Kimse Duymasın

SON DAKİKA

ÇEŞME'DE HOLLANDA RÜZGARI ESECEK

Türkiye Hollanda arasında festival köprüsü kurulacak.

ÇEŞME'DE HOLLANDA RÜZGARI ESECEK

Hollandanın Nijmegen Kenti Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Tankir, Çeşme Belediye Başkanı Faik TÜtÜncÜoğlunu ziyaret etti. Çeşmeye en son 30 yıl önce gelmiş olduğunu söyleyen Tankir, bu sÜre zarfında ilçeye tekrar gelebilmenin hayalini kurduğunu ve ancak iş ziyareti sonucunda bu hayali gerçekleştirme imkanı bulduğunu söyledi. İlçenin önceki gelişine göre bambaşka bir hal aldığını ve turizm metropolÜ haline geldiği kaydeden Tankir, ilçede 20 yıldır belediye başkanlığı görevini yÜrÜten TÜtÜncÜoğlunu çalışmalarından ve ilçeye kazandırdıklarından ötÜrÜ tebrik etti. Ziyaretinin hem turistik hem de iş maksatlı olduğu bilgisini veren Tankir, uluslararası gÜzellik yarışması gibi kuvvetli ve adından söz ettiren organizasyonlarla tanınan Çeşme Belediyesine ortak organizasyon teklifinde bulundu.

Çeşmenin deniz, gÜneş ve kumu ile yeşil dokusu ve az katlı bina yapısına hayran olduğunu açıklayan Başkan Yardımcısı Tankir, bu kadar gelişmiş bir turizm kentinde bunların nadir rastlanabilecek özellikler olduğunu vurguladı. Avrupanın birçok bölgesinde de dikey yerine Çeşmede olduğu gibi az katlı bahçeli yatay yapılaşmaya dönÜlmeye başlandığını vurgulayan Tankir, TÜrkiyede bir kentin bu uygulamayı 20 yıldır devam ettiriyor olmasının kendisi için de bÜyÜk gurur kaynağı olduğunu kaydetti. Belediyeler arasında ilan edilecek ve kağıt Üzerinde kalacak bir kardeş şehir anlaşmasındansa birlikte gerçekleştirilecek ya da ortak katkı koyulacak kÜltÜrel bir organizasyonun iki kent halkını da kaynaştıracağını dÜşÜndÜğÜnÜ açıklayan Tankir, Çeşme ve Nijmeganın işbirliğinde gerçekleştirilecek bir kÜltÜrel organizasyon önerisinde sundu.

‘Kardeş şehir kavramı ve anlaşmalarının genellikle işlevsiz olduğunu belirten Başkan TÜtÜncÜoğlu da öneriye sıcak baktıklarını açıkladı. İki kentin de içerisinde yer alacağı kÜltÜrel bir organizasyonun Nijmegen ve  Çeşme kentleri adına hem birleştirici hem de faydalı olacağını belirten TÜtÜncÜoğlu, yapılacak işbirliğinin hem kentler hem de Ülkeler arasında kaynaşmayı sağlayacağını kaydetti. Ildır, Sakız Koyunu, Tiyatro, Edebiyat festivalleri ile Çeşmenin her yaz ayında kÜltÜrel anlamda çok yoğun bir dönem geçirdiği bilgisini veren TÜtÜncÜoğlu, dostluk köprÜsÜnÜn Nijmegenden Çeşmedeki festivaller için gelip burada festivalin oluşması için emek gösteren gençlerle başlayabileceğini açıkladı. Başkan TÜtÜncÜoğlu, “Nijmegen ile dÜzenlenecek kÜltÜrel faaliyetlerde oradan gelen gençlere, Çeşmeyi ve TÜrk ile Ege kÜltÜrlerini tanıtmaktan bÜyÜk memnuniyet duyacağız” dedi.

Tankirin  de belirttiği gibi Çeşmenin deniz, gÜneş, kum ve yeşil dokusuyla hayran olunacak bir kent olduğunu söyleyen TÜtÜncÜoğlu, ilçeyi öne çıkartan, marka olmasını sağlayan bu özellikleri korumak için başta çok katlı yapılaşmaya karşı olmak Üzere hala daha bÜyÜk mÜcadele verdiklerini kaydetti. TÜtÜncÜoğlu, şöyle devam etti: “Çeşme az katlı yapısıyla, deniz, gÜneş kum ve yeşiliyle tanınan bir turizm metropolÜ. Fakat sadece bunları korumak ile iş bitmiyor. GÜnÜmÜz turizm anlayışı ve turizmin gelişen doğrultusuna bağlı olarak ilçenin doğal ve korunmuş gÜzelliklerini farklı özelliklerle de desteklemek gerekiyor. İlerleyen turizm faaliyetlerinde, gidilecek kentin özellikleri kadar, gidecek insanda uyandırdığı izlenim de önemli. Biz de dÜzenlediğimiz kÜltÜrel festivaller ve başka bölgelerden halklar ile gençler aracılığıyla kuracağımız samimi dostluklarla bunu geliştirmek istiyor. Çeşme denilince duyan kişilerin aklında mÜkemmel tatile ulaşacakları bir bölge dışında sıcak duygu ve yakınlık hissi de uyandırmayı hedefliyoruz.”

Nijmegen neresidir?

Nijmegen Hollandanın doğusunda yer alan ve nÜfusu yaklaşık 160 bin olan bir sanayi şehridir. Aynı zamanda Hollandanın 10ncu bÜyÜk kenti olma özelliği taşıyan şehir, tarihi yapıları ve özgÜn mimarisi ile öne çıkar. 2000 yıl önce temelleri atılmış olan şehir bu bakımdan Hollandanın tarih turizmi açısından en karakteristik özelliklerine sahip kenti ve en eski şehri olma özelliğini de taşımaktadır.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top