Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AKHİSAR TANITIM İÇİN ROMA'DA SERGİ AÇACAK

Akhisar Tarihi Ve Kültürünü Tanıtmak İçin Romada Sergi Açıyor.

AKHİSAR TANITIM İÇİN ROMA'DA SERGİ AÇACAK

Akhisar İnanç turizmi açısından önemli olan tarihi ve kÜltÜrel zenginliğini tanıtarak daha fazla turist çekmek için Romada sergi açıyor. tarihi boyunca Hititler den Akadlara, Lidyalılardan Romalılara, Bizanstan Osmanlı İmparatorluğuna kadar  pek çok medeniyete ve devlete ev sahipliği yapan Akhisar, belediyenin organize ettiği “İlluminare Fotoğraf Sergisi” 22 Ağustos 2012 gÜnÜ açılacak ve 7 EylÜl tarihine kadar açık kalacak. 5 EylÜl gÜnÜ tanıtım kokteyli yapılacağını belirten Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; İnanç Turizmine açılan kapı, Marka Kent Akhisarı Romada tanıtım yıllık 15 Bin olan ziyaretçi sayısını 500 Bine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Akhisar Belediyesi EncÜmen Salonunda Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Başkan Yardımcıları Ömer İşçi, Latif Çakmak ve Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler MÜdÜrÜ İbrahim Topaloğlunun katılımı ile basın toplantısı yapıldı.

Akhisarın tarihi ve kÜltÜrÜnÜ en iyi şekilde önce TÜrkiyede sonra da DÜnyada tanıtımını yapmak istediklerine vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı “Daha önce biliyorsunuz, 3 tane sergimiz oldu birbirine bağlı olarak. Bunlardan ilkini Taksim metrosunda, ikincisini Antalya Hava Limanında ve ÜçÜncÜsÜnÜ de Çeşme Kalesinde yapmıştık. Bu 3 sergimiz de başarılı bir şekilde geçmişti. Şimdi ise dördÜncÜsÜ ve bize göre daha önemlisi Uluslar arası bir platforma kayıyor. DördÜncÜ sergimizi İtalyanın Roma kentinde, Vatikana yakın bÜyÜkelçiliğimizin sergi salonunda yapacağız. Temamız İtalyancası İlluminare TÜrkçesi de aydınlanmak teması ile bir sergi dÜzenleyeceğiz. Bu sergi ile amacımız Akhisarımızın tarihini ve kÜltÜrÜnÜ en iyi şekilde önce Ülkemize sonra dÜnyaya tanıtmaktır. Bu amaçla bir çok projemiz var ve bu bir çok projeyi birbiri ile bağlantılı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu tÜr sergilerle ve tanıtımlarla da bunu destekliyoruz. Tabiki çıkış noktamız yaşadığımız kentin yaşanmışlıkları var, geçmişi var, ciddi bir tarihi ve kÜltÜrel birikimi var. Bizler açıkçası bunun bilinmesini istiyoruz. Kentlerde insanlar gibidir, insanlar ne yaptıklarının bilinmesini isterler ve kentler de böyledir. Dolayısıyla biz yaşadığımız bu kentte yaşanmışlıkların bilinmesini ve zenginleşmesini istiyoruz.

Akhisarımız biliyorsunuz 9 bin yıllık geçmişe ve 5 bin yıllık kentlilik bilincine sahip. Dolayısıyla bu kentteki yaşanmışlıklar ve birikimler çok önemlidir. Bunlar bizin için çok önemli olduğu için dÜnya için de çok önemlidir. Bahsettiğimiz projelere yakın olarak buna bağlı bir kazı çalışması devam ediyor Akhisarda. Bu kazı da Akhisar (Thyateira) kazısıdır. Bu kazı geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile alınan biz kazı çalışmasıdır ve Anadoludaki medeniyetlerin aydınlatılmasına ilişkin bir karardı. Buradaki kazı çalışmalarımız Ülkemizdeki en önemli onbir önemli kazıdan birisidir. Bu kazı bağlamında tanıtım faaliyetlerini ve potansiyelini harekete geçirmeye çalışıyoruz. Bu Romada yapacağımız tanıtım, inanç turizmi ile bağlantılı bir tanıtım olacaktır. Takdir edersiniz ki bu bölge Hıristiyan alemi için inanç turizmi açısından çok önemli bir bölgedir. Bu bölgenin lokasyonlarından bir tanesi de Akhisardır. Akhisar bu inanç turizmi aksında biraz açıkçası istediği ve hak ettiği yeri alabilmiş durumda değildir. Bergamadan başlayıp, Efese kadar olan bir inanç turizmi vardır. Bizde burada zayıf kalan Akhisar ayağını gÜçlendirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız kazı çalışmaları buradaki tarihi ve kÜltÜrel zenginleştirilmesi buna yöneliktir.

Romayı seçmemizdeki gaye ise, Hıristiyan alemi açısından çok bÜyÜk öneme sahip bir kenttir. Dolayısıyla biz de Romada bu potansiyeli Akhisara daha doğrusu bölgemize döndÜrmeye çalışacağız. Burada Turizm anlamında önemli bir pay almaya çalışacağız. Tabiki bunlar sÜrdÜrÜlebilir hale getirilmesi gereken projelerdir. Bunu destekleyici başka projeleri de hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu sebeple, bu amaçla 22 Ağustos ile 7 EylÜl 2012 tarihleri arasında bu sergimiz devam edecektir. Burada Akhisar temasını işlediğimiz gibi Akhisar lokasyonu dışında bölgemizin bizimle bağlantılı zenginliklerini de işaret edeceğiz. Biz parçaların ancak bÜtÜnlerle anlamlı olduğunu dÜşÜnerek projeler Üreten bir ekibiz. Akhisar parçasının bu bÜtÜn içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. BÜtÜn bu çalışmaları sÜrdÜrÜlebilir hale getirdiğimizde Akhisarı gÜçlendirdiğimiz gibi bölgeye de bu çalışmamızın fayda sağlayacağını dÜşÜnÜyoruz. YÜrÜttÜğÜmÜz çalışmalar da buna işaret ediyor.

5 EylÜl 2012 gÜnÜ Akhisardaki Belediye Meclis Üyelerimiz ile birlikte Romada olmayı planlıyoruz. AK Parti Genel Başkan Yardımcımız HÜseyin Tanrıverdi, Akhisar Kaymakamımız Kamil Köten de bizlere eşlik edecektir. Dolayısıyla 5 EylÜl gÜnÜ orada özel tanıtım kokteyli olacaktır. Bu tanıtım kokteylinde de gÜçlÜ bir şekilde Akhisarın tarihi ve kÜltÜrel değerlerini orada inşallah orada daha gÜzel bir şekilde sunacağız. Kısa bir sÜre sonra Akhisara bir turizm aktivitesi olarak dönmesini sağlamak istiyoruz” dedi.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top