Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KUŞADASI'NIN SİMGESİ GÜVERCİNADA MÜZE OLACAK

Kuşadasının simgesi haline gelen Güvercinada, Kuşadası Belediyesi tarafından restore edilmeye başladı..

KUŞADASI'NIN SİMGESİ GÜVERCİNADA MÜZE OLACAK

Çalışmalar kapsamında ışıklandırma yapılacak ve kale bölÜmÜ mÜze haline dönÜştÜrÜlecek

Tarihi GÜvercinadada restorasyon çalışması başladı. MÜlkiyeti Kuşadası Belediyesine ait olan tarihi kalenin restorasyonuna ilişkin olarak gerçekleştirilen ihalenin ardından restorasyon hızla başladı. Aydın KÜltÜr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje doğrultusunda GÜvercinada surları ile iç kale bölÜmÜ ve tarihi kalenin tÜmÜ restore edilecek. Işıklandırma da yapılacak tarihi kalenin iç kale bölÜmÜ ise uygulama sonunda mÜze haline dönÜştÜrÜlecek.

Daha önce restorasyon ve restitÜsyon projeleri onaylanan GÜvercinadada eklentilerin yıkımı geçen yıl yapılmıştı. Aydın KÜltÜr Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çevre dÜzeni planı da onaylanan ve restorasyon ihalesi de Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan tarihi kalede çalışmalar sÜratle başladı. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat AltungÜn, Kuşadasının tarihi ve kÜltÜrel değerlerini ortaya çıkarmak için bÜyÜk çaba gösterdiklerini belirterek, “GÜvercinada aynı zamanda Kuşadasının simgesi. GÜvercinadada onaylanan restorasyon projesini sÜratle uygulamaya koyduk. Hedefimiz bu önemli varlığımızı, simgemizi Kuşadası ile bÜtÜnleştirmek. Yıllardır ihmal edilen, çeşitli ve yakışmayan amaçlar için kullanılan bu önemli tarihi mirasımızı koruyarak, Kuşadasının gelişmesine katkı sağlayacak hale getirmeyi planlıyoruz. Restorasyon çalışmalarımız başladı. Surlara iskeleler kuruldu. Onaylanan projemizin uygulaması sırasında hem surlar, hem iç kale bölÜmÜ hem de kalenin tÜmÜ restore edilecek. Ayrıca, ışıklandırma ve peyzaj çalışması da yapılacak. Bu çalışmalar sonunda GÜvercinadayı tÜm olumsuzluklardan temizleyerek, tÜm Kuşadasının gurur duyacağı aslına uygun bir hale getireceğiz. Çalışmalarımıza katkı sağlayan Sayın Aydın Valimiz ile İl Özel İdaresine ve Aydın KÜltÜr Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna teşekkÜr ederim” dedi.

Adanın simgesi

Saint Jean Şövalyeleri tarafından yapılan, 1834 yılında Osmanlılar tarafından onarılan kaleyi çevreleyen 2,5 metre yÜksekliğindeki surların bazı bölÜmleri zamanla yıkılma aşamasına geldi. Osmanlı döneminde Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı ileri bir karakol niteliğinde yapılan kule ve surlar, Kuşadasının simgesi konumunda. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği adadaki surların onarılmasıyla tarihi adanın tekrar eski görÜnÜmÜne kavuşması bekleniyor.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top