Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AKDENİZ FİLİM FESTİVALİNE BÜYÜK İLGİ

210 Akdeniz filmi İzmirde yarışacak..

AKDENİZ FİLİM FESTİVALİNE BÜYÜK İLGİ

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin 1-9 Kasım 2013 tarihleri arasında dÜzenleyeceği “1. Akdeniz Film Festivali” için tahminlerin çok Üzerinde başvuru geldi. 25 Ülkeden toplam 210 filmin “Uçan Balık” için yarışacağı festivalin uluslararası jÜrisi; yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşacak.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin yeni uluslararası etkinliği olan ‘1.Akdeniz Film Festivali, dÜnya sinemasını İzmirli sanatseverlerle buluşturmak için gÜn saymaya başladı. Kentin kÜltÜr sanat hayatına canlılık getirecek olan Akdeniz Film Festivali ve ‘Uçan Balık Yarışmasına başvurular sona erdi. 1-9 Kasım 2013 tarihleri arasında dÜzenlenecek festivale, ‘Centro Studi Pier Paolo Pasolini di Casarsa, ‘Cineteca di Bologna, LÜbnan Film Foundation, Euromed Audiovisual III, Greek Film Center, Cocayannis Film Foundation gibi uluslararası sinema kuruluşlarının da işbirliğiyle toplam 210 film başvurdu. Beklentinin çok Üzerindeki başvuru sayısıyla uzun metrajdan belgesele, kısa filmlerden deneysel filmlere kadar farklı tÜrden pek çok filmin odağı olan festival, sanat çevrelerinde şimdiden heyecan yarattı.

Akdeniz Ülkelerinden filmler ile Akdeniz temasını içinde barındıran filmlerin başvurduğu festivale TÜrkiyenin yanısıra Karadağ, Slovenya, Bosna-Hersek, İtalya, Makedonya, LÜbnan, Fransa, Hırvatistan, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, Arnavutluk, Filistin, Suriye, Sırbistan ve Mısır olmak Üzere toplam 17 Ülkeden başvuru geldi. Bunların yanısıra Almanya, İsviçre, İrlanda, Belçika, Irak, Kuveyt, Senegal ve Arabistan gibi 8 Ülke de Akdeniz Ülkeleriyle gerçekleştirdikleri ortak yapımlarla festival başvurusu yaptı.

Festivale göz kırpan toplam 210 eserin 30u yarışma filmi, 49u kısa film, 53Ü belgesel, 78i ise uzun metraj kurmaca kategorilerinde başvuru yaptı. Ön seçici kurulun Ağustos ayı sonuna kadar değerlendirmesini tamamlayacağı festival yarışmasında dereceye girecek olan sinema sanatçılarına, kentin Akdeniz kÜltÜrÜ ve denizle olan ilişkisini vurgulayan “Uçan Balık” ödÜlleri verilecek. ÖdÜller, “En iyi film”, “En iyi yönetmen”, “En iyi kadın oyuncu”, “En iyi erkek oyuncu” ve “JÜri Özel” dallarında olacak. “Uçan Balık” ile birlikte çeşitli para ödÜlleri de takdim edilecek. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından “En iyi film” ödÜlÜ verilecek.

Festival, pek çok filmin de TÜrkiye ve Avrupadaki ilk gösterimlerine ev sahipliği yapacak olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Akdenizde sinemayı sanat yapan klasik filmlerden, gÜnÜmÜz yaşayan sinemasına ve yeni bakış açılarına yer verecek olan festival, yurtiçinden ve dışından çok sayıda sanatçıyı İzmirde ağırlayacak. Gösterimdeki filmler, “yarışmalı” ve “yarışma dışı” kategoriler şeklinde olacak. Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan uluslararası bir jÜri tarafından değerlendirilecek. Başvuruda bulunan filmler arasından Akdeniz kÜltÜrÜnÜ en iyi şekilde temsil eden seçki seyirciye “1-9 Kasım 2013” tarihlerinde sunulacak.
Festivalde, 2012 yılından önce gösterime giren filmler ve TÜrkiyede ticari dağıtıma çıkmış olan filmler yarışmaya kabul edilmedi.

 
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top