Kimse Duymasın

SON DAKİKA

EMİR SULTAN TURBESİ AYAĞA KALKIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, halk arasında œEmir Sultan adıyla bilinen türbeyi yeniden ayağa kaldırıyor..

EMİR SULTAN TURBESİ AYAĞA KALKIYOR

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanı Seydi MÜkeremeddinin naaşının yer aldığı tÜrbeyi yeniden ayağa kaldırıyor. İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge MÜdÜrlÜğÜ ile yaptığı protokol kapsamında, kentin önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan TÜrbesi ve çevre yapılarında başladığı restorasyon çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmalar kapsamında TÜrbenin kubbe bölÜmÜ orijinaline uygun olarak dÜzenlendi ve bahçe bölÜmÜnde bulunan ana girişteki eklenti duvarlar kaldırıldı. Dergah yapısında eksik olan duvarlar tamamlandı. Ayrıca dergah ve misafirhane bölÜmlerinin sıva işlemleriyle çatısı bitirildi. TÜrbe bahçesinde yer alan hamam yapısında çalışmalarda son aşamaya gelindi. Çevre dÜzenlemesi çalışmalarına ise önÜmÜzdeki gÜnlerde başlanacak.

SÜreç nasıl işledi?
Namazgah Mahallesinde bulunan, İzmiri alırken şehit dÜşen ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi MÜkeremeddinin naaşının yer aldığı tÜrbenin bahçesinde, Mustafa Kemal AtatÜrkÜn eşi Latife Hanımın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camii kurucusu Mısırlı HÜseyin Nuri Efendi, İzmir Kadısı ŞÜkrÜzade AbdÜlkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimlerinin naaşları da yer alıyor.  İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde Emir Sultan TÜrbesindeki çalışmalar titizlikle sÜrdÜrÜlÜyor.

Orijinal hali korunacak
Emir Sultan TÜrbesinin bulunduğu alanda, harabe halindeki aşhane, hamam ve dergah olarak kullanılmış 3 farklı yapı kalıntısı bulunuyor. Restorasyon sonrasında dergah, sosyal amaçlı olarak hizmet verecek. Hamam yapısı aslına sadık kalınarak restore ediliyor. Aşhane buluntularının Üzeri ise bir sundurmayla korunacak. TÜrbe binasının iç ve dış restorasyonu devam ediyor. Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşları tasnif edilerek yerinde korunacak. Alanda gÜvenlik binası yapılması için çalışmalar sÜrÜyor.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top