Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KADİFEKALE'Yİ KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosunu gün yüzüne çıkarabilmek 12 binanın yıkımını gerçekleştirdi..

KADİFEKALE'Yİ KAZDIKÇA TARİH FIŞKIRIYOR

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Kadifekaledeki gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosunu gÜn yÜzÜne çıkarabilmek için bölgede 8 milyon TLlik kamulaştırma yaptı, 12 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

8 bin 500 yıllık geçmişi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmirin yerel yönetimi, tarihi mirasın ortaya çıkarılması ve korunması konusundaki örnek çalışmalarını aralıksız sÜrdÜrÜyor. Bu çalışmaların sonuncusu, Kadifekalede gerçekleştiriliyor. İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, bölgedeki Antik Roma Tiyatrosunun gÜn yÜzÜne çıkarılması amacıyla başlattığı kamulaştırmalarda bugÜne kadar 8 milyon liranın Üzerinde bedel ödedi.

Kadifekalede gecekondular arasına sıkışıp kalan tiyatronun çıkarılması için yaklaşık 12 bin 972 metrekarelik alan Üzerinde bulunan 164 adet parsel için İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi tarafından kamulaştırma kararı alınmıştı. BÜyÜkşehir Belediyesi, bugÜne kadar 7 bin metrekarelik alanın tapusunu aldı. Bölgedeki yıkımlarına da başlayan Belediye, bugÜne kadar 12 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Proje kapsamında öncelikle, arkeolojik yÜzey araştırması yapılarak tiyatroya ve sur duvarlarına ait antik arkeolojik mimari kalıntılar ile Antik Tiyatronun gerçek yeri tam olarak tespit edildi. İzmir 1 Nolu KÜltÜr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna sunulan “Antik Tiyatro ve Kadifekale 1.derece arkeolojik sit alanının genişlemesi” önerisi Kurul tarafından kabul edildi ve tiyatro ile Kadifekalenin 1. derece arkeolojik sit alanı genişledi.

Sit sınırlarının değişmesi sonucunda, Antik Tiyatro alanında bilimsel kazı çalışmalarının yapılabilmesi, Kadifekale ve Antik Tiyatronun kente kazandırılması amacıyla imar plan revizyonları yapıldı ve yeni imar planları hazırlandı. Ayrıca bölgede yaşayan vatandaşların bilgilendirilmesi, katılımı ve görÜşlerini almak için iki toplantı dÜzenlendi. 1/1000 ölçekli uygulama amaçlı imar planı, Antik Roma Tiyatro alanı olarak belirlenen alanda kalan zemin ve zemin ÜstÜ kamulaştırmaların yapılabilmesi için “7. Beş Yıllık İmar Programı”na dahil edildi. Bu kararın alınması ile birlikte alandaki kamulaştırmaların önÜ açılmış oldu.

Kadifekaledeki antik tiyatro ile ilgili en ayrıntılı bilgi, 1917 – 1918 yıllarında Otto Berg ve Otto Walterın araştırmalarında ve araştırmalarına yönelik hazırladıkları plan ve kesitlerde bulunuyor. 16 bin kişi kapasiteli olduğu dÜşÜnÜlen tiyatronun kalıntılarının Roma dönemi özellikleri taşıdığı, pek çok araştırmacının ilettiği de bu bilgiler arasında yer alıyor.

Eski kaynaklarda, Erken Hıristiyanlık yani Roma İmparatorluğunun paganizm döneminde İzmirli St. Polikarpın bu tiyatroda öldÜrÜldÜğÜ ve tiyatronun tarihin trajik sahnelerine şahitlik ettiği öne sÜrÜlÜyor.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top