Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AHMET PİRİŞTİNA KÜLTÜR MERKEZİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Karşıyaka bir kültür merkezine daha kavuştu..

AHMET PİRİŞTİNA KÜLTÜR MERKEZİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Şemiklerde yaptırılan Ahmet Piriştina KÜltÜr Merkezi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıldı. 3 bin kişinin katıldığı görkemli açılış törenine Genel Başkan Kılıçdaroğlunun “O İzmirin delikanlısıydı. Hepimiz çabalayacağız ve birer Ahmet Piriştina olacağız” sözleri damgasını vurdu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, konuşmasında Taksim Gezi Parkı eylemlerine vurgu yaparak, “TÜrkiyenin sosyal demokrat belediyecilik anlayışına ihtiyacı vardır. Hem de acilen” dedi. Piriştina Ailesi adına konuşan Levent Piriştinanın kalabalıkları “Hoşgeldiniz çapulcu hemşerilerim” diye selamlaması da, bÜyÜk alkış aldı.
İzmirin efsaneleşen Belediye Başkanı Ahmet Piriştina adına Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan KÜltÜr Merkezinin açılış törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlunun yanı sıra, Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Erdoğan Toprak, İzmir BÜyÜkşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Ali Engin, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları ile Ahmet Piriştinanın eşi Mine Piriştina, çocukları Levent Piriştina ve Zeynep Piriştina Subaşı da katıldı. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, “Bir siyasal partiyi gÜçlendiren temel unsur onun kadirşinaslığıdır. 90 yıllık CHP kadirşinas olmuştur. Geçmişini unutmamış, herkesi kucaklamıştır. Biz halkın, halktan yana olan, Cumhuriyetin partisiyiz. Ahmet Piriştina İzmire değer kattı. Marka kent olması için en bÜyÜk emeği veren birisidir. Onu minnetle anacağız. Elbette ki kadirşinaslığın gereği olarak belediye başkanı bu eseri yaptı. Hepimiz birer Ahmet Piriştina olacağız. Sonra görevi Aziz Kocaoğlu aldı. O da çalışkan bir belediye başkanı. Ahmet Piriştinanın ördÜğÜ duvarların Üzerine katıyor. Diğer belediye başkanları da çalışıyor” dedi.
Kılıçadaroğlu sözlerine şöyle devam etti: 
“Onların bÜtçeleri İzmirin bÜtçelerini katlıyor. Onlar ‘biz metro yapamıyoruz, bizi aşar dedi. İzmir, kentine gÜvendi, size gÜvendi ‘ben yapacağım, yapıyorum dedi. Sosyal demokrat belediyelerin olduğu yerde hayat, doğa, insana saygı, yeşilliğe saygı, kÜltÜr, kadın erkek eşitliği vardır. İlk metronun temelini atan sosyal demokrat belediyelerdir. Yine tercihli yolu, sÜt dağıtan ilk belediyeler, halk ekmek fırınlarını açanlar, kent yaşamının ilkleri hep sosyal demokrat belediyeler tarafından yapılmıştır.  İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin başkanına ‘ne kadar yeşil alan kazandırdın dedim. O da 3 bin 500 dönÜmlÜk yeşil alanın kazandırıldığını söyledi. Taksim Gezi Parkında bir avuç genç arkadaşımız mÜcadele ederken ‘oraya AVM, topçu kışlası yapacağım, rant alanına çevireceğim diyor. Hemen yanındaki Bakırköy

Belediyesi yeşil alanı botanik parkına çeviriyor. İşte CHP ve AKPli belediyeler arasındaki fark budur. Onlar yeşil deyince Amerikan dolarını anlıyorlar. Emin olun mÜmkÜn olsa kefenlerine cep yapacaklar. Dolar koymak için. İstanbulda yeşil alan kalmadı. Her yeri imara açıyorlar. Bunlar mezarlıkları bile imara açacaklar. Baskı ile yönetim olmaz. İnat Üzerine siyaset kurulmaz. Halk ile inatlaşılmaz. Halkın direnişine, eylemine saygı duyulur. Eğer siz inatlaşma kÜltÜrÜnÜ demokrasinin bir parçası olarak dÜşÜnÜyorsanız yanılıyorsunuz. Demokraside uzlaşı vardır. İnatlaşma kÜltÜrÜnÜ hakim kılarsanız meşruluğunuz tartışılır. Halen farkında değil. Çıkıp ‘topçu kışlası yapacağım diyor. Kime söz verdin anlat? Kent kÜltÜrÜ farklıdır. Gazete okur, ulaşımı çözÜlsÜn ister, parka gitmek ister. Yeşili yok eder insanı arabaya ve eve mahkum ederseniz kentler kimliklerini kaybeder. Kimliğini yok ederseniz insanlara yabancılaşır. İstanbula bÜtÜn dÜnya gıpta ile bakıyor. Ben Ülkemin yÜzde 50sini dost, yÜzde 50sini dÜşman olarak görmÜyorum. 76 milyon yaşayan insanın tÜmÜ benim dostumdur. Siyasetçinin ayrımcı dili olmaz. Ayrımcı dil yılanda vardır. Çivili sopa, biber gazı ile insanları yola getirmek anlayışı doğru değil. O insanlar seni yola getirecekler. Ben halkımı seviyorum. Halkıma hizmet etmeyi hakka hizmet etmek gibi mÜbarek sayıyorum. Sizleri ayrıştırmak için çalışmıyoruz. TÜrkiyeyi emanet ettiğimiz gençlere sahip çıkalım. AtatÜrkÜn gençliğe hitabesini bÜtÜn siyasetçilerin okuması gerekiyor. Gençleri susturmak değil, konuşmalarına olanak sunmalıyız”

Efsane Başkan Ahmet Piriştinaya bu dev kÜltÜr merkezi ile vefa borçlarını ödemeye çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da, sosyal demokrat belediyecilik anlayışına dikkat çekerek, “Taksim Gezi Parkında, çok masumca bir taleple başlayan sÜreç, Ülkemiz için bir dönÜm noktasıdır.  Kentin ortasında kalan, son yeşil alanı korumak için bir araya gelen insanlara, iktidarın takındığı tavır; halkın ihtiyaçlarının, haklarının, ifade özgÜrlÜklerinin onlar için hiçbir anlam taşımadığını, çok açık bir şekilde göstermektedir. AKPnin kentlere dayatmaya çalıştığı yerel yönetim anlayışı budur; bir kenti, kentlilere rağmen yönetmek… “Ben yaptım oldu” mantığıyla bir kenti yönetme anlayışını kabul etmek mÜmkÜn değildir. 

İstanbul, 19 yıldır, bu zihniyete teslim edilmiştir. Kendi partisine mensup yerel yöneticileri dahi hiçe sayan bu iktidar, bu anlayışı, şimdi İzmire de dayatmaya çalışmaktadır. İşte tam bu nedenden dolayı, TÜrkiyenin sosyal demokrat belediyecilik anlayışına ihtiyacı vardır. Hem de “ACİLEN”… Biz, AtatÜrk ilkeleriyle yoğrulmuş, sosyal demokrasiye inanan Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak, siz Sayın Genel Başkanımızın önderliğinde, iktidar yolundaki yÜrÜyÜşÜmÜzÜn çok yakın olduğunu biliyoruz. Son 9 yılını, sosyal demokrat belediyeciliğin ışığında geçiren Karşıyakadan İstanbula, hatta tÜm TÜrkiyeye sesleniyoruz: Çok çektin be TÜrkiye!!!! Yeter!!! Boyun eğme…” dedi.

Piriştina Ailesi adına konuşan Ahmet Pirişitnanın oğlu Levent Piriştinanın, konuşmasına “Çapulcu hemşerilerim hoş geldiniz” diye başlaması, alanı dolduran binlerce Karşıyakalıdan alkış aldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Duraka vefasından dolayı teşekkÜr eden Levent Piriştina, “Yıllarını kamu hizmetine adamış bir babanın oğlu olarak aramızdan ayrıldıktan sonra isminin böylesi bir merkeze verilmesi aile adına bizi onurlandırmıştır. Halkın yıllar sonra onu anması da benim kente olan inancımı daha da arttırmıştır. Bizler bu ayrılık döneminde her zaman desteğinizi gördÜk” dedi.

Konuşmalar öncesinde gösterilen kısa filmi izlerken göz yaşlarına hakim olamayan, Ahmet Piriştinanın eşi Mine Piriştina, konuşmaların ardından ise, çocuklarıyla birlikte, merhum Başkan Piriştinanın atkısını CHP Lideri Kılıçdaroğluna hediye etti. Piriştina Ailesinin, Başkan Duraka hediyesi ise, Piriştinanın bir fotoğrafı oldu. 


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmaların ardından, Başkan Durak ile birlikte Piriştinanın merkezin bahçesindeki heykelinin yanına fidan dikti. 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ahmet Piriştina KÜltÜr Merkezinin açılışından önce ise, Karşıyaka Belediyesinin ödÜllÜ parkı Tay Parkı gezdi. Belediye Başkanı Cevat Duraktan park hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, çalışmalarından dolayı Başkan Durakı tebrik etti. 
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top