Kimse Duymasın

SON DAKİKA

TÜRKLER FİLME PARA VERMİYOR, TV'DE BEDAVA İZLİYOR

Oyuncu Tamer Karadağlı'dan ilginç saplama.

TÜRKLER FİLME PARA VERMİYOR, TV'DE BEDAVA İZLİYOR

Oyuncu Volkan Severcanın, İzmir Üniversitesinde verdiği Oyunculuk eğitiminin ilk konukları sevilen dizi Çocuklar Duymasının yönetmeni Bora Tekay ve başrol oyuncusu Tamer Karadağlı oldu. Tekayın yeni filmi Böcekin vizyona girmeden önce gösteriminin yapıldığı derste Karadağlı, TÜrk sinema ve televizyon izleyicisi ile ilgili önemli saptama ve eleştirilerde bulundu: “70 milyonluk bir Ülkede rekor izleyici sayısı 6.5 milyon, yani toplam nÜfusun ancak onda biri. Oysa televizyonda bir diziyi, bir gÜnde 12 milyon kişi izliyor.”

GÜzel Sanatlar FakÜltesinin kurulması ile birlikte öğrencilerine farklı bir kÜltÜrÜn de kapılarını açan İzmir Üniversitesi, bu kez de oyuncu Volkan Severcan tarafından verilen Oyunculuk dersinde sevilen dizi Çocuklar Duymasının yönetmeni Bora Tekay ve başrol oyuncusu, Taş Fırın Erkeği Tamer Karadağlıyı ağırladı. Söyleşi öncesi Tekayın önÜmÜzdeki gÜnlerde vizyona girecek filmi Böceki izleyen öğrenciler, Tekaya film hakkındaki eleştirilerini aktardı. Söyleşi sonrası konuklar, Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve MÜtevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanata ile bir araya geldi. İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesi Sinema Televizyon ve Görsel İletişim Tasarımı bölÜmlerinin öğrencileri ilk stajlarını önÜmÜzdeki aylarda Çocuklar Duymasın setinde yapacak.

Gelecekte sinema sektörÜ içinde yer almak isteyen öğrencilere sektörÜn sorunları ile ilgili görÜşlerini ileten Tekay, TÜrkiyede sinemanın devlet tarafından yeteri kadar desteklenmediğini söyledi. İlk kez bir Üniversitede öğrencilerle söyleşi gerçekleştiren Tekayın görÜşÜne destek veren Tamer Karadağlı önemli saptamalarda bulundu:
“TÜrkiyede sinema izleyicisi yok ne yazık ki. 70 milyonluk bir Ülkede rekor izleyici sayısı 6.5 milyon, yani toplam nÜfusun ancak onda biri. Oysa televizyonda bir diziyi, bir gÜnde 12 milyon kişi izliyor. TÜrk izleyicisi ne yazık ki sinemaya gitmeyi sevmiyor, bedava izlemeyi tercih ediyor. Yunanistanda yıllar önce Bir Tutam Baharat diye bir film çekmiştim hatta Yunanistan adına Oscar aday adayı olmuştu. 11 milyonluk Yunanistanda 5 milyon insan seyretti o filmi. Ülkenin yarısı. Bizim Ülkemizde iyi bir filmi bu hesaba göre 35 milyon kişinin seyretmesi gerekiyor.”
Karadağlı, Hollywood filmlerinde TÜrkiyeye yer verilmemesi noktasında da bu durumun etkili olduğunu savundu ve “Slumdag Millionairei çeken Hollywood, Hintli oyuncular oynadığı ve Hindistandaki yaşama yer verdiği için filmi 1.3 milyar Hintlinin izlemesini garanti altına alarak çekti ama TÜrkiye için bu durum söz konusu olamaz bile” diye konuştu.

Sinemanın, son teknolojiyi en yoğun olarak kullanan sanat dalı olduğuna dikkat çeken, aynı zamanda Çocuklar Duymasın dizisi oyuncularından biri olan Volkan Severcan, “Teknolojiyi kullanabilmeniz için paranızın olması gerekiyor. Amerikada film yapımı için bankalar krediler kullandırıyor ancak TÜrkiyede bu söz konusu değil. TÜrkiyede bir oyuncunun sadece tiyatrodan kazandığı parayla istediği sinema filmini hayata geçirmesi mÜmkÜn değil. Mutlaka, seslendirme, sunuculuk, dizi oyunculuğu gibi yan dallar devreye girmek zorunda” dedi.

Yönetmen Tekay, Sinema Televizyon eğitiminde çok film izlemenin ve o filmleri yapanlar ile bir araya gelmenin öğrenciye bÜyÜk katkısı olduğuna dikkat çekti ve İzmir Üniversitesi öğrencilerinin sektörde iyi yerlere geleceğine inandığını söyledi. Oyuncu Karadağlı ise “meşhur olma”nın başarılı olmak anlamına gelmediğini söyledi ve gelecekte kamera önÜ ve arkasında yer alacak öğrencilerin çok iyi birer gözlemci, iyi bir izleyici ve donanımlı bir birey olmaları gerektiğini vurguladı.

Söyleşinin ardından gerçekleşen konukların Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ve MÜtevelli Heyet Başkan Yardımcısı Selim Doğanatayı ziyaretinde, avukatlıktan işletme sahipliğine, doktorluktan öğretmenliğe, oyunculuk ve beden dili eğitiminin her branş için gerekli olduğu ve gelecek yıllarda İzmir Üniversitesi mÜfredatına seçmeli bir Oyunculuk dersinin eklenmesi konusu gÜndeme geldi.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top