Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AKHİSAR ROMA'DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ...

Marka Kent Akhisar, Romada büyük ilgi gördü....

AKHİSAR ROMA'DA BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ...

Akhisar Belediyesinin; “marka kent” olma çalışmaları kapsamında yer alan ve Akhisar ‘ın sahip olduğu tarihi – kÜltÜrel zenginliklerin bilinmeyenlerinin gÜn yÜzÜne çıkarılarak, ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımına yönelik olarak planlanan önemli tanıtım projelerinden biri olan “ Illuminare / Aydınlatmak “ adlı sergi, 22 Ağustosta Romada açıldı.

Daha önce; İstanbul, Antalya ve İzmir- Çeşmede gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarının son durağı olan Romada; TÜrkiye Cumhuriyeti Vatikan BÜyÜkelçiliği himayesinde gerçekleştirilen “Illuminare” adlı fotoğraf sergisi, Roma KÜltÜr ve Tanıtım MÜşavirliği Sergi salonunda sanatseverlerin ve tarih meraklılarının beğenisine sunuldu. Akhisar – Thyateira Kazısında bugÜne kadar gÜn yÜzÜne çıkarılmış buluntuların ve kent mÜzesinde bulunan eserlerden oluşan, sergide fotoğraf sanatçısı Mehmet  Okutanın  çektiği yirmi dört fotoğraf yer alıyor…

9000 yıllık bir tarihsel geçmişe, 5000 yıllık bir kentlilik bilincine sahip olan olan  Akhisar ( Thyateira )ın ; Hititlerden Akadlara, Romalılardan Osmanlı İmparatorluğuna kadar toprakları Üzerinde hÜkÜm sÜrmÜş her medeniyetten izler taşımasının yanında, bugÜne kadar pek de fazla bilinmeyen bir diğer özelliği de “dinler tarihi” açısından taşıdığı öneme ilişkindir. Anadoluda; Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ve İncilde adı geçen kutsal ilk yedi kiliseden biri de Akhisar ( Thyateria )da bulunmaktadır. Çalışmalarına geçtiğimiz yıl başlanan ve Anadolu tarihini aydınlatmaya yönelik en önemli 11 kazı içerisinde gösterilen “ Akhisar- Thyateira Kazısı” nın çalışma sahasında yer alan söz konusu kilisenin, gerektirdiği ölçÜde tanıtımının ve  Akhisarın “inanç turizmi” açısından önemine vurgu yapılmasını hedefleyen  Akhisar Belediye Başkanı Salih HIZLInın, bu konudaki cabaları son derece önem arz etmektedir. Bergama- Pergamon, Salihli- Sardis, Alaşehir – Philadelphia ve
Akhisar – Thyateiranın  coğrafi konumlarının da yakınlıklarından dolayı diğer “inanç turizmi” merkezlerine gelen turistlerin Akhisar (Thyateria) ‘ı görmeden gitmemeleri gerektiğine ve bu konuda farkındalık yaratmanın önemine vurgu yapan Başkan Hızlı, gerek yöneticiler gerekse de sivil toplum örgÜtlerinin bu konuya çok önem verdiklerini de dile getirmektedir.

Akhisarın “markalaşması”nı ve dinler tarihi açısından sahip olduğu önemin, Katolik dÜnyasının merkezi konumundaki Vatikanın içinde yer aldığı Romada açılan sergiyle daha da belirginleşmesini sağlayacak olması, bu konuda yÜrÜtÜlen tanıtım çalışmalarının en önemli bölÜmÜnÜ oluşturmaktadır. 22 Ağustos – 7 EylÜl tarihleri arasında açık kalacak serginin Romalılar ve orada bulunan turistler tarafından ilgiyle takip edileceği umulmaktadır.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top