Kimse Duymasın

SON DAKİKA

STG, NORVEÇTE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ İNCELEDİ

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Norveç'te incelemelerde bulundu..

STG, NORVEÇTE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ İNCELEDİ

Norveçin Trondheim kentinde 13-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında dÜzenlenen Aqua Nor 2013 fuarına, Su ÜrÜnleri Tanıtım Grubunu temsilen TÜrkiye Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Ege Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan Sinan Kızıltan ile İstanbul Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tuncay Sagun katılım sağladılar, bu sayede dÜnya su ÜrÜnleri pazarında bÜyÜk öneme sahip olan Norveçteki su ÜrÜnleri sektörÜ ile ilgili teknolojik gelişmeleri yerinde gözlemleme olanağı doğdu.

Söz konusu fuarın ağırlıklı olarak kÜltÜr balıkçılığına yönelik olduğunu belirten TÜrkiye Su ÜrÜnleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, “Fuar sÜresince kÜltÜr balıkçılığı ile ilgili en yeni sistem ve ekipmanları inceleme olanağı bulduk. Bu sistemlerin Ülkemizde uygulanabilirliği konusunda araştırmalarda ve gözlemlerde bulunduk. Bunun yanında Norveçin ÜçÜncÜ bÜyÜk Üreticisi durumunda olan ve 2013 yılında toplam 116 bin tonluk Üretim gerçekleştiren Salmar firmasının somon çiftliklerini ve paketleme tesislerini gördÜk. Norveçin özellikle işleme tesisleri bakımından son derece ileri seviyelerde olduklarını ancak Ülkemizde de özellikle son on yılda görÜlen gelişmenin en bÜyÜk ihracat pazarımız olan Avrupa Ülkeleri tarafından da takip edildiğini söyleyebilirim” dedi.

Fuar sırasında, Norveç Su ÜrÜnleri Konseyi (NORGE) ile de toplantı yapma imkanı bulduklarını belirten Kızıltan, “NORGE yetkilileri ile yaptığımız görÜşmede önÜmÜzdeki dönemlerde ortak bir proje ile su ÜrÜnleri tÜketiminin artırılmasına yönelik yapılması planlanan çalışmanın temellerini attık. Avrupa Birliği Ülkelerinde kişi başına balık tÜketiminin yılda 20 kgnin Üzerinde olduğunu dÜşÜnÜrsek, Ülkemizde de şu anda 8 kg seviyelerinde olan kişi başına yıllık su ÜrÜnleri tÜketimi çok dÜşÜk seviyelerde kaldığını görÜyoruz, umarım yakın zamanda Ülkemizdeki balık tÜketimi de daha yÜksek seviyelere ulaşır” şeklinde konuştu.

Etiketler :
Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top