Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AYASULUK KALESİ SELÇUK'A KAZANDIRILIYOR

Selçuk Belediyesinin yıllardır yakından ilgilendiği Selçuk Kalesi ve çevresi son hali memnunluk yaratıyor..

AYASULUK KALESİ SELÇUK'A KAZANDIRILIYOR

Belediyenin desteklediği kurtarma kazıları ve restorasyon çalışmaları ile gÜçlenen ve yaşama sıkı sıkıya sarılan kalede belediye şimdi de çevre dÜzenleme ve yeşillendirme çalışmaları yÜrÜtÜyor. Kalenin gÜzelliğini her gÜn biraz daha ortaya çıkaran bu çalışmalar Selçuk halkı ve esnafı tarafından bÜyÜk memnuniyetle karşılanırken yerli ve yabancı ziyaretçilerin de takdirini topluyor.  Selçuk Belediye Başkanı HÜseyin Vefa ÜlgÜr Kale ve çevresindeki çalışmalar sona erdiğinde hem Selçukun simgesi niteliğindeki bu değerli ören yerinin yaşamla buluşacağını hem de Selçuk halkına ekonomik ve sosyal anlamda bÜyÜk getirileri olan bir değere dönÜşeceğini söyledi.
Selçukun sahip olduğu Efes, Meryemana, Artemis Tapınağı gibi tarihi değerlerden farklı olarak kent merkezinde yer alan Selçuk (Ayasuluk) Kalesinin değeri ve gÜzelliği, Selçuk Belediyesi tarafından yÜrÜtÜlen çalışmalar sayesinde her geçen gÜn biraz daha ortaya çıkıyor. Selçukun sahip olduğu tÜm ören yerlerine gözÜ gibi bakan Selçuk Belediyesi, kalede yÜrÜttÜğÜ çalışmalarla da takdir topluyor.
Bir yandan 2012 yılı Aralık ayında 2 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan “Ayasuluk Kalesi ve Çevre DÜzenleme Projesi” kapsamında Eski Girne Köftecisini Ayasuluk Kafeye dönÜştÜrmek için kapsamlı tadilatlar yapan Selçuk Belediyesi ekipleri, bir taraftan da Eski Girne Köftecisi ile Kale arasında kalan yaklaşık 8 bin 250 metre karelik alanı yeşillendirdi. Şimdi de Ayasuluk Kafe çevresini yeşillendirme çalışmalarını sÜrdÜren Selçuk Belediyesi Park ve Bahçeler MÜdÜrlÜğÜ ekipleri kısa bir sÜrede bu çalışmayı da tamamlayarak yemyeşil bir çehreye sahip bir kale yaratacak. 
2 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun belirlediği kurallar çerçevesinde onayı alınan projenin uygulamalarını titizlikle yÜrÜten Selçuk Belediyesi ekipleri örneğin kalenin gÜneydoğusundaki alan, arkeolojik sit alanı olduğu için derin kazı çalışması yapamadığından yeşillendirme yapabilmek için ilk etapta bu alana toprak dolgusu yaptı. 20 santim kalınlığında bahçe toprağı serimi yapılan alana proje kapsamında 40 bin adet bitki dikildi ve bu alanın sulaması modern, otomatik sulama yöntemleriyle (damlama – yağmurlama) sağlandı.
Selçuk Kalesi ve çevresi dÜzenleme çalışmalarının önemli ayaklarından biri olan eski adıyla Girne Köftecisi yeni adıyla Ayasuluk Kafede yÜrÜtÜlen tadilat çalışmaları ise bÜyÜk ölçÜde tamamlandı. Çevre dÜzenleme çalışmaları kapsamında sert zemin döşemeleri biten kafetarya bölgesinde Selçuk Belediyesi Park ve Bahçeler MÜdÜrlÜğÜ ekipleri ise bitkilendirme çalışmalarına başladı. Ayrıca Ayasuluk Kafenin gÜney kısmında yer alacak Kardeş Şehirler Meydanının yapımı da hızla ilerliyor. Selçukun bÜtÜn tarihi dönemlerine ait 40 metrekare boyutunda sembolleri ve kardeş şehirlerin isimlerini taşıyacak olan seramik rölyeflerin yer alacağı duvarın ve rölyeflerin yapımının tamamlandığını söyleyen belediye ekipleri rölyeflerin montajına 10 gÜn içinde başlanacağını ifade etti.

Bu çalışmalar sonrası Selçuk Kalesinin çevresi ile bÜtÜnleşik bir görÜnÜme kavuşacağını söyleyen Selçuk Belediye Başkanı HÜseyin Vefa ÜlgÜr “Ayasuluk Kalesi, yalnızca Ege Bölgesi'nin değil, aynı zamanda Anadolu mimarlık tarihinin önemli kent kalelerinden biridir. Kalemiz ayrıca içinde barındırdığı taş döşeme sokaklar, çeşitli bÜyÜklÜkteki sarnıçlar, camii, bazilika, bey köşkÜ, hamam ve farklı dönemlere ait farklı işlevdeki diğer yapı kalıntıları ile tarihe ışık tutmaktadır.
TÜm ören yerlerimiz gibi Selçuk Kalemiz de göz bebeğimizdir. Kalemize verdiğimiz değerin en önemli göstergesi onun için yaptığımız çalışmalardır. Kalemizin restorasyonu ve kale içinde sÜrdÜrÜlen kazı çalışmalarına yıllardır kaynak aktarıyoruz. Bir yıldan uzun bir sÜre karanlığa mahkûm edilen Kalemizi, 2012 yılı 29 Ekiminde elektrik aboneliğini de alarak biz aydınlığa kavuşturduk. ÇÜnkÜ Selçuk Kalesi bizim için fener gibi. Selçuka hangi yönden geliyor olursanız olun, Kaleyi görÜnce Selçuka girdiğinizi anlarsınız. Kalemiz bizim için değerli bir emanettir “ dedi.
Kale kazandıracak, evlerin değeri artacak
Kale ve bölgesinde yÜrÜtÜlen çalışmalara şimdi de çevre dÜzenleme, yeşillendirme ve Ayasuluk Kafe gibi yeni sosyal donatı alanları kazandırmak gibi çalışmalarla devam ettiklerini söyleyen Başkan ÜlgÜr “Biz bu çalışmaları başlatana kadar, kalemizin bulunduğu Ayasuluk Tepesinin Selçuk merkeze bakan yÜzÜ metruk haldeydi. Su kemerlerinin de yer aldığı bu çok değerli bölge belli bir saatten sonra değil turistler için, Selçuk halkı için bile gÜvenli bir bölge değildi. Oysa çalışmamız tamamlandığında kalemiz ve çevresi ıssızlıktan kurtulacak. Bakımlı ve yaşamın içinde bir alan olacak. Kafeleri, restoranları, seyir terasları ile gece gÜndÜz yaşayan bir bölge olacak. Bu da hem kalemizi ve çevresini koruyacak, hem artan ziyaretçi sayısı ile o bölgenin ve Selçuk merkezin tanınırlığını yÜkseltecek. TÜm bunların yaratacağı ekonomik hareketlilik ve istihdam da gÜzel Selçuk için artı değer yaratacak. Bu çalışmaların bizim kadar esnafımızı, halkımızı ve ziyaretçilerimizi de heyecanlandırdığını görmek mutluluk verici” dedi. Kale etrafında sÜrdÜrÜlen çalışmalar kapsamında bölgedeki evlerin yıkılacağı yönÜnde asılsız söylentiler yayıldığına dikkat çeken Başkan ÜlgÜr  “O bölgedeki evleri yıkacağımız sözleri tamamen asılsızdır. Bilakis o bölgede yapacağımız çevre dÜzenleme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile vatandaşlarımızın evlerini daha da değerli hale getireceğiz ve kale ve çevresi ortak bir konsepte kavuşacak. Bölge hareketlenecek, ekonomik değeri artacak” diye konuştu.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top