Kimse Duymasın

SON DAKİKA

TATİLİ SEVİYOR, MASRAFTAN KAÇIYORUZ...

Almanların 6da biri kadar tatil yapıyor, masraf olmasın diye akrabada kalıyoruz..

TATİLİ SEVİYOR, MASRAFTAN KAÇIYORUZ...

Tatil yapmanın, kişinin çalışma performansını da artıran elzem bir ihtiyaç olduğunu dile getiren İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği BölÜm Başkanı Dr. Koray Akman, kredi kartına taksitli tatilin engellenmesinin pek çok açıdan önemli sorunlara neden olacağını söyledi.

Geçen haftalarda BDDK Başkanı Mukim Öztekinin “Tatil bir öncelik olabilir mi? Çok da öncelik gibi görÜnmÜyor” sözlerinin TÜrkiyede bulunan 7 bin 318 adet seyahat acentesinde panik havası yarattığını ifade eden İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği BölÜm Başkanı Dr. Koray Akman, konu ile ilgili açıklamalarında çarpıcı rakamlara yer verdi. Yıl boyunca beton yığınları arasında çalışıp, şehrin yıpratıcı stresinden kurtulma ve monotonluktan uzaklaşma isteğinin kişileri tatile yönlendirdiğini hatırlatan Akman, “Tatil kişilere kendilerini bir çeşit “yeniden şarj” etme olanağı sağlamaktadır. Makul sÜreli bir tatilin çalışma hayatında verimliliği arttırdığı, dÜzenli tatilin kalp krizi riskini yÜzde 29 oranında azalttığı saptanmıştır. 2009 yılında Hollandada yapılan bir araştırma ise, tatil yapan kişilerin, yapmayanlara göre hayata daha pozitif baktıkları ve depresyondan korundukları sonucuna varılmıştır. Hatta araştırmalar eşleri ile tatile çıkan çiftlerin, ilişkilerinin daha sağlıklı yÜrÜdÜğÜnÜ göstermektedir. Araştırmalara bakıldığında, özellikle yoğun şehir hayatı ve çalışma temposunun sonucunda, tatilin öncelik sıralamasının son derece öncelikli bir duruma geldiği ve tatil yapma isteğinin insani bir ihtiyaç olduğu kanısına kolaylıkla varmak mÜmkÜndÜr” diye konuştu.

Seyahat olanaklarının zaten çok kısıtlı olduğunu belirten Akman, sözlerini şöyle sÜrdÜrdÜ: “Alman Seyahat Acenteleri Birliği verilerine göre Almanlar yılda 93,6 milyon kez, İngilizler 57 milyon kez seyahat ederken, TÜİK verilerine göre TÜrkler maalesef 8-10 takside rağmen sadece 16 milyon 232 bin kez seyahat etmektedirler. Seyahat eden TÜrklerin içinden sadece 5 milyon kişisi yurt dışına çıkabilmektedirler. Yurt içinde seyahate gidenlerin yÜzde 70,7si de zaten tatilini ucuza getirebilmek için, gittikleri yerlerde akrabalarının yanında kalmaktadır. Durum gösteriyor ki, kredi kartına taksit olanağına rağmen, TÜrkiye de, yaşadığı şehir dışında başka bir yer görmeden ölen kişilerin sayısı, taksitin yasaklanması ile birlikte bir hayli artacaktır.”

Konunun ekonomik açıdan değerlendirildiğinde 77,6 milyar TLlik taksitli harcamalar içinde tatil harcamalarının oranının sadece yÜzde 3 yani 2,3 milyar TLye karşılık geldiğine dikkat çeken Dr. Akman, “Oysaki çocuklar ve gençler Üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğu bilinen, radyasyon etkisi olup olmadığı yıllardır tartışılan cep telefonlarının  “öncelik sırası” bir hayli önde olmalı ki, 2010 yılında TÜrkiyenin cari açığının yÜzde 3,15ine neden olan, akıllı cep telefonları ithalatını azaltmak için kredi kartı taksitlerini yasaklamayla ilgili bir çalışmaya rastlanmamaktadır” dedi.

Kredi kartı ile yapılan alışverişin, kayıt dışı ekonomiyi azaltıcı etkisine de değinen Koray Akman, kredi kartına taksit olanağının kalkması ile birlikte sektörde senetle taksit dönemine geri dönÜleceği, bunun da hem vergi kaçaklarının artmasına ve dolayısıyla vergi kaybına, hem de ödenmeyen senetlerle ilgili icra takiplerinde bir patlamaya neden olacağı ihtimalini ortaya koydu. Emek yoğun bir sektör olan turizmin istihdam Üzerinde doğrudan, dolaylı ve uyarılmış etkileri bulunduğunu vurgulayan Akman, “İşsizlik oranın yÜzde 9,8 olduğu TÜrkiyede toplam istihdamın yÜzde 7,5nu turizm sektörÜ tek başına karşılamaktadır. Kredi kartlarına takside getirilecek olan bir yasaklama, seyahat acentelerinin satışlarını olumsuz etkileyecek, bu etki de göle atılan bir taşın oluşturduğu ve birbirini iten halkalar gibi, otellerde doluluğun azalmasına ve hatta turist taşımacılığı yapan firmaların işlerinde bir dܺܺe neden olacaktır. Azalan talep karşısında ise istihdam olumsuz etkilenecektir” dedi.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top