Kimse Duymasın

SON DAKİKA

BORNOVA BELEDİYESİ'NİN PROJESİ DÜNYADA İLK 10'A GİRDİ

Bornova Belediyesinin önümüzdeki günlerde temelini atmaya hazırlandığı Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, dünyanın ilk 10 mimari kültür projesi arasına girdi..

BORNOVA BELEDİYESİ'NİN PROJESİ DÜNYADA İLK 10'A GİRDİ

Singapurda dÜzenlenen ve birbirinden ÜnlÜ mimarların özel projelerle katıldığı DÜnya Mimarlık Festivalinde (World Of Architectural Festival) tanıttığı Yeşilova HöyÜğÜ Ziyaretçi Merkeziyle bÜyÜk ilgi toplayan Bornova Belediyesi, dÜnya genelinde yarışmaya katılan tek belediye olma başarısını da gösterdi. Festivale davetli olarak katılan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, dÜnya çapında başarı yakalayan Projenin TÜrkiyenin gururu olduğunu söyledi.

Bornova Belediyesi, İzmirin tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götÜren Yeşilova HöyÜğÜnde yapacağı Ziyaretçi Merkezi Projesiyle dÜnyanın dikkatini çekti. Singapurda dÜzenlenen DÜnya Mimarlık Festivaline katılan 501 başvuru arasında özgÜn mimari projesiyle yarışmaya katılan tek yerel yönetim olan Bornova Belediyesi bÜyÜk ilgi topladı. Festivale davetli olarak katılan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, dÜnya çapında başarı yakalayan Projenin tanıtımını yaptı.

TÜrkiyede de Tarihi Kentler Birliğinden 2010 ‘Tarihi ve KÜltÜrel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında proje dalında ödÜl alan Yeşilova HöyÜğÜ Ziyaretçi Merkezi, dÜnya ölçeğinde de başarısını kanıtlamış oldu.

Festival, 2011 yılında Barcelonada yapılan yarışmada birinci seçilen Moshe Safdie imzalı Marina Bay Sands Otelinde yapıldı. Festivale dÜnya genelinde 501 proje başvurdu. Bornova Belediyesi, Future Project kategorisinde kÜltÜr dalında ilk 10a girdi. DÜnya Mimarlık Festivali 2012 yılı birincilik ödÜlÜnÜ ise 2011 yılının da birincisi olan Moshe Safdie Gardens By The Bay projesiyle aldı.

Yaklaşık 4 bin 200 metrekarelik kapalı alana kurulacak Ziyaretçi Merkezinde, arkeoloji araştırma laboratuvarı, eğitim alanları, kafe restoran, aktivite alanları, ofisler, sergi alanları, konferans salonu teknik odalar, arkeologlar için misafirhaneler yeralacak. Bornova Belediyesinin de desteğiyle Ege Üniversitesinin yÜrÜttÜğÜ Zaman TÜneli Projesi için de geniş bir alan bulunacak. Projenin en önemli ve özgÜn özelliklerinden biri ise uzun duvarıyla, Yeşilova HöyÜğÜ Kazı alanına gelenleri şimdiki zamandan ayıracak.

Bu duvar aynı zamanda şimdiki zamanla eski zaman arasında bir geçiş sağlayacak. Proje alanında birebir ölçÜlerde bir neolitik dönem köyÜ de olacak. Kazı alanından çıkarılan eserler, Arkeoloji Araştırma Laboratuvarında değerlendirilerek sergilenecek. Zaman TÜneli Projesi olarak da adlandırılan proje kapsamında, kazı alanına gelenler hem uygarlıkların kurulduğu alanı ziyaret edecek hem de eserleri çıkarıldıkları yerde görebilecek. Kazı bölgesiyle aynı alanda kurulacak olması nedeniyle benzersiz olarak nitelenen Projenin inşaatı 2013 yılı başında başlayacak.

Yeşilova HöyÜğÜ Ziyaretçi Merkezine başından beri bÜyÜk önem verdiklerini bu nedenle mimari projesini yarışmayla belirlediklerini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Bornova, verimli toprakları sayesinde tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ait yerleşimlerin merkezi olmuş. Bunu İzmirin tarihini 8 bin 500 yıla kadar götÜren buluntulardan anlıyoruz. Bornova şimdi de sanatın, kÜltÜrÜn, eğitimin, ekonominin merkezi konumunda. Biz de böyle bÜyÜk bir ilçenin bÜyÜklÜğÜne yakışır projelerle dÜnya sahnesinde hakettiği yere gelmesi için çalışıyoruz. Yeşilova HöyÜğÜ Ziyaretçi Merkezi Projesi Singapurda dÜzenlenen DÜnya Mimarlık Haftasında kÜltÜr kategorisinde ilk 10a girdi. Bu gururu hem ilçemize hem de Ülkemize yaşattığımız için çok sevinçliyiz” dedi.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top