Kimse Duymasın

SON DAKİKA

SARAYBOSNA'DAKİ ORİJİNALİ İLE AYNI...

Çamdibi'ndeki Dostluk Sebili görkemli bit törenle açıldı..

SARAYBOSNA'DAKİ ORİJİNALİ İLE AYNI...

Bornova Belediyesinin Saraybosnadaki orjinalinin birebir kopyasını yaptırdığı Osmanlı dönemine ait Balkan Dostluk Sebili, Çamdibinde dÜzenlenen coşkulu törenle açıldı. Balkan göçmenleri için bÜyÜk manevi değer taşıyan Sebilin açılışında duygu seli yaşandı. Açılış nedeniyle Çamdibi AtatÜrk Parkında dÜzenlenen konserde Gamze Matracı, Ceyhun ÜskÜp ve Cenk Bosnalı binlerce Bornovalıyı Balkan ezgileriyle coşturdu. 

Bornova Belediyesinin çeşitli nedenlerle TÜrkiyeye göç eden vatandaşlarla geldikleri geldikleri Balkan coğrafyası arasındaki gönÜl bağını gÜçlendirmek, dostluğa ve barışa katkıda bulunmak amacıyla yaptığı Balkan Dostluk Sebili coşkulu bir törenle açıldı. Çamdibi Kapalı Pazaryerinin yanındaki park alanında yapılan törene Bosna-Hersekten göçle gelmiş vatandaşların yanısıra protokol de bÜyÜk ilgi gösterdi. Açılış törenine Eşi Rana Sındır ile birlikte katılan ev sahibi Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ile birlikte CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Bosna-Hersek TÜrkiye BÜyÜkelçilik MÜsteşarı Alija Munimoviç, Bosna-Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, İzmir Bosna Sancak KÜltÜr ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah GÜl, İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, Yazar Ayşe Kulin ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Sındır, dernek temsilcileriyle birlikte açılış kurdelesini kestikten sonra ilk suyu içerek Balkan Dostluk Sebilinin, barışın ve dostluğun simgesi olmasını dilediğini söyledi. 

Açılışta vatandaşlara Boşnak böreği, lokma ve çay, kahve ikramı da yapıldı. Bando eşliğinde coşkunun doruğa çıktığı açılışta, yöresel kıyafetleriyle alanda çeşitli gösterilen yapan İZFEM Halkoyunları Ekibi, Saraybosna kÜltÜrÜnÜ Balkan Dostluk Sebilinin etrafında adeta yeniden yaşattı. 

Özellikle açılış konuşmalarında duygulu anların yaşandığı törende, İzmir Bosna Sancak KÜltÜr ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah GÜl Başkan Sındıra Balkan Dostluk Sebilinin kabartma resimini hediye etti, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak da çerçeveli bir teşekkÜr belgesi verdi.  

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, orjinali Saraybosnadaki Baş Çarşıda bulunan Balkan Dostluk Sebilinin Bosna-Hersek ve Balkanlar ile Anadoluyu birbirine bağlayan bir köprÜ vazifesini görmesini dilediğini söyledi. Başkan Sındır, “Özellikle orada gÜnlÜ aklı kalan, özlem duyan yurttaşlarımızın o özlemlerini giderebilecekleri, anlarını tazeleyebilecekleri, baktıkça Saraybosnayı, Balkanları, Rumeliyi hatırlayacakları bir sebil inşa ettik. Rivayete göre bu Sebilden bir kez su içen bir daha Saraybosnadan ayrılamıyormuş, kopamıyormuş. Şimdi bu sebilden su içen hem Saraybosnaya, Balkanlara hem de Bornovaya bağlansın, ayrılamasın. Aynı zamanda bu Sebilin Balkanlar ve Bornovamızı birbirine daha sıkı bağlamasını diliyoruz” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, ‘Balkan Dostluk Sebili isminin çok özel anlamlar taşıdığını belirterek, “TÜrkiye Cumhuriyetinin kurucu felsefesinin özÜ Balkan felsefesidir. İzmirin demokrat, çağdaş kÜltÜrÜnde Balkanların sevgisi, kÜltÜrÜ, vatan aşkı biradadadır. Bize barışı bu sebil vasıtasıyla hatırlatan Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındıra çok teşekkÜr ediyoruz” dedi.  

İzmir Bosna Sancak KÜltÜr ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah GÜl, 1753 yılında Bosna Valisi Mehmet Paşa tarafından yapılan, savaşlara rağmen ayakta kalan Sebilin barış ve dostluğun simgesi olmasını diledi. 

İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Savaşan, “Bornova Belediye Başkanımız Prof. Dr. Kamil Okyay Sındıra bu eseri kazandırdığı için Balkan dÜnyası adına teşekkÜr ediyorum. İsminin Balkan Dostluk Sebili konması da çok anlamlı. Biz hep dostluktan barıştan yanayız” dedi. 

İzmir Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, “Bu sebil Bosna Hersekin en önemli ziyaret noktalarından biridir. Bu sebilin Bornovaya kazandırılması çok bÜyÜk bir hizmettir. Başkan Sındıra yÜrekten teşekkÜr ediyorum, Balkanlarla Bornova arasında unutulmaz bir iz bıraktı” dedi. 

Sevdalinka isimli romanıyla Bosnada yaşanan dramları dÜnyaya duyuran Ayşe Kulin, duygu dolu konuşmasında gözyaşlarına hakim olamadı. Savaşta ve sonrasında Bosna halkının bÜyÜk acılar yaşadığını ama dimdik ayakta durduğunu belirterek, “Onların hatıralarını burada yaşatan herkese teşekkÜr ediyorum” dedi. 

Bosna Hersek BÜyÜkelçilik MÜsteşarı Alija Muvimoviç, “Bu sebil, iki Ülke arasındaki kardeşliğin ve dostluğun sembolÜdÜr. Ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dostluğun artmasını diliyorum” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ve davetliler açılışın ardından Çamdibi AtatÜrk Parkına yÜrÜyerek Gamze Matracı, Ceyhun ÜskÜp ve Cenk Bosnalının verdiği konserin heyacanı paylaştı. İZFEM Halk Oyunları Ekibinin burada sergilediği gösterinin ardından sırayla sahneye çıkan sanatçılar Balkan ezgileriyle vatandaşları coşturdu. Başkan Sındır ve davetliler zaman zaman göçmen halayı çekerek sanatçıların mÜziğine eşlik etti.

Çamdibi Kapalı Pazaryeri önÜndeki park alanı içinde yapılan Balkan Dostluk Sebilinin iki adet çeşmesi ve kurnası bulunuyor. Sebilin yÜksekliği, merdivenleri, mermer kaidesi, masif ahşap gövdesi ve bakır kubbesiyle birlikte 6.8 metre. Ağaç oyma işleri 45 gÜnde tamamlanan Balkan Dostluk Sebili, aydınlatması ile de dikkat çekiyor.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top