Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR'DE YEŞİL SEFERBERLİKTE 650 BİN FİDAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeşil seferberliğinde 650 bin fidana ulaştı..

İZMİR'DE YEŞİL SEFERBERLİKTE 650 BİN FİDAN

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, kentin en önemli su kaynağı olan Tahtalı Barajı ve Havzasını korumak ve kentin akciğerlerini bÜyÜtmek için başlattığı yeşil seferberliğinde 650 bin fidana ulaştı. Ağaçlandırma çalışmaları için bugÜne kadar 2.5 milyon lira harcandı.

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, doğal kaynakların korunması ve sağlıklı çevre için çok önemli yatırımlara imza attı. Çevre kirliliğini önleme yönÜnde ilkeli ve kararlı uygulamalarıyla örnek olan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Alanında başlattığı yeşil seferberliğini sÜrdÜrÜyor. Kamulaştırma çalışmaları tamamlanan bölgelerde 2001 yılında başlayan ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. BugÜne kadar 450 hektarlık alanda 540 bin fidan yeşerirken, 90 hektarlık alanın yeşillendirme çalışmaları başladı. İZSU Genel MÜdÜrlÜğÜ, Ocak ayı sonunda 90 hektarlık alana 107 bin fidan daha dikerek toplam 540 hektarlık alanda 647 bin fidana ulaşmış olacak.

2013 sonuna kadar 100 hektarlık alana 104 bin fidan daha dikeceklerini açıklayan İZSU Genel MÜdÜrlÜğÜ yetkilileri, böylelikle 700 hektarlık Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Havzasında 640 hektarlık alana 751 bin fidan dikmiş olacaklarını açıkladı. Yetkililer, geriye kalan ve kamulaştırması devam eden 60 hektarlık alanı da 2015 yılı sonuna kadar ağaçlandırmayı hedeflediklerini bildirdi. İZSUnun 2001 yılından bu yana 751 bin fidan dikimi için yaptığı harcama ise 2 milyon 537 bin lira olacak.

İZSUnun Tahtalı Barajı Mutlak Koruma Alanındaki ağaçlandırma çalışmalarında kızılçam, fıstıkçamı, meşe, mavi servi, Kıbrıs akasyası, yalancı akasya, ıhlamur, gladiçya, demir ağacı, sedir ağacı, zakkum, kara servi, mantar meşesi, palamut meşesi, aylantus ve tespih ağacı gibi fidan tÜrleri kullanıldı.

Kentin su ihtiyacını önemli ölçÜde karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasının korunması için önemli çalışmalar yÜrÜttÜklerini belirten İZSU Genel MÜdÜrlÜğÜ yetkilileri, “540 hektarlık alanda yeşeren yaklaşık 650 bin fidan, İzmirin havasını, suyunu ve toprağını koruyacak. Tahtalı Havzasında 1500 hektarlık alanın 800 hektarlık kısmı orman vasfındaydı. 700 hektarlık kısmını ise orman alanına dönÜştÜrmek için yola çıkmıştık. BugÜn fidanlarımızın bÜyÜyÜp ağaca dönÜştÜğÜnÜ izlemek bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Tahtalı Baraj havzasının yanı sıra dere havzalarında da ağaçlandırma çalışması yaptıklarını kaydeden yetkililer, “Havzalarda gerçekleştirdiğimiz ağaç dikimleri ile sele ve erozyona karşı önlem almış oluyoruz. Çevreye duyarlı bir yaklaşımla başlattığımız ağaçlandırma çalışmaları gelecek yıllarda da devam edecek” dedi.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top