Kimse Duymasın

SON DAKİKA

10 ŞEKER YÖNETMENDEN BİRİSİ İZMİRLİ...

10 Şeker Yönetmenden biri İzmir Üniversitesinden.

10 ŞEKER YÖNETMENDEN BİRİSİ İZMİRLİ...

Diyabete yönelik farkındalık yaratmak amacı ile dÜzenlenen “10 Şeker Yönetmen Aranıyor” yarışmasının finalistlerinden biri, İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesi öğrencisi Ceyda Kaya oldu.

İktisat eğitimini sinema sevdası nedeni ile bırakan ve İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesi Sinema Televizyon bölÜmÜnde eğitim almaya başlayan Ceyda Kaya, gelecekte elde edeceği başarıların sinyalini şimdiden vermeye başladı. HenÜz sadece iki aydır sinema televizyon eğitimi alan Kaya, TÜrkiyede 7 milyon kişiyi etkileyen Diyabete yönelik farkındalık yaratmak amacı ile dÜzenlenen “10 Şeker Yönetmen Aranıyor” yarışmasının finalistlerinden biri oldu. Yrd. Doç. Dr. Altuğ Işığan ve Araştırma Görevlisi Nihan Vural ile yarışmaya hazırlanan ve 32 Üniversiteden katılan 209 aday arasından ilk 10a kalan Kaya, eğitimi boyunca hem kamera arkası hem de kamera önÜnde kendisini deneyeceğini, en iyi olduğu alanda da ilerlemek istediğini söyledi.

Lilly, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri FakÜltesi, Maltepe Üniversitesi İletişim FakÜltesi ve TÜrkiye Diyabet Vakfı İşbirliği ile dÜzenlenen yarışmaya Ceyda Kaya, diyabet risk grubuna dikkat çeken senaryosu ile kamu spotu dalında katıldı. Bel kalınlığı 80 santimden fazla olanların şeker ölçÜmÜ yaptırması gerekliliğinden yola çıkan Kaya, “Ailemde sadece babaannem diyabet hastası ama bu kadar çok kişiyi ilgilendiren bir soruna dikkat çekmenin çok önemli olduğunu dÜşÜndÜm. Hem eğlenceli hem de akılda kalan bir kamu spotu yaratmaya çalıştım. İlk 10 içinde yer almak bile harika, hedefim ilk Üçe girmek. Ancak şimdiden arkadaşlarımla katılacağımız sonraki yarışma ve festivalleri takip edebilmek için grup oluşturduk. MÜmkÜn olduğu kadar çok yarışmada kendimi denemek ve geliştirmek istiyorum” dedi.

Eğitim vermeye 2013-2014 akademik yılında başlayan İzmir Üniversitesi GÜzel Sanatlar FakÜltesinin gelecekte adını başarılar ile duyuracağını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Altuğ Işığan, “Ceyda ile iki gÜnlÜk yoğun bir atölye çalışması yaptık. Senaryo yazımı ve uygulamaları Üzerine yaptığımız bu çalışma sonucu 209 öğrenci arasından ilk 10a kalma başarısını gösterdi. Öğrencimizin başarısı, fakÜltemizin gelecekte göstereceği başarının ilk göstergesi olduğu için çok mutluyuz” dedi.

JÜri Üyeleri arasında sinema sanatçısı Tarık Akan, Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Prof. Dr. E. Nezih Orhan ve yapımcı Oğuz Peri gibi isimlerin de bulunduğu yarışmanın Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim KöyÜnde dÜzenlenecek gala gecesinde belirlenecek ilk Üç dereceye 5.000, 3.500 ve 2.000 TL ödÜl verilecek.

Diyabet nedir?
Diyabet, pankreasın yeterli miktarda insÜlin hormonu Üretmemesi ya da Ürettiği insÜlin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması durumunda gelişen ve ömÜr boyu sÜren bir hastalık. TÜrkiye nÜfusunun yaklaşık 13.7si diyabet hastası ve her yıl yaklaşık 33 bin kişi bu nedenle yaşamını kaybediyor. Doktorlar, sağlıklı bireylerin her Üç ayda bir, 40 yaşından sonra ise dÜzenli olarak şeker ölçÜmÜ yapılmasını öneriyorlar. TÜrkiyede her 3 kişiden biri diyabet hastası olduğundan habersiz. Diyabet belirtileri arasında çok su içme, çok yeme, çok idrara çıkma, gece idrara kalkma, aşırı kilo artışı, aşırı kilo verme, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, unutkanlık, bulanık görme yer alıyor.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top