Kimse Duymasın

SON DAKİKA

OTOBÜSLER YOLA ÇIKTI 45'İ GELDİ...

ESHOT Genel Müdürlüğü, TEMSA firması tarafından üretilen otobüslerin 45 araçlık ilk partisini teslim aldı..

OTOBÜSLER YOLA ÇIKTI 45'İ GELDİ...

Geçtiğimiz aylarda 300 adet solo otobÜsÜn ihalesini gerçekleştiren İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi ESHOT Genel MÜdÜrlÜğÜ, TEMSA firması tarafından Üretilen otobÜslerin 45 araçlık ilk partisini teslim aldı. Ağustos ayına kadar 300 otobÜsÜn tamamının teslim edilmesiyle, İzmirdeki filonun yaş ortalaması 5in altına dÜşecek. Avrupa Birliği standartlarında ideal filo yaşı 6 olarak kabul ediliyor.

Kent içi toplu ulaşımda çağdaş standartları hedefleyen İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, otobÜs ulaşımında bÜyÜk bir dönÜşÜme imza atıyor. ESHOT Genel MÜdÜrlÜğÜnÜn yaptığı yeni alımlarla İzmirde otobÜslerin yaş ortalaması 5in altına dÜşecek. Bu hedef doğrultusunda geçtiğimiz aylarda ihaleleri gerçekleştirilen 300 adet solo otobÜs partiler halinde teslim alınmaya başlandı. İhalesi yapılan tÜm otobÜsler, Ağustos ayına kadar hizmete girecek. ÖmrÜnÜ tamamlayan eski otobÜslerin de emekliye ayrılmasıyla, filonun yaş ortalaması 5in altına dÜşecek. Böylece Avrupa Birliği standartlarında ortalama 6 olarak kabul edilen ideal filo yaşının da altına inilmiş olacak. Yine önÜmÜzdeki aylarda alınacak 100 adet körÜklÜ otobÜsle birlikte bu ortalama daha da aşağı dÜşecek.

2005 yılında kent içi toplu ulaşımda ilk kez klimalı otobÜslere yer vererek yeni bir devir başlatan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, o tarihten itibaren tÜm otobÜs alımlarında klimalı olması şartını getirdi. Bir yandan da ömrÜnÜ dolduran otobÜsleri trafikten çekmeye başlayan ESHOT, artık bu yazdan itibaren tamamı klimalı otobÜslerden oluşan genç filosuyla hizmet verecek.

Sadece 8 yılda tÜm filosunu klimalı otobÜslerle donatan İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, bir yandan da engellilerin toplu ulaşımdan yararlanma hakkını göz önÜnde bulundurarak alımlarını bu doğrultuda yaptı. Son alımların ardından İzmirde engelli binişine uygun otobÜs sayısı 780e ulaşacak ve filonun yÜzde 70i bu özelliklere sahip otobÜslerden oluşacak.

Yeni otobÜslerin tamamının hizmete girmesiyle birlikte, İzmirde kent içi ulaşımda bir devir kapanmış olacak. 90lı yıllardan bu yana toplu ulaşımın yÜkÜnÜ çeken Sanos marka otobÜsler emekliye ayrılacak.
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top