Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KARAGÖZ VE HACIVAT İZMİR FUARI'NDA...

81. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleştirilen œCumhuriyetin Vitrini İzmir Fuarı sergisinde Karagöz oyunu oynatıldı..

KARAGÖZ VE HACIVAT İZMİR FUARI'NDA...

81. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleştirilen “Cumhuriyetin Vitrini İzmir Fuarı” sergisinde Karagöz oyunu oynatıldı. Bu sergi vesilesi ile gÜn ışığına çıkan oyun, 72 yıl aradan sonra izleyiciler ile tekrar buluştu.  Karagöz Fuarda oyununu sergileyen Ayhan Leylek, oyunun kÜçÜklere sevdirilmesi amacıyla önÜmÜzdeki eğitim yılında okullarda da gösterilmesini planlıyor. Cumhuriyetin ilanından sonra gerçekleştirilen devrimlerin halka benimsetilmesi için kullanılan önemli araçlardan biri de edebiyat olmuştur. Bu amaçla değişik konularda piyesler ve romanlar yazdırılmıştır. Halkın yÜzyıllardır severek dinlediği hikayelerin içerisine yeni yaklaşımlarla ilgili ifadeler yerleştirilmiş, hatta bu amaçla yeni halk hikayeleri ve Karagöz – Hacivat oyunları yazdırılmıştır.

1930lu yılların sonlarına doğru bu amaçla yazılan bir çok karagöz oyunu bulunmaktadır. Bunlardan biri de “Karagöz Stepte adlı oyundur. ErcÜment Behzat Lav tarafından 1940 yılında kaleme alınan oyunda, Karagöz, Hacivat ve KaragözÜn oğlu Tepegöz İstanbuldan Anadoluya yolculuğa çıkarlar ve ilk durakları İzmir Fuarıdır. Oyunda, Karagöz eski dönemi, Hacivat yeniliklere açık Cumhuriyet dönemi insanını ve Tepegöz de Cumhuriyet gençliğini temsil etmektedir. Oyunun bu bölÜmÜnde, Fuarın ve KÜltÜrparkın özellikleri anlatılır. Radyo, ParaşÜt Kulesi, Açıkhava Tiyatrosu, Hayvanat Bahçesi, TÜrkkuşu, Uçak gibi teknik ve kÜltÜrel gelişmeler vurgulanarak yeni TÜrkiyenin propagandası yapılır. Daha sonra uçağa binerek yolculuklarına devam ederler ve Nazilli Basma Fabrikası ve sonrasında  KarabÜk Demir Çelik Fabrikasına giderler. Bu bölÜmde ise Cumhuriyet tarafından gerçekleştirilen sanayi atılımları övÜlÜr. TepegözÜn “Lokomotiflerimizin, tayyarelerimizin, fabrikalarımızın, vapurlarımızın, silahlarımızın demirlerini hep KarabÜk verecek. Artık yabancılara muhtaç değiliz. BÜtÜn ham maddelerimizi kendi fabrikalarımızda işliyoruz. Sultanların ve kapitÜlasyonların boğduğu yerli sanayii yeniden kuruyoruz” sözleri oldukça çarpıcıdır. 

Danışmanlığını araştırmacı ve koleksiyoncu Aybala YentÜrkÜn Üstlendiği “Cumhuriyetin Vitrini İzmir Fuarı” sergisi, 30 EylÜl tarihine kadar İzmir Sanatta açık kalacak.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top