Kimse Duymasın

SON DAKİKA

KOCAOĞLU İŞARET ETTİ: İŞTE ORASI...

Başkan Aziz Kocaoğlu, bertaraf tesisini işaret etti: İşte Orası....

KOCAOĞLU İŞARET ETTİ: İŞTE ORASI...

İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, meslek odaları temsilcileri ile birlikte, Katı Atık Değerlendirme ve Berteraf Tesisi yapılması dÜşÜnÜlen alanda inceleme gezisi gerçekleştirdi. Dış ortama koku, sızıntı suyu ve gÜrÜltÜ gibi hiçbir olumsuz etkisi olmayacak modern tesis için Koyundere Kavşağından 4 kilometrelik yol yapılacak. Böylece çöp TIRları hiçbir yerleşim yerinden geçmeyecek.

İzmir BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TMMOBa (TÜrkiye MÜhendis ve Mimar Odaları Birliği) bağlı meslek odalarının başkan ve temsilcileriyle birlikte, “Katı Atık Değerlendirme Berteraf Tesisi”nin kurulması öngörÜlen alanı inceledi. TMMOBa bÜnyesindeki oda yöneticilerinden gelen talep Üzerine gerçekleştirilen teknik gezide, BÜyÜkşehir ve İZSU bÜrokratları da hazır bulundu.
Kentin gelişmesi ve kalkınması yönÜnde bir vizyon edindiklerini ve bu konuda bir yol haritası çizerek çalışmalara hızlı bir şekilde devam ettiklerini dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kentin kalkınması kentin gelişmesi birinci derecede çevre yatırımlarının tamamlanmasından geçiyor. Yani dÜnyanın neresine gidersiniz gidin, eğer nitelikli bir destinasyona ulaşmak istiyorsanız, mutlaka çevre yatırımlarında maksimum dÜzeye çıkmanız gerekiyor. Çevre bu işin birinci adımı. Biz bunu birinci hedef olarak aldık. Ve çalışmalarımızı bu yönde sÜrdÜrÜyoruz. Çevre yatırımlarında tek eksiğimiz, modern bir katı atık bertaraf tesisidir. Bunu da bir an önce gerçekleştirmeyi çok istiyoruz” dedi.

Tesisin son durumu hakkında bilgilendirme yapan İzmir BÜyÜkşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkilileri, Karşıyaka Yamanlar mahallesinde belirlenen alan için ÇED Ön araştırma raporu hazırlanması amacıyla ihaleye çıkacaklarını ve hazırlıkların sÜrdÜğÜnÜ belirtti. Yetkililer, belirlenen alanda “Katı Atık Değerlendirme ve Berteraf Tesisi” kurulmasına ilişkin çeşitli resmi kurumlara görÜş sorduklarını anlatarak, “Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarına, Çevre ve Şehircilik İl MÜdÜrlÜğÜne, Gıda Tarım ve Hayvancılık MÜdÜrlÜğÜne, Devlet Su İşlerine, İZSU Genel MÜdÜrlÜğÜne, Orman Bölge MÜdÜrlÜğÜne, Gediz Dağıtım A.Ş ile TÜrkiye Elektrik İletim A.Şye gönderdiğimiz yazılar ile görÜş sorduk. Hepsi ‘olumlu yanıt verdi. Biz de hemen ihale hazırlıklarına başladık” şeklinde konuştu. 

İZSU yetkilileri ise kurulması dÜşÜnÜlen Katı Atık Değerlendirme ve Berteraf Tesisi ile ilgili şu bilgileri verdi:  “İzmirin katı atıklarının değerlendirilmesi planlanan bu alan, Ulukente yaklaşık 4 kilometre mesafede, 600 metre kodlarında ve çanak yapıda 2 bin dönÜmlÜk bir arazi. Zemin yapısı incelendiğinde ana kayacın ortaya çıktığını, toprak örtÜsÜnÜn olmadığını, bitki örtÜsÜnÜn buna bağlı olarak çok zayıf olduğunu görebiliyoruz. Ve kil yapının da ana kayaçla birlikte hakim olduğunu görÜyoruz. Bu da yeraltı suyuna herhangi bir sızdırmanın olmayacağı anlamına geliyor.
Yapılacak tesis, atıkların tamamen kapalı ortamlarda ayıklanması, mutfak artıklarının enerji potansiyelinden çÜrÜtme yöntemi ile yararlanılması ve elektrik elde edilmesini içeriyor. ÇÜrÜtme işleminden sonra organik malzemenin biyolojik bozulma özelliklerinin tamamen ortadan kaldırılması, sonra tarım alanlarında ve kentsel yeşil alanlarda toprak iyileştirici olarak kullanılması hedefleniyor.
Atıklar içerisinde toplam miktarı yÜzde 30 dÜzeyinde olan geri kazanılabilir atıklardan yanabilir nitelikte olan kağıt ve plastikler, sanayiye ek yakıt olarak preslenerek gönderilecek.  Cam ve metaller ise hurda malzemeleri işleyen geri kazanım tesislerine gönderilecek. Atığın bÜnyesinde bulunan yaklaşık yÜzde 16 civarında toprak, inşaat molozu ve kÜl gibi biyolojik bozulma özelliği olmayan malzemeler de alanda yapılacak ve sızdırmazlığı gÜçlendirilmiş lotlarda depolanacak.
Tesise ulaşım, İzmirin otoyol bağlantılarından sağlanacak. Çöp TIRları kesinlikle yerleşim alanlarına girmeyecek. Koyundereye kadar otoyol bağlantısından gelecek araçları, Koyundere kavşağına yapılacak olan 4 kilometrelik yeni bağlantı yolu ile yerleşim alanlarının içersine hiç girmeden tesis alanına ulaştıracağız.
Tesisin tÜm kapalı Ünitelerinde koku kontrol sistemi olacak. Oluşabilecek emisyonların hepsi toplanarak biyolojik ve kimyasal arıtımaya tabi tutulacak. Dolayısıyla bu tesisin dış ortama koku anlamında, sızıntı suyu anlamında, gÜrÜltÜ anlamında, emisyonlar anlamında herhangi olumsuz bir etkisi olmayacak. Avrupa standartlarında bir tesis kurmayı hedefliyoruz.”

DÜzenlenen inceleme gezisine Ziraat MÜhendisleri Odası Başkanı ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferdan Çiftçinin yanı sıra, Çevre MÜhendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil Kınay, Kimya MÜhendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Saadet Altaylar, İnşaat MÜhendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli, Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Nehir YÜksel, Gıda MÜhendsleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı HÜlya Yılmaz, Maden MÜhendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Muhammet Yıldız, Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Esra Erkmen, Orman MÜhendisleri Odası İzmir Şubesi 2.Başkanı Rafet Erşen, Jeofizik MÜhendisleri Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Emre Timur ve  Elektrik MÜhendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Necati Kasap katıldı.
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top