Kimse Duymasın

SON DAKİKA

TİRE'NİN DÜNYA MİRASI'NA ADAYLIK DOSYASI UNESCO'DA...

Tirenin Dünya Mirasına Adaylık Dosyası Unescoya Gönderildi....

TİRE'NİN DÜNYA MİRASI'NA ADAYLIK DOSYASI UNESCO'DA...

İzmir Üniversitesi öncÜlÜğÜnde hazırlanan Tirenin DÜnya Tarih ve Somut Olmayan KÜltÜrel Miras Listesine adaylık dosyası, KÜltÜr ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCOya teslim edildi. 

İzmir Üniversitesi sosyal projeleri içinde yer alan Tiredeki tarihi eserleri koruma çalışmalarında bir adım daha tamamlandı. İzmir Üniversitesince hazırlanan dosyayı KÜltÜr ve Turizm Bakanlığı, 11 Nisan 2013 tarihinde UNESCOya teslim etti. Tireyle birlikte aday gösterilen 9 şehrin TÜrkiyeden giden başvuru formatında tespit edilen eksikliğin giderilmesinden sonra Tirenin adaylığının UNESCO sayfasında yayımlanması bekleniyor.   

Tirenin tarihi zenginliklerini fotoğraflar eşliğinde bir araya getiren “İpek Yolu Üzerinde Tire” başlıklı albÜm ve Tirenin tarihi envanterinin İngilizce ve TÜrkçe olarak web ortamına aktarılmasının ardından gelinen adaylık aşaması ile ilgili sÜreç hakkında, İzmir Üniversitesi tarafından Tire Belediyesi Konferans Salonunda dÜzenlenen “Tiredeki KÜltÜrel Miras ve UNESCO” panelinde bilgi verildi. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ile Kaymakam HÜseyin Erginin de katıldığı, İİBF Dekanı Prof. Dr. Sabri Tekirin oturum başkanlığını yaptığı panele, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, İl Özel İdaresi Başkanı İrfan İçöz, Yrd. Doç. Dr. Meltem ÖztÜrk, UNESCO Milli Komitesi Üyesi Atilla Ege, AB Danışmanı Dennis Rodwell ve Bergama Belediyesi UNESCO DÜnya Miras ve Alan Yönetimi Birimi KoordinatörÜ YaşagÜl Ekinci konuşmacı olarak katıldı. 

Tirenin dört farklı açıdan UNESCO listesine girebileceğini ifade eden İzmir Üniversitesi RektörÜ Pof. Dr. Kayhan Erciyeş, en kısa zamanda Beledi dokumasının, Tirede kutlanan Mahya Şenliklerinin ve Necip Paşa el yazmaları ile yaşayan hikâyelerin de UNESCO DÜnya Somut Olmayan KÜltÜrel Miras Listesine girmesi yönÜnde çalışmalar yapılacağını, konu ile ilgili Tire Belediyesi işbirliğinde çalışmaların sÜrdÜğÜnÜ söyledi. MÜlkiyet problemi Tire Belediyesi tarafından çözÜlmekte olan bir zaviye ve mescidin restorasyon projesi için İzmir Valiliğinden destek sözÜ aldıklarını ifade eden Erciyeş, zaviye içinde yaşayan ailenin yakında belediye tarafından satın alınan apartman katına taşınacağı ve çocukların eğitim masraflarının da belediye bÜtçesinden karşılanacağı sözÜnÜ aldıklarını, gelişmelerden bÜyÜk memnuniyet duyduklarını belirtti.

İzmir Üniversitesi ve Tire Belediyesi işbirliğinde sÜrdÜrÜlen çalışmaların diğer Üniversite ve belediyelere örnek olmasını arzu ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Erciyeş, “UNESCO DÜnya Miras Listesine adaylık çalışmaları yapmak isteyen yerel yönetimler için çok yakında İzmir Üniversitesi SÜrekli Eğitim Merkezi İZMİRSEM bÜnyesinde bir sertifika programı açmayı planlıyoruz. Sertifika eğitiminin ardından böyle önemli proje çalışmalarının çok daha hızla amacına ulaşması mÜmkÜn olacaktır” diye konuştu.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top