Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AVRUPA'NIN SAĞLIKLI KENTLERİ İZMİR'DE BULUŞUYOR

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler toplantısı İzmir'de..

AVRUPA'NIN SAĞLIKLI KENTLERİ İZMİR'DE BULUŞUYOR

DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Avrupa Sağlıklı Şehirler toplantısı, İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 20 Haziranda başlıyor. Toplantıya Kopenhag, Oslo, Oxford, St.Petersburg, Floransa, Helsinki, Milano, Barcelona, Venedik, Moskova, Varşova, Zagrep, Manchester, Belfast, Liverpool, Cardiff, Glasgow, Atina, KudÜs, Viyana ve Madrid gibi kentlerden belediye başkanı, Üst dÜzey yönetici ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katılıyor.
EXPO 2020 hedefinde, “Daha iyi bir dÜnya için yeni yollar / herkes için sağlık” temasıyla yola çıkan İzmirde, BÜyÜkşehir Belediyesi, Avrupa Sağlıklı Şehirler toplantısına ev sahipliği yapacak. DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ (WHO) tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik dÜzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı”, bu yıl 20 – 22 Haziran 2013 tarihleri arasında İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta, yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi Üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. 3 gÜn sÜrecek olan konferans Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek ve yapılacak olan teknik gezilerle dÜnyanın farklı Ülkelerinden gelen katılımcılar kenti görme şansı bulacak.Toplantıya, “Sağlıklı Kentler Ağı”na Üye olan 52 Avrupa Ülkesindeki 131 kentten belediye başkanları, Üst dÜzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katılacak. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı temsilcilerinin de katılımıyla İzmire yaklaşık 400 ziyaretçi gelecek.

BrÜksel, Kopenhag, Oslo, Oxford, St.Petersburg, Floransa, Helsinki, Milano, Barcelona, Venedik, Moskova, Varşova, Zagrep, Nantes, Manchester, New Castle, Belfast, Liverpool, Cardiff, Glasgow, Atina, KudÜs, Viyana, Madrid gibi kentlerden İzmire gelecek Üst dÜzey yöneticiler arasında Madrid (İspanya) Belediye Başkanı Luis Partida Brunete, Kopenhag (Danimarka) Belediye Başkanı Ninna Thomsen, Udine (İtalya) Belediye Başkanı Furio Honsell, Liege (Belçika) Milletvekili Georges Pire ve DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Avrupa Bölge Ofisi Sorumlusu Dr. Agis Tsouros de bulunuyor. DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜnÜn 2012 yılındaki toplantısı, Rusyanın San Petersburg kentinde dÜzenlenmişti. Kentleşmenin artması ve yoğun göçler nedeniyle, kent ve kentli sağlığını yoğun biçimde çalışma alanına dahil eden DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ; yoksulluk, şiddet, sosyal dışlanma, kirlilik, standardın altında olan barınma, orta ve genç yaştaki insanların karşılanamayan ihtiyaçları, evsiz insanlar ve göçmenler, sağlıksız yerleşim planlaması, katılımcı çalışmaların eksikliği ve eşitsizlik ile sÜrdÜrÜlebilir gelişme konusuna ciddi şekilde eğilme ihtiyacı şeklinde sıralanabilecek sağlık alanında bÜyÜyen tehditleri vurgulayarak, bu konuların iyileştirilmesi ve yaşam standartların yÜkseltilmesi konusunda çalışmalarını sÜrdÜrÜyor. Sağlıklı Kentler Ağları ise bu çalışmalar kapsamında kentlerin “daha sağlıklı” olması ve kentlinin genelinin kentin olanaklarından eşit biçimde yararlanmasını hedefliyor.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top