Kimse Duymasın

SON DAKİKA

AOSB, SOSYAL SORUMLULUKLA ÖN PLANA ÇIKTI

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB), eğitim konusunda yürüttüğü projelerle gelecek nesillere önemli miraslar bıraktı..

AOSB, SOSYAL SORUMLULUKLA ÖN PLANA ÇIKTI

Faaliyete geçtiği 1990 yılından bu gÜne, ilerleyen altyapı çalışmalarının yanı sıra, toplumsal sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken İzmir AtatÜrk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB), eğitim konusunda yÜrÜttÜğÜ projelerle gelecek nesillere önemli miraslar bıraktı. BugÜne kadar yapılan çalışmaların yanı sıra İAOSB, eğitim yatırımlarına her geçen gÜn bir yenisini daha ekliyor.
İAOSB Yönetim Kurulu nun; bölgede kurulması çalışmalarına başladığı, Teknik ve EndÜstri Meslek Lisesi ve Teknik Üniversite Projeleri ile sanayinin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması amaçlanırken, aynı zamanda mezun öğrencilere de istihdam sağlamak amaçlanıyor. 2011 yılında açılan ve devam eden MBA (İşletme YÜksek Lisans) Programına katılan firma sahibi ve çalışanları, hafta içi 4 gÜn mesai saati bitiminde Bölge mÜdÜrlÜğÜ nde eğitim alıyorlar. 1999 yılında kurulan ve eğitime halen devam eden, İAOSB Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi, zihinsel engelli çocukların eğitimini sağlıyor. İAOSB Mesleki Eğitim Merkezi; İlköğretim mezunu ve çeşitli nedenlerle örgÜn eğitim dışında kalmış çocukların meslek sahibi olup iş bulabilmeleri, ayrıca bölgede bulunan firma çalışanlarının daha verimli hale getirilip mesleki bilgilerle donatılması amacıyla eğitim veriyor.
1997 yılından beri maddi koşulları yetersiz başarılı Üniversite öğrencilerine sağlanan burs imkanı, her yıl dÜzenli olarak Çiğli ve civarındaki ilkokul öğrencilerine yapılan kıyafet yardımı, yine aynı şekilde okullara yaptığı mekansal ve eğitimsel yardımlar, Çiğli de yaşanan sel felaketinde, bir mahallenin sorumluluğunu Üstlenerek buradaki yaraların sarılması, Bölgenin sanayileşme ile paralel olarak hayata geçirdiği, diğer sosyal içerikli önemli proje ve çalışmalar.
İAOSB nin, topluma kazandırdığı en önemli hizmetlerden biri ise; TC.Sağlık Bakanlığı İAOSB Polikliniği. 2003 yılında inşaatı, tefrişatı ve sağlık ekipmanları İAOSB tarafından tamamlanan Tesis, SSK ya devredilerek, bölgede çalışan 35.000 kişi ile Çiğli ve civarındaki halka 365 gÜn 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti vermeye başlandı. BugÜn SGK bÜnyesinde gerçekleşen yapılanma ile daha geniş ve yaygın hizmet verilen Poliklinikte, her tÜrlÜ tıbbi tahliller yapılmakta ve sonuçlar aynı gÜn alınmakta.
Diğer taraftan, 1998 yılında İAOSB Bölge MÜdÜrlÜğÜ nde, İnsan Kaynakları olarak kurulan ve 2005 yılından itibaren Özel İstihdam BÜrosu statÜsÜnde hizmet vermekte olan birimde, iş arayanların kayıtları alınarak Bölge firmalarının eleman ihtiyaçları karşılanıyor. İşçi ve işverene “Ücretsiz” hizmet veren Birimde bugÜne kadar 5000 kişi işe yerleştirildi.
Uğurtaştan sorumluluk vurgusu
23 yıldan bugÜne, yapılan her yatırımı, toplum yararı gözeten başka bir proje ile taçlandıran İAOSB nin,bu anlamda önemli bir amaca hizmet ettiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, hedeflerinin;  “eğitimle yÜkselen bilinç, artan yetenek ve yetkinlik, daha fazla ar-ge ve yenilik çalışmaları, buna bağlı olarak Üretimde artan kalite, daha fazla buluş, daha fazla ihracat, maddi-manevi refah seviyesi yÜkselmiş bir TÜrkiye”  olduğunu söyledi.  OSB lerin TÜrkiye de çok önemli yapılanmalar olduğunu hatırlatan Uğurtaş, Organize Sanayi Bölgelerinin tek amacının dÜzenli sanayileşme olmadığını, ilerleyen zaman içinde OSB yönetimlerine çok önemli misyonlar yÜklendiğini söyledi. OSB lerde görev alan yönetimlerin, Üst dÜzey bir toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerektiğini ifade eden Uğurtaş, OSB lerde, sağlıklı sanayileşmeyi sağlayacak ‘toplumsal argÜmanları harekete geçirecek projeler Üretilmesinin önemine değindi. Bir toplumu ileriye götÜrecek en önemli yatırımın “Eğitim” olduğuna dikkat çeken Uğurtaş, İAOSB de bu bilinçle hareket ederek eğitim projelerine öncelik verdiklerini kaydetti. OSB lerin Devletten herhangi bir yardım almadan, tamamen kendi imkanları ile bu yatırımları hayata geçirdiklerinin altını çizen Uğurtaş, herhangi bir kar amacı olmayan bu yatırımların, uzun vadede Ülke için çok önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. 

İAOSB nin toplumsal sorumluk projeleri
 İAOSB Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi nde  bugÜne kadar 1300 öğrenci eğitim gördÜ. 
 İAOSB Mesleki Eğitim Merkezi bugÜne kadar 2000 in ÜstÜnde çırak ve kalfa yetiştirdi.
 MBA Projesinde 39 öğrenci mezun oldu, yeni dönemde 32 öğrenci eğitime devam ediyor.
 1997 yılından bu yana 1665 öğrenciye eğitim bursu verildi, burs desteği devam ediyor.
 BugÜne kadar 15.000 ihtiyaç sahibi çocuğa kıyafet yardımı yapıldı, kıyafet yardımı devam ediyor
 TC.Sağlık Bakanlığı İAOSB Polikliniği 365 gÜn 24 saat sağlık hizmeti veriyor
 İAOSB Özel İstihdam BÜrosu, 5000 kişiyi işe yerleştirdi

İAOSB nin yeni dönem eğitim projeleri
 Teknik Ve EndÜstri Meslek Lisesi
 Teknik Üniversite
 

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top