesinde çok bÜyÜk fuarlar var. Ancak bunlar devlet, özel sektör işbirliği ile yapılmış. Biz kentin kalkınmasını sağlamak için, kentin hizmet sektörÜnde bÜyÜmesi için fuarcılığı ve kongre turizmini harekete geçirmek istiyoruz. Bu yÜzden bu yatırımı, kentin öncelikli sorunlarından biri olarak gördÜk. BÜyÜk bir çabayla gerçekleştiriyoruz. Fuarcılığın hizmet sektörÜne katkısını birkaç yıl içinde 2ye 3e katlayacağız. Bu da kentin kalkınmasında, kent insanın refah dÜzeyinin artmasında önemli bir kaldıraç olur.”

Başkan Kocaoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanın, İzmir Fuarı Alanına teşvik verileceğine ilişkin sözlerinin hatırlatılması Üzerine de şu açıklamayı yaptı: “Biz konuyu inceledik. Fuarın maliyetiyle ilgili rakam söz konusu değil. Ama her şeye rağmen biz o yolda ilerlemeye başladık. Şu ana kadar bir netice almadık. Zaten teşviğe gÜvenerek yola çıkmadık. Kendi olanaklarımıza gÜvenerek çalışmalarımızı sÜrdÜrÜyoruz. Gelirse de geri göndermeyiz. Ama ‘Fuarda peyzaj dÜzenlemesi var. Bu yÜzden ÇED gerekiyor diye bir soğuk espriyle karşılaşmak; bizim, kentin, belediyenin kaderinde hep var. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Ama gÜlÜp geçerek inançla, iradeyle, sevgiyle, en gÜzelini ve en doğrusunu başarmak umut ve dileğiyle yolumuza devam etmekten başka çaremiz yoktur.”

Kentin değeri ve markası olan İEFnin gÜnÜn ve dÜnyanın koşullarına göre evrilerek başarılı bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Amacımız özÜnÜ kaybetmeden fuarımızın sÜreç içinde gelişip bÜyÜmesi. Benim kuşağımın ve benden önceki kuşağın hayallerini sÜsleyen, bÜyÜk anılarının olduğu bir fuar bu. Fuar kelimesini duyduğumuz zaman içimizin kıpırdamaması mÜmkÜn değil. İEFnin özÜnÜ kaybetmeden tasarıma, yenilikçiliğe ve ilk ÜrÜn fuarına yönlendirme çabasındayız” dedi.

İzmir Enternasyonal Fuarında 20 ÜrÜn grubu yer alacak ve fuara giriş Ücretlerinde ise bir artış gerçekleştirilmedi. Tam giriş 2 TL., öğrenci ise yine 1 TL. olacak. 82. İEFde motosiklet ve bisiklet tutkunları için 3 Nolu Holde 50 firmanın katıldığı bir bölÜm yer alacak. 1-B Nolu Holde bilişim ve iletişim özel bölÜmÜ yer alacak. TIRla katılım yapacak firmalar için KÜltÜrpark Uzun Havuz çevresinde Road Show Area alanı oluşturuldu. Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor kulÜpleri ile Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu Mobile Eye Clinic TIRları İzmir Fuarında yer alacak. Ayrıca fuarda bu yıl Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Göztepe, Altay ve Altınordu Spor KulÜpleri yer alacak.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, hizmet, proje ve kampanyalarını fuarda açacağı Belediye Sokağında tanıtacak. SÜrpriz hediyeler ve etkinliklerle her yıl olduğu gibi belediye stantlarının bu yıl da bÜyÜk ilgi görmesi bekleniyor.

Ağır tonajlı, hafif ticari, otomotiv yan sanayi, otomotiv lojistik dallarında Üretim yapan ve hizmet veren 20 firma yeni ÜrÜnlerini sergileyecek. Geçmişin en revaçta olan klasik otomobilleri sergilenecek. Ege Otomotiv Derneği işbirliği ile organize edilen Klasik-Spor Otomobil ve Motosiklet Sergisinde, 1945 modelden başlayan yaklaşık 60 klasik otomobil ve motosiklet 2 Nolu Holde yer alacak.

“Bu yıl fuarda anne ve babaların fuarı gezerken çocuklarını gÜvenle bırakabilecekleri “Çocuk KöyÜ” oluşturuldu. İZELMAN anaokulları işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyon kapsamında Çocuk KöyÜnde 3-7 yaş arası çocuklara için eğitimler verilecek. Oyun aktiviteleri, çocuk tiyatrosu, nostaljik salıncak eğlencesi, Hacivat ve karagöz ile çocuk tiyatrosu etkinlikleri ile çocuklar fuarda keyifli vakit geçirecek.

Fuarda bu yıl ilk kez Karadeniz Federasyonları Konfedarasyonu işbirliğinde Cumhuriyet Kapısı ile Lozan Kapısı arsında Karadeniz illerinin ÜrÜn ve el sanatları firmaları yer alacak.

1, 2, 3 EylÜl tarihlerinde 3 Nolu Hol önÜnde 18.30 – 20.00 saatleri arasında Filistin Folklör gösterileri gerekleştirilecek. Filistinin aynı alanda stantları da yer alacak.

Fuar Çim Konserleri 1-8 EylÜl Saat 21.00da Yer altı Otopark ÜstÜ Çim Alanda. Bu yıl BÜlent Ortaçgil, Maskot Bando Gösterisi-Sefa Doğanay, Seksendört, GÜlşen, Yeni TÜrkÜ, Işın Karaca, Atiye ve Pitch Black Process- Özlem Tekin sahne alacak.
29 – 30 – 31 Ağustos tarihlerinde Çim Alanda Karadeniz Etkinlikleri
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında 3 Nolu Holde Mini Rock konserleri saat 21.00da
1-2-3 EylÜl tarihleri arasında Filistin KÜltÜr Haftası saat 18. 30 – 20.00 saatleri arasında 3 Nolu Holde
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Altınordu Fuar Çocuk KulubÜ saat 17.00 ile 22. 00 saatleri arasında ParaşÜt Kulesi Çim Alanda.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Orkide Yöresel Lezzetler Festivali 9 EylÜl Basmane Kapısı girişi saat 13.00 ile 23.00 saatleri arasında.
31 Ağustos 3 EylÜl tarihleri arasında Tiyatro Burada etkinlikleri İzmir Sanatta.
30 Ağustos – 7 EylÜl tarihleri arasında Gazeteci, yazar, sunucu ve oyuncuların katılımıyla İzmir Sanatın bahçesinde gerçekleşecek ÖzgÜ Mikrofon Söyleşileri .
4 – 8 EylÜl tarihlerinde 13. Sinema Burada Festivali, İzmir Sanatta. Onur konukları Selda Alkor ve Menderes Samancılar. Genç oyuncu ödÜlÜ ise Ayça Bingöl ile Mert Fırata verilecek.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Uluslararası Sanat GÜnleri Sergisi, Elprado Sanat Galerisi Saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında Doğaltaş Sergi Alanında
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Uluslararası Sanat GÜnleri Sergisi/TÜrksoy 2 Nolu Holde saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Hayat Ver Sosyal Sorumluluk Projesi Fotoğraf Sergisi, İzmir Sanat Merkezinde saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında KarikatÜrcÜler Derneği İzmir Temsilciliği işbirliği ile Sağlık Konulu KarikatÜr Sergisi, 2 Nolu Holde 16.00 ile 23.00 saatleri arasında gezilebilecek.
2 – 30 EylÜl tarihleri arasında Uluslararası Plastik Sanatlar Sergisi, Resim Heykel MÜzesinde
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Klasik, Spor Otomobil ve Motosiklet Sergisi. 2 Nolu Holde saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
30 Ağustos tarihinde R.Şanalla Hayata Evet: Kuantum İyileşme, saat 19.00 ile 22.00 saatleri arasında İzmir Sanatta
30 Ağustos ile 8 EylÜl tarihleri arasında Sağlıklı GÜnler etkinlikleri, 18.30 ile 19.30 saatleri arasında Mogambo Arkası, Çim Alanda.
2 EylÜlde Miss & Mr Model Of Turkey 2013, Fuar Açıkhava Tiyatrosunda.
30 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında TT Net “İnternetle Hayat Kolay” Sosyal Sorumluluk Projesi, saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında Resim Heykel MÜzesinde.
100. Yıla Doğru İZFAŞ İdari binada saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında vatandaşların İEF ile ilgili duygu ve dÜşÜnceleri yazılı olarak alınacak.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında Dıgıl Sanat Etkinlikleri (Atölye Çalışmaları ve Sancar Maruflu İle Fuar Sohbetleri), Lozan kapısı girişinde, saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
Fuar Çocuk KöyÜ (İZELMAN Anaokulları İşbirliğiyle), Göl Yanı çim alanda, saat 18.00 ile 23.00 saatleri arasında.
29 Ağustos – 8 EylÜl tarihleri arasında ALGIDA Etkinlikleri, Kapalı Tenis Kortu yanında saat 16.00 ile 23.00 saatleri arasında.
03-08 EylÜl tarihleri arasında ALGİDA “Aslan Max - Kralın Doğuşu” Film Gösterimi, Fuar Açıkhava Tiyatrosunda.
29 Ağustos – 8 EylÜl Kapalı Tenis Kortu yanında, İZULAŞ Atlı Gezi Parkuru
17 Ağustos -1 EylÜl tarihleri arasında82. İEF Dance Team: “Sokakta Dans Var” – İEF Mini Sokak Gösterileri,
Polonya ve Ukrayna Ülke sunumları, 1 Nolu Holde yer alacak. 
 
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top