Kimse Duymasın

SON DAKİKA

BİR TARİH CANLANIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltındaki Beit Hillel Sinagogu restore ediyor..

BİR TARİH CANLANIYOR

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Emir Sultan tÜrbesindeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, 17. yÜzyılda yapıldığı bilinen ve yıkılmak Üzere olan Beit Hillel Sinagogunu da yeniden ayağa kaldırmak Üzere çalışmalara başladı.

Çok köklÜ ve zengin bir kÜltÜr mirasına sahip olan İzmirde, duvarlar arasında kalan ve dar sokaklara sıkışan köklÜ bir tarih daha gÜn yÜzÜne çıkarılıyor. İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, 29.5 milyon liralık kamulaştırma çalışmalarıyla birlikte personel ve malzeme desteği de verdiği Agora kazılarının yanı sıra, sinagoglar ve çevresini rehabilite ederek Kemeraltı Çarşısı ile bÜtÜnleştirecek önemli bir adım daha atıyor. Bu çerçevede, tarihi 17. yÜzyıla dayandığı bilinen Beit Hillel Sinagogunda başlatılan rekonstrÜksiyon (yeniden yapım) çalışmalarının yıl başında tamamlanması öngörÜlÜyor.

İzmir 1 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulundan onaylanan projeye göre, yıkılmaya yÜz tutmuş sinagog için öncelikle temizleme çalışmaları başlatıldı. Sadece ön cephesi ayakta kalan, diğer kısımları ise tamamen yıkılan binanın arka kısmı ve çatısı kapatıldı. Sinagogun ön cephesinde taş ve sıva temizlikleri devam ediyor. Ayrıca araştırma kazıları sırasında tespit edilen bodrum da işlevlendirilerek korunacak. Uzun yıllardır harabe konumunda olan yapı, çalışmaların tamamlanmasının ardından orijinaline uygun hale getirilecek ve mÜze olarak kentlinin hizmetine sunulacak.

İzmirin tarihin farklı evrelerinde her kÜltÜre, her inanca, her dile kapısını açan bir kent olduğunu söyleyen İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi yetkilileri, “İzmir, farklılığını zenginlik olarak algılayıp bu yönde hoşgörÜ içinde yaşayan insanların kenti. Biz de kentimizin bu özelliğini pekiştirecek farklı projeleri hayata geçiriyoruz. Emir Sultandaki çalışmaların tamamlanmasının ardından Beit Hillel Sinagogunda rekonstrÜksiyon projesini bitirme aşamasına getirdik. Ayrıca Doğanlar Kilisesini yenileme çalışmalarına da başladık. Bu projeler tarihin farklı evrelerinde her kÜltÜre, her inanca, her dile kapısını açan İzmire çok yakışacak” dedi.

Kemeraltındaki Beit Hillel Sinagogunun 17. yÜzyılda yapıldığı biliniyor. GÜnÜmÜze kadar geçirmiş olduğu iki yangın ile oldukça harap durumda olan binadan gÜnÜmÜze kalan tek yapı elemanı, ön cephe duvarı. Duvarın yÜzeyi Üzerinde, mimari karakterini bÜtÜnleyen taş söveli pencereler, taş söveli Üç basamak ile geriye çekilmiş giriş boşluğu ve kapısı, kapının duvar yÜzeyinde özgÜn ferforjeleri mevcut durumda. Uzmanlar, geçirdiği yangınlardan sonra ahşap taşıyıcı çevrenin de ana elemanlarının yandığı ve taşıyıcı işlevini kaybettiğini tespit etti. Mevcutta görÜlemeyen çatının izlerden yola çıkılarak asma bir çatı sistemine sahip olduğu tahmin ediliyor.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top