Kimse Duymasın

SON DAKİKA

İZMİR'İN ÇÖPÜ İÇİN KARŞIYAKA İSRARI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Yamanlar'da kurmayı planladığı çöplük için çalışmalarını hızlandırdı..

İZMİR'İN ÇÖPÜ İÇİN KARŞIYAKA İSRARI

İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Karşıyaka'dan gelen tÜm tepkilere karşın Karşıyaka Yamanlar'da 198 hektarlık alanda kurmayı planladığı katı atık depolama ve bertaraf tesisi için çalışmalarını hızlandırdı.
İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi, Çiğli'deki Harmandalı'daki çöp depolama alanının ömrÜnÜ tamamlamasının ardından alternatif yer arayışlarına başlayıp, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ekiplerinin uzun sÜren ortak çalışması sonucunda Karşıyaka Yamanlar mahallesi sınırlarında kalan 198 hektarlık alan katı atık depolama ve bertaraf tesis alanı olarak belirlemişti.
İzmir BÜyÜkşehir Belediyesi 1/5 binlik Nazım İmar Planı'nda mera ve ağaçlandırılacak alan olarak işli olan arazinin, katı atık bertaraf tesisi olarak değiştirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir İl MÜdÜrlÜğÜ, DSİ 2. Bölge MÜdÜrlÜğÜ, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl MÜdÜrlÜğÜ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl MÜdÜrlÜğÜ, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ 3. İletim Tesis ve İşletme Grup MÜdÜrlÜğÜ, Gediz A.Ş. ile İZSU'dan görÜş istedi. Belediye yetkilileri, "Projeden geri adım atılması söz konusu değil. Çalışmalar hızlı bir şekilde tamamlanacak" dedi.

BÜyÜkşehir'in bu kararı Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın tepkisini çekmişti. "Bu bir Karşıyaka dÜşmanlığı. O kadar taş ocakları dururken bizim bölgenin seçilmesi yanlış. Bu karar doğru ise elbette kabul etmemiz mÜmkÜn değil. 100 yıllık çöpÜ depolayabilecek taş ocağı yerine bizim ilçe sınırlarının tercih edilmesi çok yanlış. Karşıyaka zaten yıllardır çekiyor. Bir de buna razı olamayız" diye tepkisini göstermişt.
Yaşanan tartışmalar sÜrerken, Başkan Aziz Kocaoğlu, projeden vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını açıklamış, Durak ile Kocaoğlu, konuyu görÜşmek Üzere bir araya gelmiş, teknik çalışmalar yapıldıktan sonra kararın verileceğini duyurmuştu.
Bu arada boş durmayan İzmir BÜyÜkşehir, Yamanlar'a yapacağı tesislerle ilgili kurumlardan görÜş istemeye başladı. Belediye, Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir İl MÜdÜrlÜğÜ, DSİ 2. Bölge MÜdÜrlÜğÜ, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl MÜdÜrlÜğÜ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl MÜdÜrlÜğÜ, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ 3. İletim Tesis ve İşletme Grup MÜdÜrlÜğÜ, Gediz A.Ş. ile İZSU'dan yapılması planlanan çöp depolama ve bertaraf tesisi alanı ile ilgili görÜş istedi.

BÜyÜkşehir Belediyesi yetkilileri, projeden vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını belirterek, "Kurumlardan gelecek görÜş sonrası dÜğmeye basılacak" dedi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl MÜdÜrlÜğÜ, DSİ 2. Bölge MÜdÜrlÜğÜ yetkilileri ise, kurum bÜnyesinde oluşturulacak teknik ekiplerin bölgede çalışma yapacağını, bu çalışma sonrası rapor hazırlayacaklarını bildirdi. Öte yandan Karşıyaka Belediyesi bölgenin katı atık depolama ve bertaraf tesisi için uygun olup olmadığını araştırması için iki Üniversiteye başvurdu.

Harmandalı Çöp Deponi alanının ömrÜnÜ tamamlaması nedeniyle uzun sÜredir yer ve kurulacak tesiste uygulanacak teknolojiyi belirlemek amacıyla çalışma yÜrÜten BÜyÜkşehir Belediyesi yurtdışındaki örnekleri yerinde incelemek için de bir çok yurtdışı gezisi gerçekleştirdi. TÜrkiye'de ilk kez yÜksek miktarda atığın kapalı sistemde tam otomatik işlenerek değerlendirileceği tesis, kompost Ünitesi, anaerobik çÜrÜtÜcÜ, kontrol odası, hava kontrol Ünitesi, ayrıştırma tesisi ve atık kabul alanı bölÜmlerinden oluşacak. Atıkların ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan proje aynı zamanda, çöpÜn ekonomik anlamda da değerlendirilmesine imkan tanıyacak. Tesisin çıktılarından geri dönÜşÜm sanayisine hammadde, RDF ek yakıt, enerji ve kompost elde edilecek. Biyogaz Ünitesinde 250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak elektrik Üretilecek. Elektrik enerjisi, tesisin enerji ihtiyacını karşıladıktan sonra, fazla enerji bölgedeki enterkonnekte sisteme verilecek. Tesisin bir diğer dağıtımı yapılacak ÜrÜnÜ ise tarımsal gÜbre olacak.

 
 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yap
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BENZER HABERLER
Kimse Duymasın
Tüm Hakları Saklıdır.

Top