Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR ÜNİVERSİTESİ'NDEN TİRE KÜLTÜRÜNE KALICI DESTEK

Tirenin tarihi zenginlikleri fotoğrafları ile bir albümde toplandı.

İZMİR ÜNİVERSİTESİ'NDEN TİRE KÜLTÜRÜNE KALICI DESTEK

İzmir Üniversitesi sosyal projeleri içinde yer alan Tiredeki tarihi eserleri koruma çalışmalarında bir adım daha tamamlandı. Tirenin tarihi zenginlikleri fotoğrafları ile İngilizce ve TÜrkçe hazırlanan İpek Yolu Üzerinde Tire isimli albÜmde toplandı.

Geleneksel el sanatları ve tarihi envanterinin web ortamına aktarılması ve Tireyi UNESCOnun DÜnya Tarih ve Somut Olmayan KÜltÜrel Miras Listesine hem tarihi eserler bakımından hem de geleneksel el sanatları açısından aday yapmayı hedefleyen İzmir Üniversitesinde hedefe bir adım daha yaklaşmanın mutluluğu yaşanıyor.

İnternet sitesi de hazır

Konu hakkında açıklama yapan İzmir Üniversitesi RektörÜ Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, “AlbÜm içinde Tiredeki tarihi eserlerin önemli bir kısmı adres bilgileri ve tarihsel özellikleriyle birlikte fotoğraflarıyla kayıt altına alınmıştır. Aynı zamanda Tiredeki tarihi mekânları ve kÜltÜrel el sanatları www.ipekyoluuzerindetire.com  isimli sitede İngilizce ve TÜrkçe olarak web ortamına aktarılmıştır. Çok yakında Almanca olarak da yayına başlayacak olan web sitesiyle Tiredeki tarihi eserlerin uluslararası dÜzeyde tanıtımı çalışmaları hızlandırılacaktır” dedi. Erciyeş ayrıca, albÜmÜn basımında mali desteğini esirgemeyen, sunuş yazısını yazan İzmir Valisi Sayın Cahit Kıraça ve katkıları nedeniyle eski Devlet Bakanı İzmir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Sabri Tekire, albÜmÜ yayına hazırlayan İzmir Üniversitesi Tiredeki Tarihi Eserleri Koruma Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖztÜrk ve Komisyon Üyesi Öğr. Gör. Ertuğrul Gökhan Kaçana teşekkÜrlerini sundu. Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, komisyon çalışmalarına başlandığında projenin birlikte yÜrÜtÜlmesine karar verilen Tire KÜltÜr Derneği ile işbirliğinin de karşılıklı olarak sona erdirildiğini bilgisini verdi.

Restorasyon çalışmalarında İzmir Üniversitesi imzası

İpek Yolu Üzerinde Tire adlı albÜm çalışmasının yakında dÜzenlenecek bir kokteylle kamuoyuna tanıtılacağı bilgisini paylaşan Erciyeş, bundan sonraki hedefin Tiredeki bazı tarihi eserlerin ve kÜltÜrel el sanatlarının UNESCOun DÜnya Tarih ve Somut Olmayan KÜltÜrel Miras Listesine adaylığı ve Tirede 14ÜncÜ yÜzyıldan kalma bir mescidin İzmir Üniversitesi Mimarlık FakÜltesi tarafından restorasyonu olduğunu belirtti. KÜltÜr ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜnayın yakından ilgilendiği projenin kısa zamanda başlayacağını, halihazırda İzmir Valiliğince mescidin mÜlkiyet durumunun araştırıldığını dile getiren Erciyeş, Mimarlık FakÜltesinin uygulama derslerini Tirede yaparak Tiredeki tarihi mirasın tanıtımı ve korunması konusundaki çalışmalara bir destek daha vereceklerini sözlerine ekledi.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top