Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR SAĞLIKLI BİR KENT...

37 Avrupa ülkesindeki 97 kentten 400e yakın konuk, Avrupa Sağlıklı Kentler Konferansı için İzmirde toplandı..

İZMİR SAĞLIKLI BİR KENT...

Organizasyonun evsahipliğini Üstlenen Başkan Aziz Kocaoğlu, katılımcılara sık sık EXPO vurgusu yaptı.  DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Avrupa Ofisi başkanlarından Dr. Agis Tsouros ise  EXPO teması için sağlığı seçen İzmirin doğru bir karar verdiğini ve bunu takdir ettiklerini söyledi.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde başladı. İzmirin EXPO 2020 adaylığı konusunda önemli bir  hamle olması beklenen toplantıya 37 Avrupa Ülkesindeki 97 kentten yaklaşık 400 konuk katıldı. Konferansın açılış bölÜmÜnde konuşan İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmirin tarihi boyunca sağlık, sanat ve ticaretin en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

GÜnÜmÜzde kentleşmenin artması ve yoğun göçler nedeniyle, kent ve kentli sağlığının, dÜnyadaki öncelikli konulardan biri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, yaşanan tÜm olumsuzlukların, kentte yaşayan bireylere yÜksek standartlı bir yaşam sağlayarak ve “Sağlıklı Kentler” yaratarak çözÜlebileceğini dile getirdi.

İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, insanların yaşamaktan zevk duyacağı ve hayat kalitesinin yÜksek olduğu sağlıklı ve sÜrdÜrÜlebilir kentler yaratmanın tÜm dÜnyanın hedefi olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bu hedefe ulaşırken en çok ihtiyaç duyacağımız anahtar kelimeler, hiç kuşkusuz eşitlikçilik ve sÜrdÜrÜlebilirlik olacaktır. İnsanlar arasındaki eşitsizliklerin azaltılması için, öncelikle okul öncesi eğitim, istihdam ve çalışma koşullarının geliştirilmesi, yoksulluğun azaltılması gerekmektedir.  Sağlıklı bir kent demek, elbette sadece sağlık hizmetlerinin kalitesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda, kentte yaşayan ve çalışan insanların fiziksel, zihinsel, sosyal ve çevresel refahını artırmaktır. Kentte yaşayanların, kentin olanaklarından eşit biçimde yararlanmasını sağlamaktır. Herkesi kapsayıcı, destekleyici; vatandaşlarının farklı ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren; sağlıklı yaşam tarzlarını, sosyal etkileşimi, kolay erişilebilirliği, saygıyı ve kÜltÜrel kimliği destekleyen olanakların sunulmasıdır.”

İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sağlık konusundaki liderlik görevinin Sağlık Bakanlığında olduğunu hatırlatarak, “Ancak biz de, İzmirin yerel yönetimi olarak, bu konuda önemli görev ve sorumluluklarımızın olduğunu çok iyi biliyoruz. İzmir halkının verdiği gÜcÜ, eşitlik ve gÜvenle mayalayıp belediyecilik hizmeti olarak tÜm kente taşımayı;
insanların yaşamaktan zevk duyacağı ve hayat kalitesinin yÜksek olduğu sağlıklı ve sÜrdÜrÜlebilir bir kent yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Herkesi kapsayıcı, destekleyici bir tutumla vatandaşların farklı ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren, sağlıklı yaşam tarzlarını destekleyen olanakları sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu, Avrupalı konuklarına  arıtma yatırımları, yÜzÜlebilir Körfez hedefi,  Eşrefpaşa Hastanesi, yaşlılara ve gençlere yönelik Belediye hizmetleri ve sÜt projesi ile meslek edindirme ve beceri kursları gibi projeleri anlattı.
Konuşmasında İzmirin EXPO adaylığı konusuna da vurgu yapan BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Aynı hedef için çabalayan Avrupa kentleri arasındaki bu işbirliği ve uyum, daha gÜzel, daha yaşanabilir bir dÜnya için umutlarımızı daha da artıracak. TÜm sorunların temelini oluşturan eşitsizlikler giderek azalacak. Adil bir toplum ve sağlıklı bir yaşam gelecek. Çocuklarımız yarınlara umutla bakacak. Yeter ki, tÜm bunları yÜrekten isteyelim ve samimiyetle çalışmaya devam edelim. Bıkmadan, umutsuzluğa kapılmadan” diye konuştu.

Bursa BÜyÜkşehir Belediye Başkanı ve TÜrkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ise kentlerin sağlık açısından inceleyen atlas hazırladıklarını ifade ederek, kent sağlığının geliştirilmesi konusunda 4 koldan yÜrÜttÜkleri faaliyetleri özetledi. Altepe, “Avrupa genelinde yÜzde 69 TÜrkiyede yÜzde 75e çıkan kentleşmeye bakıldığında belediyelerin Üzerine dÜşen görev ortaya çıkıyor” dedi.

DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Avrupa Bölge Ofisi Yöneticisi Zsuzsanna Yakab, İzmire geldikten sonra kentin mÜptelası olduklarını ve fahri vatandaşlığa başvuracağını söyleyerek başladığı konuşmasında, Sağlık 2020 çalışmalarından bahsetti.
DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ Avrupa Ofisi Sağlık ve Refah için Politika Yönetişim Başkanı Dr. Agis Tsouros ise, konuşmasının bir bölÜmÜnde TÜrkçe konuşarak sÜrpriz yaptı. Tsouros TÜrkçe olarak, “TÜrkiye sağlık hareketi Avrupadaki en dinamik hareketlerden biridir. Bu konuda gösterdiğiniz liderlik ve bağlılık için teşekkÜr ederiz” dedi. 
Başkan Aziz Kocaoğlu, açılışın sonunda konferansa katılan konuklarla birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Konferansa verilen arada basın toplantısı dÜzenleyen Tsouros, İzmir EXPO 2020 için seçtiği sağlık temasından da övgÜyle bahsetti. Tsouros, “Sağlık temasını seçmek gerçekten çok iyi bir fikir.  Bu temayı seçtiği için İzmiri tebrik ediyorum. Sağlık 2020 fikrimizin İzmirin EXPO temasında yansımasını görÜyoruz. Sağlık 2020 ile EXPOnun çok yakın olduklarını dÜşÜnÜyorum. Bunların birleştirilebilecek çok şeyi var” diye konuştu.
“EXPO adaylığında İzmir destekleyecek misiniz?” sorusu Üzerine Tsouros, “Uluslararası bir örgÜt olarak sadece bir adayı destekleyemeyiz. 3-4 adaya destek olabiliriz. Ancak şunu yapabiliriz: Tema olarak sağlığı seçtiği için İzmiri takdir edebiliriz. Bunu da açıklayabiliriz. Bireysel kentler ve ağlar isterlerse bir adayı destekleyebilirler ama bizim durumumuz çok farklı” diye konuştu. 

DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜ (WHO) tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik dÜzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı”, bu yıl İzmir BÜyÜkşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.  Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi Üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. 3 gÜn sÜrecek olan konferans, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek. DÜzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar kenti daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

Toplantıya, “Sağlıklı Kentler Ağı”na Üye olan 37 Avrupa Ülkesindeki 97 kentten belediye başkanları, Üst dÜzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı temsilcilerinin de katılımıyla İzmire yaklaşık 400 ziyaretçi geldi. DÜnya Sağlık ÖrgÜtÜnÜn 2012 yılındaki toplantısı, Rusyanın St.Petersburg kentinde dÜzenlenmişti.


 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top