Kimse Duymasın

SON DAKİKA

ÇALIŞKAN: ORTADA SORUN YOK STAT YAPILACAK

Karşıyaka Spor Kulübü eski Başkanı, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan stat konusunda açıklama yaptı..

ÇALIŞKAN: ORTADA SORUN YOK STAT YAPILACAK

Karşıyaka Spor KulÜbÜ eski Başkanı, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı HÜseyin Çalışkan, Karşıyakada yapılması planlanan stadyum projesine ilişkin son gÜnlerde gÜndemde yer alan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. HÜseyin Çalışkan'ın açıklaması şu şekilde;

"Karşıyaka'da yapılması planlanan stadyumu, son gÜnlerde yapılan açıklamalarla yeniden gÜndeme gelmiştir. Açıklamalardan öyle anlaşılıyor ki, konu stadyumun nereye yapılacağından çok daha farklı bir noktaya taşınmıştır. Gelinen noktada; Karşıyaka Spor KulÜbÜ'nÜn eski Başkanı ve Divan Kurulu Üyesi olarak, ilgili ilgisiz herkesin görÜş beyan ettiği konuya ilişkin fikirlerimi paylaşma zorunluluğu doğmuştur.

Tuğrul Yemişçi'nin beyanlarına anlam vermekte zorluk çekiyorum...

Öncelikle, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın stadyum projesiyle ilgili son açıklamasında, ihale tarihi verilirken, herhangi bir şart öne sÜrÜlmemektedir. Bakan böyle bir tavır içindeyken, konunun taraflarından biri olmayan, bambaşka bir amaç için kulÜpler tarafından kurulan İZVAK'ın Başkanı Tuğrul Yemişçi'nin beyanlarına anlam vermekte zorluk çekiyorum. Eğer salt meraklı kişiliğinin yansıması olarak, ortada sorun varmış da bunu çözelim mantığı gÜdÜyorsa, kendisine hatırlatmak isterim ki; ortada bir sorun yoktur. Stat yapılacaktır.

Stat konusunun muhatabı İZVAK değildir...

Sayın Yemişçi neyin peşinde? Öyle görÜnÜyor ki; kulÜpleri ekonomik anlamda gÜçlendirme amacını taşıyan İZVAK'ın Başkanı Yemişçi, kullanım hakkı kulÜplerde olan alanlara kendi deyimiyle ‘operasyon' planları yapmaktadır. Sayın Yemişçi, ilgisi olmayan konularda rol çalma hevesini bir kenara bırakarak, asli görevini yerine getirmelidir. Ortalığı karıştırıp, suyu bulandırmaya katkı koyarak, Örnekköy'e yapılacak stadın engelleyicisi konumuna dÜşmesin. Sayın Yemişçi, bu tavrıyla İZVAK'a da zarar vermektedir. Yarın (12 Şubat Salı) yapılacağı söylenen kulÜp başkanları toplantısının gÜndemi, kulÜplerin kullanım hakkı olan yerler ve Örnekköy Stadı olmamalıdır. Bu stat konusunun muhatabı İZVAK değildir. İzmir kulÜplerini Bakanlık dÜzeyinde temsil etme hakkına da sahip değildir. İZVAK, spor kulÜplerine mali destek sağlamak amacıyla, yine kulÜpler tarafından kurulan bir vakıftır ve öyle de kalmalıdır.

HÜkÜmet, İzmir'e statları karşılıksız yapmalıdır. İzmir bunu hak ediyor.

Alsancak Stadı İzmir'in değeridir. GÜrsel Aksel de öyle... Ama İzmir'e stat yapmak için Karşıyaka Yalı Tesisleri'nin, Alsancak ya da Göztepe'nin GÜrsel Aksel Stadı'nın bedel olarak verilmesine karşı çıkarız. Biz bunu kabul etmiyoruz. Karşıyaka Spor KulÜbÜ'nÜn kullandığı Yalı'daki tesislerin de farklı olarak gÜndeme gelmesi kabul edilemez. HÜkÜmet, İzmir'e statları karşılıksız yapmalıdır. İzmir bunu hak ediyor.  Eğer yetkililer ‘biz stat yapmıyoruz' diyorlarsa o zaman tahsisi iptal etsinler. Araziyi belediyeye bıraksınlar. BÜyÜkşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun zaten bu konuda açıklamaları ve taahhÜdÜ var. Ancak şu anda protokol gereği oraya bir çivi bile çakamıyor. Aziz Bey, yapılacak stada karşı GÜrsel Aksel'i, Yalı'yı ve Alsancak Stadı'nı da istemiyor.

Karşıyaka'nın stadyum hasreti sona erme noktasına gelmişken, bu konuyu sulandırmak kimsenin haddine değildir. ‘daha iyisi yapılabilir' gibi söylemler sÜbjektiftir. Örnekköy'e yapılacak stat Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın açıklamalarında da anlaşılmaktadır ki, sadece futbol sahası olarak değil, kentin sosyal ve kÜltÜrel ihtiyaçlarını da gözetecek şekilde yapılacaktır. Dolayısıyla, kent merkezine ve çevre yoluna yÜrÜyÜş mesafesindeki stat yerinin gÜnlÜk yaşam alanlarını içermesi ve işletilmesi mÜmkÜndÜr. Bunun aleyhine yapılacak tÜm beyanları, stadın yapılmasını engelleme isteği olarak görÜyorum. Biz stadımızı istiyoruz. Bu konuda Karşıyaka camiasının da sessiz kalmayacağını biliyorum.

Örnekköy'e yapılacak stadyum ve tesislerin gÜnlÜk yaşam alanları barındırmasının önÜnde hiçbir engel olmadığı gibi Sayın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın bu yöndeki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Örnekköy stadı ve tesislerinin bölgesinde yapılacak gÜnlÜk yaşam alanlarında şehre uzak olduğu iddiası doğru değildir. DÜnya'da ve Ülkemizde de çokça örnekleri vardır. Ulaşım sorunları olarak söylenenler mesnetsiz olup o bölgede çok rahat çözÜlebileceği bilinmektedir.

İzmir kulÜpleri arasında çıkar ve beklentiler yönÜnden bir birliktelik zaten vardır. İlke ve gÜç birliği protokolÜ ile de imza altına alınmıştır. Biz, Göztepe'nin de, Altay'ın da diğer bÜtÜn kulÜplerimizin amacına uygun tesislerde ve stadyumlarda çalışması, mÜsabaka oynamasını canı gönÜlden isteriz. Üzerimize dÜşen her tÜrlÜ katkıyı da Karşıyakalı olarak koyarız. Ancak Örnekköy'e yapılacak olan stadın mÜjdesini bakan açıklamalarında paylaşırken, bir İzmir milletvekilinin yÜrÜyen bir işi durdurmaya dönÜk çabasını anlamakla beraber, Karşıyaka Spor KulÜbÜ'nÜn menfaatine uymadığını, kişisel menfaat ve beklentilerin insani ve geçici olduğunu ifade etmek isterim. Ancak kulÜbÜmÜzÜn yÜz yıllık mazisine yeni yÜz yıllar katılacağı dÜşÜnÜldÜğÜnde bu hesapların kabul edilebilir olmadığını belirtmek istiyorum.

Stat yeri konusunda ortaya atılan Mavişehir projesinin de, benim 1.5 yıl önce gÜndeme getirdiğim projeyle uzaktan yankından ilgisi yoktur. Benim önerimde Karşıyaka Spor KulÜbÜ 60 bin metrekare araziyi tapusu ile birlikte alırken ÜstÜne 10 milyon TL para alacaktı. BugÜn konuşulan projede ise kulÜbÜn adı bile geçmiyor. Şimdiki yapılanmaya meşruiyet kazandırmak için, İzmir'deki yedi kulÜbÜn bir araya gelerek oluşturduğu İZVAK'a göstermelik hisse verilmek isteniyor. Karşıyaka'ya da bu hisse Üzerinden yedide bir oranında pay dÜşÜyor. Benim önerimde rant vardı. Ama bu rant tamamen Karşıyaka Spor KulÜbÜ'nÜn olacaktı. BugÜn ortaya atılmak istenen projede ise rantın nereye gittiği, nereye götÜrÜlmek istendiği, ‘karışık-kuruşuk' hale getirilmek istenmektedir."

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top